Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na seznamu jsou vojenské objekty, elektrárny, cvičiště a vojenské újezdy, regionální úřady, soudy a dokonce i mosty nebo železniční tratě. Nově se v Polsku nesmí fotografovat a natáčet na 25 tisících místech.
Zákaz teoreticky platil už od roku 2022, kdy šlo o reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Opatření se však nedalo prakticky vymáhat, protože chyběl vzor zákazové cedule. Ten zavedla novela a opatření ministra obrany, které právě začínají platit.

Vzor polské zákazové cedulky.
Na místa, jejichž snímky a záběry se bez povolení nesmí pořizovat, mají nově upozorňovat cedulky s nápisem „zákaz fotografování“ v polštině, angličtině, němčině, ruštině a arabštině. Viset budou hlavně na objektech důležitých pro obranu a bezpečnost země a kritické infrastruktuře.
Důvodem zákazu je posílení ochrany země před sabotáží a špionáží. Polsko podobně jako baltské země nebo také Česko čelí v posledních letech projevům hybridní války vedené Ruskem a Běloruskem.
Ve Varšavě došlo loni k několika sabotážím včetně zapálení tržnice. Tajná služba rozkryla už několik diverzních skupin napojených na ruskou rozvědku. Zazněly už i rozsudky odnětí svobody.
Pokuta nebo vazba
Na hrozbu reaguje i novela zákona o obraně vlasti, která má zabraňovat špionáži. Za porušení zákazu fotografování hrozí pokuta v přepočtu až 117 tisíc korun nebo dokonce zadržení na pět až třicet dní.
Polská média s odkazem na experty upozorňují, že nová pravidla pravděpodobně neomezí skutečné špiony, zato mohou zkomplikovat život běžným občanům.
„Když nás jako fotoreportéry pozve investor na otevření nového mostu, tak ho jako novináři můžeme fotografovat, ale tři vteřiny po tiskové konferenci už bez souhlasu ne,“ upozornil například fotograf Rádia Štětín Robert Stachnik.
Obavy mají zejména fotografové a fanoušci železnic, kteří se kvůli nejasnosti nových pravidel obávají omezení na nádražích a tratích. Přesto doufají, že se zákaz bude uplatňovat především v důležitých dopravních uzlech a ne plošně.