Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Německo bude pokračovat v kontrolách na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem i po neděli, kdy vyprší platnost jejich posledního prodloužení. Německé ministerstvo vnitra v úterý ČTK sdělilo, že se rozhodlo kontroly prodloužit do 15. března.
Ministryně Nancy Faeserová už nicméně avizovala, že kvůli boji s nelegální migrací budou kontroly na hranicích pokračovat i po tomto datu.
Německo, které je součástí schengenského prostoru, kontroluje od září 2015 hranici s Rakouskem, v říjnu loňského roku zahájilo kontroly také na české, polské a švýcarské hranici a od poloviny letošního září kontroluje celou svou pozemní hranici.
Už na počátku října kancléř Olaf Scholz prohlásil, že kontroly na hranicích budou pokračovat tak dlouho, jak jen to bude možné. „A to bude velmi dlouho,“ dodal.
Kontroly na české hranici byly prodlouženy už několikrát. Tuto neděli měla vypršet aktuální lhůta jejich platnosti. „Stávající kontroly na vnitřních pozemních hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem - nyní do 15. prosince 2024 včetně - budou i po vypršení lhůty pokračovat, a to až do 15. března,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva vnitra. Podle něj Evropská komise příslušnou notifikaci dostala už na počátku září.
Mluvčí také připomněl, že ministryně vnitra Faeserová na setkání s ministry vnitra jednotlivých spolkových zemí tento týden uvedla, že chce pokračovat v hraničních kontrolách i po březnu 2025. Kontroly jsou podle ní potřeba, dokud nebude výrazně posílena ochrana vnějších hranic Evropské unie.
Poznamenala také, že obnovení kontrol se ukázalo být úspěšné, protože počet azylových žádostí se během roku snížil o 40 procent. A řekla, že přímo na hranicích policie odmítla pustit do země 37 tisíc osob a zadržela 1600 pašeráků lidí.
V polovině října německé ministerstvo vnitra ČTK sdělilo, že za rok kontrol na hranicích s Českem německá policie zaznamenala 9400 případů nelegálního vstupu do země a zadržela 225 převaděčů.
Podle pravidel schengenského prostoru by pohraničníci na vnitřních hranicích cestující vůbec neměli kontrolovat. Kromě Německa ale některé své hranice nyní střeží i jiné členské státy, zdůvodňují to například snahou omezit nelegální migraci či hrozbou islamistického terorismu.
Podle Evropské komise v současnosti dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru provádějí Francie, Švédsko, Německo, Dánsko, Norsko, Rakousko, Itálie a Slovinsko, v pondělí se na nejméně půl roku přidalo také Nizozemsko. Celkem tedy své hranice střeží devět z 29 schengenských zemí.