Hlavní obsah

Musk se ptal šéfky AfD na Hitlera. Ta si chválila „první nezaujatý rozhovor“

Foto: Kathy Hutchins, Shutterstock.com

Americký podnikatel Elon Musk.

Musk, který má blízko k nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, v uplynulých týdnech opakovaně podpořil AfD a útočil na německé politiky jiných stran.

Článek

Německo může podle Elona Muska zachránit jen Alternativa pro Německo (AfD). Americký miliardář to řekl v rozhovoru se spolupředsedkyní strany Alice Weidelovou, který v pátek vedli prostřednictvím sítě X.

Rozhovor Muska a Weidelové, která bude na víkendovém stranickém sjezdu v saské Riese zvolena oficiálně kandidátkou své strany na německou kancléřku v únorových volbách, trval zhruba hodinu a čtvrt. Živě jej poslouchalo v určitých úsecích nejméně 200 tisíc lidí. Do takzvaného X-Space se lze přihlásit ale i anonymně, a skutečný počet posluchačů tak mohl být vyšší.

Musk sociální síť X vlastní, koupil ji v roce 2022, když ještě nesla původní název Twitter. Síť následně opustila řada uživatelů, kteří ji kritizovali kvůli šíření dezinformací a konspiračních teorií.

AfD je označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích – Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.

Podle průzkumů veřejného mínění by mohla AfD v nadcházejících volbách získat kolem 19 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu.

„Jen AfD může Německo zachránit… jinak se to v Německu ještě výrazně zhorší,“ uvedl v hovoru Musk, který už dříve na síti X stranu podpořil. Před časem také zaútočil na sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, kterého označil za blázna, či na německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který je podle něj „protidemokratický tyran“.

Války, Merkelová, Hitler

Weidelová a Musk hovořili o řadě témat: o válce na Ukrajině, válce Izraele s teroristickým hnutím Hamás, ale například i o Muskově plánované misi na Mars či o víře v Boha. V úvodu se věnovali německé energetické politice, Weidelová kritizovala bývalou kancléřku Angelu Merkelovou za rozhodnutí vyřadit z provozu německé jaderné elektrárny. Označila ji za „první zelenou kancléřku“ Německa.

Na otázku, jak se AfD staví k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, Weidelová odpověděla, že Hitler nebyl pravicový ani konzervativní jako AfD, ale že byl „komunista a sám se vnímal jako socialista“. Komunisté, socialisté a sociální demokraté přitom patřili za Hitlerovy krutovlády k pronásledovaným skupinám.

Weidelová si v rozhovoru stěžovala na „nálepkování“ ze strany německých médií. Tvrdila také, že je to poprvé za deset let, kdy jí někdo poskytl možnost hovořit bez přerušování a bez zaujatosti proti ní.

V Německu vyvolaly v posledních dnech Muskovy aktivity pobouření. Podle některých německých politiků se miliardář vměšuje do předvolebního boje a ohrožuje dobré vztahy mezi Německem a USA. I kancléř Scholz se k situaci vyjádřil. „O tom, jak to bude v Německu dál vypadat, rozhodnou občanky a občané. Nerozhodují o tom majitelé sociálních sítí,“ uvedl v novoročním projevu.

Podle nedávného průzkumu agentury YouGov si 59 procent Němců myslí, že Muskova podpora AfD před volbami pomáhá. Jen čtyři procenta mají za to, že straně miliardářova přízeň škodí.

Doporučované