Článek
/Od zvláštního zpravodaje z Bratislavy/
Slovenské opoziční strany Progresivní Slovensko, Svoboda a solidarita (SaS) a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) svolaly před úřad vlády už druhou demonstraci. Ta se koná pod heslem „Zastavme je!“.
Stranám vadí změny trestního zákona, které se chystá v expresním tempu prosadit vláda premiéra Roberta Fica. Koalice Směru, Hlasu a Slovenské národní strany plánuje zrušit speciální prokuraturu.
Demonstraci v Bratislavě začala projevem herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová. Situaci srovnala mimo jiné s bojem proti mečiarismu. Opoziční politici apelovali zejména na předsedu koaliční strany Hlas Petera Pellegriniho, aby změny zastavil.
Demonstranti zaplnili bratislavské náměstí Svobody. Protestujících oproti demonstraci z minulého týdne přibylo.
„Demontáž právního státu“
Kompetence speciální prokuratury, která má na starost stíhání případů korupce, zneužívání pravomocí, mafiánské činnosti či extremismu, má převzít generální prokuratura. Podle kritiků by to ovlivnilo vyšetřování úplatkářství a další trestné činnosti.
Ficova vláda zdůvodňuje změnu trestního zákoníku tím, že předcházející kabinety nereagovaly na systémová selhání, která vedla k porušování lidských práv. Argumentuje přitom nálezy ústavního soudu.
Podle opozice jde však o „demontáž právního státu“ a o to, aby korupční kauzy spojované s vláními stranami dostali na starost prokurátoři, kteří s nimi naloží tak, jak si Ficova koalice představuje.
Rozhovor o krocích Ficovy vlády
„Ficova vláda ‚útočí‘ na mnoha frontách, systematicky a soustředěně. Klíčové změny chce prosadit do Vánoc, aby se vyhnula dalším protestům,“ vysvětlil v rozhovoru pro Seznam Zprávy současné dění na Slovensku novinář deníku Sme Jakub Filo.
Opozici vadí i to, že mají změny projít parlamentem ve zrychleném jednání a bez širší odborné diskuze. Národní rada je už zařadila do programu své stávající schůze.
Protesty se v úterý konaly také v Košicích, Žilině, Nitře a Banské Bystrici. Opozice tím chce dokázat, že odpor proti oznámením rušení speciální prokuratury není tématem jen v Bratislavě, a to navzdory složitosti tématu změn, které Ficův kabinet plánuje.
Další protesty, ovšem pod taktovkou občanských iniciativ, se pak mají konat i v menších městech. Minulý čtvrtek přišlo v Bratislavě na rychle svolaný protest zhruba pět tisíc lidí.
Podle vedoucího speciálního prokurátora Daniela Lipšice, kterého premiér Fico opakovaně označil za veřejného nepřítele a zločince, hrozí po přijetí zákona přetížení krajských prokuratur a promlčení velkých korupčních kauz jako Gorila nebo Mýtnik.
Kromě zrušení speciální prokuratury počítá vládní novela se zmírněním trestů za korupci. Podle Lipšice by nově za přijetí úplatku nehrozil trest 10 až 15 let jako dosud, ale jeden až pět let vězení.
Ministr spravedlnosti Boris Susko ze strany Směr odmítá, že by se změny připravovaly na míru určitým lidem. Vláda podle něj harmonizuje právní úpravu do podoby okolních zemí EU.