Hlavní obsah

Kdo otrávil Odru? Analýza ukazuje na rtuť, Poláci o tom nechtějí slyšet

Foto: Patrick Pleul/dpa, Profimedia.cz

Otrávené ryby nacházejí na stovkách kilometrů řeky Odry.

aktualizováno •

V Polsku a Německu pokračuje vyšetřování rozsáhlé otravy řeky Odry. Provází ji masivní úhyn ryb na stovkách kilometrů toku. Z Česka jedy nepřipluly.

Článek

Analýza vzorků vody z Odry, kterou provedla státní laboratoř v Braniborsku, ukázala na vysoké množství rtuti, zveřejnila jako první už ve čtvrtek večer německá televize Rbb. Hodnoty byly tak vysoké, že přesný výsledek nešlo na škále zobrazit a test se bude opakovat, uvedla Rbb.

Premiér Mateusz Morawiecki připustil, že potrvá roky, než se Odra vzpamatuje, a odvolal šéfy dvou státních institucí, kritizovaných za pozdní reakci na katastrofu. Šéfa vodohospodářského úřadu Przemyslawa Dacy a šéfa hlavní inspekce ochrany životního prostředí Michala Mistrzaka. Katastrofu sice „nebylo možné nijak předvídat, ale reakce určitě mohla být rychlejší“, vysvětlil premiér své rozhodnutí v situaci, kdy se otrávení řeky stalo hlavním tématem v zemi.

Rtuť je vysoce toxický kov, který se v přírodě nerozkládá a hromadí se v potravním řetězci. Pro člověka jsou toxické organické sloučeniny rtuti i rtuťové výpary.

S jistotou se teď rtuť označit nedá

Jestli je příčinou otravy řeky rtuť, však stále není jasné, což v pátek prohlásil braniborský zemský ministr životního prostředí. „Našla se rtuť, to je pravda. Ale v tuto chvíli nemůžeme říci, že za smrt ryb může rtuť,“ řekl politik Zelených Axel Vogel.

Podle ministra je možná i kombinace několika faktorů, například tepla, nízké hladiny vody a v důsledku toho koncentrace různých toxinů, jež za normálního průtoku ryby neohrožuje.

Mezi polskými uživateli sociálních sítí ovšem zpráva o rtuti vyvolala silné znepokojení.

Vojvoda polského Lubušského regionu, kterým Odra protéká, v pátek dopoledne ujistil, že výskyt rtuti v odebraných vzorcích ze středy a čtvrtka je stopový. „Je mnohem, mnohem nižší, než je přípustná hladina,“ citovalo Władysława Dajczaka rádio RMF FM. Vojvoda zároveň apeloval, aby lidé nepodléhali „falešným zprávám“.

Polské testy rtuť vyloučily

Rtuť v Odře vyloučily testy i podle mluvčího polského Hlavního inspektorátu ochrany životního prostředí Macieje Karczyńského. „Máme výsledky. Jsou to první vzorky testů vody v řece Odře. Nebyla v ní nalezena žádná rtuť,“ řekl mluvčí. Jde o vzorky ze třech polských regionů na středním a dolním toku Odry. O příčině katastrofy Karczyński nic neřekl.

Podle předsedkyně Polského rybářského svazu Beata Olejarzové ale už německá strana předběžné informace o otravě rtutí poskytla krizovému štábu Lubušského vojvodství. „Čeká se na potvrzení z Braniborska, které by mělo dorazit v pátek večer,“ uvedla.

„Došlo i k situacím, kdy byly prožrané rukavice, lidé mají na rukou rány. Ta voda je otrávená,“ tvrdí dál Olejarzová. Právě rybáři zdechlé ryby podél toku sbírají už od konce července. V pátek se k nim připojily desítky vojáků.

Otrava u ústí do Baltského moře

Mrtvé ryby už v pátek dopoledne hlásil polský Štětín u ústí Odry do Baltského moře, tedy asi sto kilometrů toku od hranice Lubušského vojvodství. Město kvůli uhynulým rybám vyhlásilo zákaz koupání.

Že za otravou řeky stojí chemikálie, je zřejmé podle polského Hlavního inspektorátu ochrany životního prostředí.

Podle německých úřadů jedovatá vlna prošla před několika dny Frankfurtem nad Odrou, pokračovala po proudu a ve čtvrtek dosáhla do Schwedtu na dolním toku.

Rozpory ve výsledcích testů vody

Laboratorní rozbor uhynulých ryb bude v Polsku znám nejdříve v neděli večer.

Polské testy několika vzorků vody z konce července ve dvou případech odhalily 80% pravděpodobnost výskytu Mesitylenu, jenž se používá mimo jiné jako laboratorní rozpouštědlo a je toxický pro vodní organismy. Polská inspekce životního prostředí ale nakonec tento týden uvedla, že vzorky žádný Mesitylen neobsahovaly.

Otrava Bečvy

Seznam Zprávy sledují pokroky v kauze rozsáhlé otravy řeky Bečvy z podzimu 2020. Naposledy jsme psali o prověřování postupu policistů.

Vláda pod palbou

Vláda ve Varšavě čelí kvůli otravě řeky kritice za pomalou reakci, neinformování obyvatel a německých sousedů. O velkých úhynech ryb u Olavy v Dolnoslezském vojvodství totiž tamní rybáři informovali už 26. července.

Polský rybářský svaz kritikou státu nešetří. „S politováním musíme konstatovat, že selhaly všechny instituce státu odpovědné za pozemní vody,“ stojí v aktuálním prohlášení. V něm rybáři avizují, že budou usilovat o potrestání viníků i těch představitelů institucí, které „nezareagovaly včas“.

Na nefunkční systém varování a výměny informací poukazují i německé úřady. Braniborské zemské ministerstvo životního prostředí se kvůli tomu obrátilo na polské úřady s žádostí o vysvětlení. „Systém oznamování v tomto případě nezafungoval,“ napsal resort.

Kritizuje se také to, že polské Vládní bezpečnostní centrum, které v sms zprávách lidi varuje například před silnými bouřemi, rizikem požárů nebo změnou televizního signálu, tentokrát zaslalo zprávu o nebezpečí na Odře až v pátek odpoledne – až po kritice na sociálních sítích. Varování se týká jen části Lubušského vojvodství.

Polská média poukazují i na rozporuplné výroky vládních politiků. Náměstek na ministerstvu infrastruktury Grzegorz Witkowski v pátek ráno řekl, že rybáři mohou v klidu lovit ryby a lidé se v řece mohou koupat. „Odra není znečištěná do takové míry, jak tvrdí aktivisté,“ prohlásil politik na Rádiu Západ.

Jenže jeho vládní kolega – náměstek na ministerstvu životního prostředí Jacek Ozdoba – lidem v pátek odpoledne doporučil, aby se Odře vyhnuli.

Mrtvý bobr i ovce

Kolik ryb uhynulo, není zatím jasné. Nejspíš půjde o stovky tisíc kusů.

Německý portál Oderwelle zveřejnil fotografie dalších uhynulých živočichů na březích Odry. Mrtvá ovce a mrtvý dravec následovali po čtvrtečním snímku zdechlého bobra plujícího po hladině.

K otravě řeky, která pramení v Česku, nejspíš došlo mezi jejím středním a horním tokem. Seznam Zprávy v pátek ověřovaly stav řeky v úseku na českém území.

„Žádné známky havárie na toku Odry včetně hraničního profilu se neprojevují,“ napsal redakci mluvčí inspekce životního prostředí Jiří Ovečka s odkazem na dispečink Povodí Odry.

Aktualizace: Doplnili jsme premiérovo rozhodnutí odvolat šéfy kritizovaných institucí.

Doporučované