Hlavní obsah

Jsem v hlubokém střetu zájmů, odmítá Fico řešit krizi zdravotnictví

Foto: FB/SMER-SSD

Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že je na rozhovory s protestujícími lékaři příliš emotivní.

Slovenský premiér ujišťuje, že k jednání s lékaři je plně kompetentní ministr zdravotnictví.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Slovenský premiér Robert Fico odmítá vstoupit do jednání o výpovědích lékařů, protože je po květnovém atentátu na svou osobu v „hlubokém střetu zájmů“ vůči zdravotníkům.

„Jsem příliš subjektivní a emotivní, pokud jde o toto téma. Nerad bych se pouštěl do rozhovorů s lidmi, kteří mi zachránili život,“ řekl premiér podle slovenského Denníku N. Na jednání s odbory, která pokračují i v úterý, podle něj stačí ministr zdravotnictví Kamil Šaško.

List podotýká, že v banskobystrické fakultní nemocnici, kde se o premiéra starali, podalo výpověď 244 lékařů a 216 vypovědělo noční a víkendové služby.

Kvůli neutěšenému stavu slovenského zdravotnictví podala na konci října výpověď více než polovina slovenských lékařů. Vzhledem k výpovědní lhůtě by měli odejít ze zaměstnání ke konci prosince.

Lékařům vadí, že Ficova vláda neplní slib jedné z předchozích vlád na zvyšování jejich platů. V rámci konsolidačních opatření seškrtala nárůst a lékaři si mají místo 9,7 procenta polepšit jen o 6,4 procenta.

Ministr zdravotnictví Kamil Šaško tvrdí, že „v procesu plnění“ je 90 procent požadavků odborářů. Navzdory tomu vláda Směru, Hlasu a Slovenské národní strany předminulý týden v neděli sáhla po „atomovém kufříku“ a expresně schválila novelu zákona o civilní ochraně. Ve středu ji schválil parlament.

Úprava počítá se zavedením nového typu „mimořádné události“ v případě „kritické nedostupnosti ústavní zdravotní péče“. S novelou přišel přímo ministr Šaško. Cíl je jasný: zabránit lékařům odejít z nemocnic vyhlášením mimořádné situace.

Pro lékaře by to tak znamenalo z donucení zůstat 120 dní na současném pracovišti, de facto přerušení výpovědi a odklad případného nástupu na nové místo.

Důležité jsou v novele i sankce, které by lékařům hrozily: Za porušení povinnosti má hrozit trest odnětí svobody na jeden rok. Zabránit se má i situaci z roku 2011 – pracovní neschopnost doktorů totiž budou v okresech posuzovat lékaři vybraní okresním úřadem.

Doporučované