Hlavní obsah

Dva zřejmé milníky. Ficovy výroky jasně ukazují jeho radikalizaci

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Jeden z transparentů z nedávné bratislavské demonstrace proti vládě Roberta Fica.

ČASOVÁ OSA. Velký návrat k moci a atentát z Handlové. Dva velké přelomy v životě Roberta Fica ovlivňují i jeho politickou komunikaci. Přinášíme přehled toho, jak se rétorika slovenského premiéra vyostřuje.

Článek

V roce 2016 nazval Robert Fico kritické novináře „protislovenskými prostitutkami“, o dva roky později pak obvinil filantropa George Sorose z financování protivládních demonstrací po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

K ostré rétorice se postupně vrátil po svém politickém pádu a znovu ji zostřil po návratu k moci v roce 2023. Od té doby výroky slovenského premiéra vygradovaly k nazývání oponentů „prasaty“ a „potkany“ i k opakovanému obvinění opozice, médií a neziskového sektoru ze státního převratu, a dokonce pokusu o jeho vraždu.

Přehled Ficových výroků

Ve snaze pochopit proměnu Ficovy komunikace sestavily Seznam Zprávy přehled zásadních výroků od kampaně před volbami 2023 až k posledním teoriím o puči. Chronologický přehled výroků naleznete v jednotlivých infoboxech níže v článku.

Podle slovenského politologa Jozefa Lenče jazyk Ficovy komunikace v posledních letech přitvrdil. „Používá expresivnější výrazy, což ale může odrážet i dobu, protože je politická komunikace drsnější,“ řekl Lenč Seznam Zprávám.

„Když srovnáme Roberta Fica dnes a před 18 lety, ukazuje se jedna podobnost. Když se cítí ohrožený, například tím, že přijde o moc, o svobodou či život, jeho jazyk se výrazně zradikalizuje směrem k opozici, médiím a evropským institucím,“ upozorňuje dál politolog.

Když se naopak Fico cítí dostatečně silný nebo důležitý, jeho jazyk je podle Jozefa Lenče konsenzuálnější, proevropský a zmírňuje napětí.

„Když vytvořil v roce 2012 jednobarevnou vládu, byl k médiím přátelštější. Když se blížily volby 2016 a hrozilo mu, že by nemusel vyhrát a byla migrační krize, slovník přitvrdil. Po udržení ve vládě byl pak až do vraždy Jána Kuciaka v roce 2018 opět mírnější,“ říká.

Text pokračuje pod infoboxem.

Robert Fico před atentátem

Srpen 2023: „Dovolím si mít jiný názor než česká vláda, než Spojené státy. My tvrdíme, a stojíme si za tím, že pokud bude strana Směr ve vládě, tak nepošleme na Ukrajinu ani jeden jediný náboj.“ Výrok zazněl zhruba měsíc před předčasnými parlamentními volbami.

Říjen 2023: „Vláda byla vytvořená včera a vy už skáčete jako blechy,“ vzkázal novinářům premiér. Hned v prvních dvou dnech po nástupu Ficovy vlády došlo k prvním personálním změnám na úřadech a v policii.

Foto: FB/Zuzana Čaputová

Podzim 2023. Robert Fico při povolebním jednání v Prezidentském paláci s tehdejší prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Listopad 2023: Fico dal pokyn k „přezkoumání akreditací“ umožňujících vstup na Úřad vlády pro Denník N, list SME, server Aktuality.sk a televizi Markíza. Zmíněná média, která o Směru informují kriticky, premiér označil za „nepřátelská“.

Listopad 2023:
„Chceme velmi jasně odlišit nevládní organizace, které dělají čistou politiku s jediným cílem poškodit vládu,“ zdůraznil Fico s tím, že éra vlády nevládních organizací v zemi skončila.

Prosinec 2023: „Nebudu chodit kolem horké kaše. Rušíme ho. (…) Úřad speciální prokuratury se nedá opravit. Lipšic tam přišel jako losos z moře, vytřel se na tom úřadu a zanechal tam desítky podobných prokurátorů, jako je on,“ prohlásil po jednání vlády Fico o Úřadu speciální prokuratury.

Prosinec 2023: „Takové věci nedělají ani potkani. Škodit vlastní zemi ve jménu politického souboje mohou jen bezcharakterní, protislovenská individua,“ uvedl lídr Směru na adresu slovenských europoslanců z opozičních stran, kteří v Bruselu kritizovali novelu trestního zákona. Fico se také opřel do médií a „sorosovských organizací“. Speciální prokuraturu označil za „semeniště porušování lidských práv“.

Leden 2024: Proč bych jezdil do Kyjeva, když můžu jet do Užhorodu. Nevidím v tom rozdíl. (…) Vy si fakt myslíte, že je v Kyjevě válka? To asi žertujete. To nemyslíte vážně, doufám. Jeďte tam a zjistíte, že je v tom městě normální život,“ odpověděl Fico v útočném tónu na novinářský dotaz, proč nejede do ukrajinské metropole. V ten samý den tam přitom po ruském raketovém útoku vznikly v několika čtvrtích požáry.

Únor 2024: „My nebojujeme se standardními politickými stranami. (…) My bohužel bojujeme s médii a s nevládními organizacemi, které jsou významně financované ze zahraničí,“ v rozhovoru pro jeden z konspiračních webů. Zároveň oznámil tažení vlády proti neziskovkám, které jsou podle něj nelegitimní a nevolené struktury financované ze zahraničí a infiltrovaly se do státních institucí.

Loni 15. května došlo k atentátu na Roberta Fica v Handlové při výjezdním zasedání vlády. Pachatelem byl senior Juraj Cintula, jenž premiéra několikrát postřelil mimo jiné do dutiny břišní. Politik bojoval o život v banskobystrické nemocnici.

Záběry z atentátu na premiéra Fica v Handlové v květnu 2024.Video: RTV Prievidza, TA3, Pravda.sk, rt_russian, AP

Po atentátu se premiér zotavoval a poprvé se veřejně vyjádřil až v červenci, kdy oznámil potřebu „ústavní hráze“ proti progresivismu a liberalismu. Odpovědnost za atentát také začal přičítat opozici.

„Komunikoval to tak, že opozice polarizuje společnost a tato polarizace vedla k útoku na premiéra,“ říká politolog Jozef Lenč. „Je zjevné, že se Robert Fico snaží od atentátu spojit protivládní protesty i samotný atentát na jeho osobu se snahou opozice připravit ho o moc. Tohle je trajektorie jeho politické komunikace v posledních měsících,“ dodává.

Text pokračuje pod infoboxem.

Robert Fico po atentátu

Červenec 2024: Robert Fico poprvé od atentátu vystoupil na veřejnosti na cyrilometodějských oslavách na hradě Devín. V příspěvcích na sociálních sítích pak atentát na svou osobu přímo spojil se slovenskou liberální opozicí a její rétorikou. Liberalismus a progresivismus v té souvislosti dokonce označil za „rakovinu a jed“. „Milá progresivně liberální média a opozice, omlouvám se, že jsem přežil, ale jsem zpět,“ napsal Fico po oznámení návratu do práce. „Nemohu uvěřit tomu, co šíří liberální a progresivní média a jejich prodloužené ruce v Progresivním Slovensku, Svobodě a Solidaritě a bohužel i Křesťanskodemokratické hnutí,“ uvedl zhruba dva měsíce po atentátu.

Červenec 2024: Fico spojil atentát na Donalda Trumpa se slovenskými médii. „Pokud by útočník na Trumpa uměl slovensky, stačilo by mu, kdyby si přečetl Denník N nebo Aktuality.sk, aby měl chuť napravit věci s neposlušným bývalým prezidentem. Scénář jako přes kopírák,“ uvedl.

Srpen 2024: Premiér ve videu ze zahraničí obvinil opozici z práce na dalším atentátu. „Obrazně řečeno ještě ani nevychladla zbraň opozičního atentátníka, a liberální a progresivní média a jejich sluhové v opozičních stranách dělají opět vše pro to, aby se na Slovensku znovu střílelo na představitele vládní koalice,“ zaznělo v záznamu. Fico mluvil i o údajné snaze opozice o jeho eliminaci, pád vlády a předčasné volby. Lídr vládnoucí strany Směr se na adresu odpůrců nevyhnul ani výrazům jako poskoci nebo obluda. Opakovaně pak hovořil o „svinstvech“. Média podle něj šíří lži o rozkladu právního státu a demokracie a dávají pokyny k občanské neposlušnosti.

Foto: Repro FB/Robert Fico

Fico během loňského léta komunikoval formou videí na facebooku.

Září 2024: „Já mám trauma, ale ne z atentátu. Mám trauma z opozice a některých médií a z toho, co dělají, a sice vytvářejí atmosféru, která může vést k zopakování podobného příběhu,“ prohlásil zotavený premiér v obci Handlová na místě, kde po něm v květnu střílel atentátník Juraj Cintula.

Září 2024: „Naivní politický puberťák, který se nechal svými nadřízenými, tedy nevládkami a progresivními a liberálními médii či svou rodinou vtáhnout do verbování ulice proti legitimní vládní moci,“ prohlásil lídr Směru na adresu předsedy opozičního Progresivního Slovenska Michala Šimečky.

Překvapivá cesta Roberta Fica do Moskvy vyvolala v zemi další politické pnutí a masové protesty proti zahraničněpolitickému směřování vlády. Na to ve své rétorice rychle reagoval i premiér.

„Když se v létě vrátil po květnovém atentátu do politiky, začal razit tezi, že je za atentátem opozice, která ho chce zbavit moci. Dnes v tom pokračuje. S ideou převratu přišel až s aktuální vlnou protestů, kterou vyvolala jeho cesta do Moskvy,“ podotýká politolog Lenč.

Během ledna pak Fico s odkazem na údajnou neveřejnou zprávu kontrarozvědky SIS dodal, že jsou protesty inspirované ukrajinským Majdanem nebo Gruzií a mají za cíl zbavit ho moci kvůli jeho postojům k Ukrajině a reprezentaci vlastního politického stylu.

Opozice se tedy podle Fica pokouší chopit moci atentátem a převratem, což je na středoevropskou zemi a člena Evropské unie i NATO dost zásadní prohlášení. Zda Fico sám verzi o státním převratu věří, si Lenč netroufá odhadnout.

„V tom, jak to říká, je ale autentický a do jisté míry je to jeho kontinuální politická komunikace směrem k jeho voličům,“ říká politolog a dodává, že je zřejmé, že se Fico tímto způsobem rozhodl vyrovnat s protesty namířenými proti jeho osobě.

„Spojuje pojmy Majdan a majdanizace se snahou jakýchsi temných sil zbavit moci politiky kritické k EU a sympatizující s politikou Moskvy,“ dodává politolog.

Fico myslí „majdanizací“ Slovenska pouliční protesty a de facto revoluci. Název „Majdan“ nebo „Euromajdan“ se přitom odkazuje na prozápadní a proevropské demonstrace v Kyjevě z přelomu let 2013 a 2014.

Na náměstí Nezávislosti v Kyjevě (Majdanu Nezaležnosti) se konaly protesty proti krokům proruského prezidenta Viktora Janukovyče, které vyvrcholily jeho svržením a tzv. revolucí důstojnosti. Krvavé střety si vyžádaly více než stovku obětí mezi prozápadními demonstranty.

Robert Fico po návštěvě Moskvy

Leden 2024: Zatímco slovenské sociální sítě, média a opoziční politici spekulovali, že se premiér nachází v luxusním hotelu ve Vietnamu, Fico nahrál ze zahraničí další video, ve kterém hrozil Ukrajině. Kyjev obvinil ze sabotáže a Zelenského z korupce. Jsme připraveni jednat a dohodnout se v koalici na zastavení dodávek elektrické energie a na výrazném snížení podpory občanům Ukrajiny, kteří se nacházejí na území Slovenské republiky,“ uvedl.

Leden 2024: „Nemohu a nechci vyhovět našim nepřátelům, kteří požadují veškeré informace o mém pracovním a soukromém programu,“ prohlásil Fico o své dovolené ve Vietnamu, kolem které dál panuje řada otazníků. Opozici a média osočil z toho, že údaje o jeho pohybu předávají „opozičním aktivistům“, aby proti němu mohli protestovat nebo „si na něj zastřílet“.

Leden 2024: „Já tu nejsem od toho, abych vyhověl prezidentu Zelenskému, přiznám se, že už ho mám někdy plné zuby,“ řekl premiér na parlamentním výboru pro evropské záležitosti, kde vysvětloval svou cestu do Moskvy a směřování zahraniční politiky. Zelenského pak pozval na Slovensko. „OK. Přijeďte v pátek do Kyjeva,“ odpověděl lakonicky ukrajinský prezident. Fico odmítl.

Foto: Facebook Roberta Fica

Robert Fico na fotografii a videích zveřejněných z Moskvy a Vietnamu.

Leden 2024: Premiér se opřel do středoškoláka Simona Omaníka, jenž odmítl podat ruku prezidentovi Petru Pellegrinimu. Fico studenta označil za „nevycválaného puberťáka“. „Někdo tu potřebuje tři facky. Začal bych u protistátních médií. A pak životní zkušenost. Kdybych si jako žák doma stěžoval, že mě učitelka tahá za vlasy, máma by mi dala ještě dvě facky, protože učitelka měla vždycky respekt a pravdu,“ napsal.

Leden 2024: Fico přišel s teorií o probíhajícím pokusu o státní převrat na Slovensku. „Budeme připraveni na všechno, zejména na Majdan, tedy státní převrat formou ulice, o který tak houževnatě usiluje opozice, především Progresivní Slovensko,“ pronesl. Opozici opětovně osočil i z atentátu na jeho osobu.

Doporučované