Hlavní obsah

Kus torpédoborce na souši. Takhle vypadá klíčová část ochrany Evropy

Bez komentáře: Animace systému protiraketové obrany Aegis Ashore zveřejněná výrobcem.Video: Lockheed Martin, Youtube.com

Americký systém protiraketové obrany Aegis Ashore umístěný v Polsku je navržen k ochraně před balistickými raketami krátkého, středního a středně dlouhého doletu. Jde o upravenou část torpédoborce, instalovanou na pevnině.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Polsko slaví, že se definitivně stalo součástí amerického systému na obranu USA i Evropy. Jde o projekt, který kdysi navrhl americký prezident George Bush mladší a budovat ho začala vláda Baracka Obamy. Česko se ho po tlaku sociální demokracie pod vedením Jiřího Paroubka odmítlo zúčastnit.

V Redzikowě na severu Polska byla slavnostně otevřena základna protiraketové obrany NATO. Projekt měl být původně zaměřený na hrozbu ze strany Íránu, ale od počátku vyvolával i odpor Moskvy. Označila ho za nebezpečí pro Rusko a důkaz toho, jak se americké ozbrojené síly přibližují k ruským hranicím.

Polská základna stojí asi 150 kilometrů od Kaliningradské oblasti, ruské exklávy obklopené členskými státy NATO. Aliance ale trvá na tom, že celý systém je obranný, nikoli útočný.

„Celý svět jasně a zřetelně uvidí, že toto už není sféra ruského vlivu,“ pochvaloval si ve středu v Redzikowu polský prezident Andrzej Duda. Spojené státy za přítomnosti jejich představitelů označil za garanta polské bezpečnosti.

Americká protiraketová obrana v Evropě stojí na několika prvcích rozmístěných i v Rumunsku, Turecku, Španělsku a Německu, jak popsaly například americký odborný server The War Zone nebo britská BBC.

Foto: RFE/RL, Seznam Zprávy

Protiraketová obrana NATO v Evropě.

Vše je řízeno ze známé základny Ramstein na západě Německa. V Redzikowu a také v rumunském Deveselu jsou pak systémy protivzdušné obrany Aegis Ashore. Doplňují je námořní verze Aegisu instalované na amerických torpédoborcích na španělské základně Rota. Systémy pak na potenciální hrozbu reagují díky radaru včasného varování v tureckém Kureciku.

Aegis Ashore tak není určen k tomu, aby porazil rozsáhlou palbu balistických raket od potenciálního protivníka z blízkého okolí, jako je Rusko. Není toho schopen ani teoreticky.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje píše, že systém umístěný v Polsku může za současného nastavení fungovat jedině proti střelám vypáleným z Blízkého východu. K využití proti Rusku by bylo potřeba upravit směr zaměření radaru, což by bylo složité. Polsko chce ale o úpravě konfigurace jednat.

Foto: Ministerstvo národní obrany/X.com

Základna Redzikowo na severu Polska.

Systém Aegis Ashore je upravenou částí torpédoborce Arleigh Burke instalovaná na pevnině, jak dokládá i animace od společnosti Lockheed Martin v úvodním videu.

Zahrnuje konstrukci, která obsahuje systém Aegis, radar AN/SPY-1, stejně jako další podpůrné systémy a pracovní prostory. Součástí je také komplex pro odpalování raket Mk 41 Vertical Launch System (VLS), shrnuje zmíněný americký server.

Zprávy z bojiště

Bojiště zažívá jednu z „nejžhavějších“ fází bojů, jak ukazují data o ztrátách. Přispívá k tomu stav ukrajinské armády, které se nedaří překonat zásadní problémy, líčí polský analytik Konrad Muzyka.

K likvidaci nepřátelských raket se používají střely země-vzduch Standard Missile 3 (SM-3). Cíl ničí nárazem během střední fáze letu, tedy vysoko nad zemským povrchem. Poslední verzí střely SM-3 je Block IIA, která byla vyvinuta ve spolupráci s Japonskem. Je větší a schopnější než dřívější typy.

Výhodou systému pro odpalování střel je jeho modulárnost. To umožňuje využívat i další typy raket. Jednou z možností je střela SM-6, která je vyráběna i ve verzi optimalizované pro použití proti hypersonickým hrozbám.

Polsko se po ruské invazi na Ukrajinu netají záměrem zlepšit svou obranu proti hrozbě ze strany Moskvy. V obavách z Ruska a Běloruska se snaží budovat největší pozemní vojsko v Evropě (více zde).

Situace se ještě zhoršila poté, co Rusko v minulém roce rozmístilo v Bělorusku jaderné hlavice. Tento krok byl široce interpretován jako varování Západu před vměšováním v době, kdy Moskva válčí na Ukrajině. Běloruský diktátor Aleksandr Lukašenko loni v červnu prohlásil, že Bělorusko by zbraně „bez váhání“ použilo, pokud by byla jeho země napadena, za hrozbu označil sousední Polsko.

Doporučované