Hlavní obsah

Gesto studenta spustilo hejty. Fico píše o fackách, konspirátoři o jeho škole

Bez komentáře: Student Simon Omaník odmítavým gestem odmítl nabízenou pravici slovenského prezidenta Petera Pellegriniho.Video: Peter Pellegrini , Youtube.com

Bylo to jedno malé gesto středoškoláka. Už tři dny ale zaměstnává slovenská média, vícero ministrů, předsedu vlády i generálního prokurátora, satirické stránky, dezinformační kanály a šiřitele nenávisti.

Článek

Devatenáctiletý slovenský gymnazista Simon Omaník si v pondělí v bratislavském prezidentském paláci přebral z rukou ministra školství Tomáše Druckera ocenění za úspěch ve středoevropské matematické olympiádě.

Ministrovi při ceremonii ruku podal, vedle stojícímu prezidentovi Peteru Pellegrinimu ale naznačil jen odmítavé gesto. Na saku přitom měl výraznou pentli v ukrajinských barvách. Následně se s oběma politiky vyfotil.

Sám prezident situaci přešel s úsměvem a následně řekl, že gesto respektuje. „Byl jsem vychován tak, abych si během své politické kariéry s každým z nich potřásl rukou. Dokonce i svým politickým oponentům, se kterými jsem se v politických bitvách neshodl a neshodnu,“ prohlásil mimo jiné Pellegrini.

Bouřlivá debata

Student Simon Omaník se přesto stal tématem několikadenní bouřlivé debaty, která odráží politickou polarizaci země.

To vše v situaci, kdy se na Slovensku křehkým, podmíněným a časově omezeným kompromisem oddálil kolaps zdravotnictví, došlo k rozsáhlému útoku na data katastrálních úřadů, vláda je po cestě premiéra Roberta Fica do Kremlu a výhrůžkám Ukrajině v nevídané krizi ve vztazích s Kyjevem, poslanecká delegace v Moskvě monitoruje ceny potravin, Fico nepřesvědčivě vysvětluje luxusní dovolenou ve Vietnamu a opozice se sjednotila s cílem premiéra odvolat.

Sám student své gesto vysvětlil tím, že nesouhlasí se způsobem, jakým se Peter Pellegrini do nejvyšší ústavní funkce dostal a má ho za podvodníka a lháře.

„S prezidentem Pellegrinim mám osobní a politický problém kvůli tomu, že se podle mého názoru dostal do paláce podvodem a lhal lidem,“ řekl Denníku N Simon Omaník. Na mysli měl konkrétně to, že Pellegriniho kampaň před loňskými prezidentskými volbami nařkla protikandidáta Ivana Korčoka z plánu zatáhnout Slovensko do války.

„Mladý sluníčkář“

Video z paláce se hned v pondělí objevilo na slovenských zpravodajských webech a tématu se rychle chopily i servery ze seznamu konspiračních médií. Ty Omaníkovo gesto odsoudily.

„Kam jsme se to dostali? Student kádruje jednoho z nejvyšších ústavních činitelů?“ píše se v komentáři na serveru Hlavné správy. Portál Infovojna, kde často promlouvají koaliční politici, zas studenta označil za „mladého sluníčkáře z bratislavského gymnázia“.

Naopak známá slovenská novinářka Monika Tódová v komentáři v Denníku N Omaníkovo gesto označila za statečné: „Je to jen pár sekund, ale pro obrovskou část společnosti to působí, jako bychom vyhráli mistrovství světa v hokeji.“

K věci se rychle vyjádřili i vládní politici. Například poslanec strany Hlas Michal Bartek označil „velebení“ gesta za „ohavné a k pláči“. Studenta zkritizoval i ministr školství Tomáš Drucker a ministr vnitra a šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Podle něj jde o důsledek „opoziční progresivní hysterie, která znevažuje každého, kdo nevolí je“.

Generální prokurátor Maroš Žilinka označil věc za „smutnou vizitku slovenské reality“ a „nemístný a neuctivý projev“.

Cíl pro extremisty

Téma žije i ve facebookových skupinách a v telegramových kanálech. Například ve skupině „Som hrdý na premiéra Fica“ se kromě řady homofobních poznámek vyčítá Omaníkovi i věk.

Na sexuální orientaci studenta, jenž má na sociálních sítích duhovou vlajku a původně i oznámení o vztahu s mužem, cílí i facebooková stránka „Podporujeme demokraticky zvoleného premiéra Róberta Fica“. V komentářích jsou desítky homofobních urážek, podobné, také s protiukrajinským nádechem, přibývají i u příspěvků na Omaníkově sociálních sítích.

Foto: Repro SZ

Příklad komentářů pod příspěvkem facebookové stránky Podporujeme demokraticky zvoleného premiéra Róberta Fica.

Mladíkovi se věnuje i trestně stíhaný extremista Daniel Bombic, kterému na jeho platformě poskytli rozhovory politici vládní koalice – včetně ministra vnitra Šutaje Eštoka.

Na svém telegramovém účtu, který sleduje na 30 tisíc lidí, zveřejnil Omaníkovu fotku s duhovou vlajkou v pozadí. „LGBTI, homosexualita, Ukrajina, atd. atd., VPN, protesty, vlaječky, 40 kilo, vyhlídky do života – nula,“ napsal přední slovenský internetový konspirátor.

Na Bombice, jenž žije ve Spojeném království, jsou vydané tři mezinárodní zatykače kvůli extremismu a kyberšikaně. Známá jsou na Slovensku videa, na kterých Bombic hajluje a propaguje nacistickou ideologii. U soudu ho zastupuje poradce premiéra David Lindtner z advokátní kanceláře Kallan Legal, kterou vlastní společně s ministrem obrany Robertem Kaliňákem.

Server Aktuality.sk upozornil, že Omaníkovi se věnuje i další kontroverzní postava, youtuber Martin Daňo. Ten dokonce své sledující vyzval, aby mu posílali všechny informace, co o Omaníkovi zjistí – o rodině, působení, ambicích a vztazích. Daňo se byl už podívat i na gymnáziu, kde Omaník studuje a chlubil se tím, že našel jeho třídu.

Daňo je podle deníku Sme obžalovaný mimo jiné z výtržnictví a neoprávněného nakládání s osobními údaji. V minulosti sledoval například novinářku Tódovou.

Ficova esej pro pozdní večer

K věci se v úterý večer vyjádřil také premiér a šéf strany Směr Robert Fico. V příspěvku nazvaném „krátký esej pro pozdní večer“ předseda vlády o Omaníkovi píše jako o „nevycválaném puberťákovi“.

„Někdo tu potřebuje tři facky. Začal bych u protistátních médií. A pak životní zkušenost. Kdybych si jako žák doma stěžoval, že mě učitelka tahá za vlasy, máma by mi dala ještě dvě facky, protože učitelka měla vždycky respekt a pravdu,“ píše dál Fico.

Studentovi by kromě dotazů na rodinné poměry odebral ocenění a „poslal ho, kam patří“.

Média a satirické stránky v té souvislosti Ficovi připomínají akci, na které politici strany Směr hecovali dav, aby skandoval, že je tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová „americká k***a“.

Na policejních nahrávkách Fica a lidí kolem strany Směr, kteří se v létě 2021 scházeli v lovecké chatě v Čifárech, dnešní premiér mluví o Peterovi Pellegrinim a jeho stranickém kolegovi Peterovi Náhlikovi jako o „ukázkovém páru buzerantů“. Politici spolu byli na dovolené v italské Veroně, sám Pellegrini ale své soukromí nekomentuje.

Premiér Fico, jenž byl loni v květnu politickým odpůrcem těžce zraněn při pokusu o atentát v Handlové, dlouhodobě mluví o kritických médiích, nevládních organizacích a opozici jako o „politických prasatech“, „špinavých protislovenských prostitutkách“ nebo „potkanech“.

Slovensko má navíc z nedávné minulosti zkušenost s podobným případem. Student Právnické fakulty Univerzity Komenského Marek Janiga totiž na konci roku 2023 zkritizoval děkana fakulty Eduarda Burdu. Věc se týkala sporu o speciální prokuraturu stíhající korupci a závažné zločiny, kterou nakonec Ficova vláda loni zrušila.

Premiér v reakci označil Janigu za „nepodstatného studenta s pubertálními vyrážkami na nose“.

Související témata:
Hate (hejt)

Doporučované