Článek
„Zdá se, že Putin pověřil Fica otevřením druhé energetické fronty proti Ukrajině na úkor zájmů slovenského lidu,“ napsal v sobotu na sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak na ultimátum slovenského premiéra Roberta Fica, jenž hrozí Ukrajincům přerušením dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce přestane přes své území pouštět ruský plyn, jak dlouho dopředu avizoval.
Dlouholetý slovenský diplomat a exministr zahraničí v nedávné úřednické vládě Ľudovíta Ódora považuje Zelenského slova za nepříjemná, ale odpovídající.
„Když se podíváme na fakta a na celou situaci, tak to označení Fica odpovídá přesně. Ukrajinskou optikou je Ficova výhrůžka ohledně proudu v podstatě otevření druhé energetické fronty,“ řekl Miroslav Wlachovský v rozhovoru o slovensko-ukrajinských vztazích a Ficově cestě do Moskvy.
Premiér Robert Fico mluví o prezidentu Volodymyru Zelenském podle slovníku Kremlu, Zelenskyj zase obviňuje Fica z toho, že na pokyn Putina otevírá proti Ukrajině druhou frontu, energetickou. Je teď Ukrajina pro Ficovu vládu nepřítel, nebo jak to vyhrocení vztahů číst?
Tak bych to určitě nepojmenoval. Řekl bych že prezident Zelenskyj popsal faktickou situaci. To, že premiér Fico vyhrožuje, že nebude dodávat Ukrajině elektřinu, je pro Ukrajinu v této situaci nesmírně obtížné, protože jim Rusové ničí energetickou infrastrukturu a my jim dodáváme zhruba 15 nebo 20 procent elektřiny.
Co řekli Fico a Zelenskyj:
Pokud Slovensko dodávky zastaví, tak bude Ukrajina ochuzena, a v této situaci je to naprosto kritické. Je zima. Je tedy pochopitelné, že to prezident Zelenskyj vyjádřil poměrně jasně a myslím, že i poměrně výstižně.
Premiér Fico vlastně celou dobu nevystupuje vůči prezidentovi Zelenskému neutrálně, ale negativně. To je cítit. V době, kdy už musel vědět, že poletí do Moskvy, se ještě dostal s prezidentem Zelenským do konfliktu na Evropské radě. A nemohu si pomoct, ale prostě mi to vychází tak, že to bylo divadlo, sehrané proto, aby mohl premiér dál hrát svou hru.
Takže to podle vás byla řízená eskalace vztahů? Včetně toho bouřlivého jednání za zavřenými dveřmi v Bruselu?
Ano, tak to na mě působí a je mi z toho smutno, ale nemohu si pomoct. Slovensko o situaci s plynem vědělo minimálně od léta, víme, že Ukrajinci nechtějí transferem ruského plynu plnit Putinovu pokladnu. Byla spousta příležitostí a času na vyjednávání, aby se to nenechalo na poslední chvíli takhle vyhrotit.
Z tohoto pohledu je opravdu nepříjemné, že prezident Zelenskyj takhle označuje slovenského premiéra, ale když se podíváme na fakta a na celou situaci, tak to označení Fica odpovídá přesně. Ukrajinskou optikou je Ficova výhrůžka ohledně proudu v podstatě otevření druhé energetické fronty.
Miroslav Wlachovský
- Významný slovenský diplomat a politik. Po studiích sociologie a filozofie se stal šéfredaktorem časopisu Medzinárodné otázky a později ředitelem výzkumného centra Slovenské společnosti pro zahraniční politiku (SFPA).
- Na slovenském ministerstvu zahraničních věcí začal pracovat koncem 90. let. Byl také zahraničněpolitickým poradcem premiérů Mikuláše Dzurindy a Eduarda Hegera. V letech 2011 až 2015 působil jako velvyslanec ve Spojeném království a mezi roky 2018 a 2022 pak v Dánsku.
- V květnu 2023 ho prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala ministrem zahraničních a evropských záležitostí v úřednické vládě Ľudovíta Ódora. V čele resortu byl prozápadní diplomat do října 2023, kdy nastoupila čtvrtá vláda Roberta Fica.
Co už se ví o pobytu Roberta Fica v Moskvě? Co se tam dojednalo? A ví už se vůbec, jak se tam premiér dostal a jak dlouho tam byl?
Já nevím. Cesta byla neohlášená. Slovenská veřejnost se o ní dozvěděla náhodou díky prořeknutí srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, který řekl, že se premiér Fico chystá do Moskvy.
Pro slovenské politické strany to bylo překvapení a myslím, že i včetně některých koaličních stran. Bylo to poměrně náhlé rozhodnutí a myslím, že by teď měl parlament předvolat premiéra, aby vysvětlil, jak se do Moskvy dostal a kdo mu cestu schválil. Vláda je kolektivní orgán a premiér není diktátor nebo panovník, je jen první mezi rovnými a cesty schvaluje vláda jako celek. Měl o tom být informovaný i parlament.
O co podle vás jde s celým tématem mírového summitu na Slovensku, o němž mluvil Putin? Je to zástěrka, aby se mohl Fico doma prezentovat jako „karpatský mírotvorce“? Nebo je to věc, na kterou skutečně může dojít?
Myslím, že je to kombinace. Kvůli „skvělým“ vztahům premiéra Fica s prezidentem Zelenským mám silné pochybnosti, že k tomu může dojít. Na setkání u jednacího stolu musí být obě strany a tady to vypadá, že premiér Fico zajistil ruskou stranu, která je mimochodem agresorem v celém tomto válečném konfliktu, ale nezajistil druhou stranu, tu, která je obětí.
Dodal bych k tomu, že Slovensko hlasovalo v OSN proti ruské agresi a pravidelně se připojuje k unijním sankčním balíčkům, takže to není tak, že by Slovensko zaujímalo neutrální postoj k ruské agresi na Ukrajině, jak se teď snažil prezentovat prezident Putin. Slovensko nemá ke konfliktu neutrální postoj. Existuje na to několik usnesení Národní rady, jsou tu pravidelná stanoviska Slovenska na půdě EU a NATO, která jasně říkají, že nejsme a nemůžeme být neutrální.
Ruské vlivy na Slovensku
Seznam Zprávy v prosinci mapovaly politický vliv a iniciativy ve dvou „proslavených“ slovenských obcích. V Očové, kde starostu dělá poslanec Rudolf Huliak, a ve Smilně, kde tamní starosta vybral na pomoc Rusku 50 tisíc eur a ve vojenské uniformě je dovezl do Moskvy.
Politika Ficovy vlády dosud působila trochu schizofrenně – na jednu stranu není neutrální a víckrát jednala s ukrajinskou vládou, na druhou stranu Fico teď v rétorice vůči Zelenskému výrazně přitvrdil. Je jeho cesta do Moskvy pro slovenskou zahraniční politiku průlom? Bude se na ni pamatovat ještě po letech?
Myslím, že ano. V očích našich přátel a spojenců Slovensko kleslo a v očích Ruska jsme se projevili téměř vazalsky. A v očích našich přátel na Ukrajině jsme si poté, co jsme jim více než dva roky pomáhali, zpochybnili naši pozici kvůli nešťastnému chování premiéra.
Může to mít pro Slovensko dopady v rámci EU nebo NATO?
Zatím se nedá říct, jaké to bude mít praktické důsledky. Premiér Fico prohlásil, že před cestou informoval hlavní představitele EU. Předpokládám, že informoval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Antónia Costu. Ostatní premiéři a prezidenti členských států Evropské unie o tom asi nemuseli vědět.
Co to udělalo s image a postavením Slovenska, uvidíme až na dalších jednáních. Nechci předjímat, ale ze své zkušenosti říkám, že to bylo špatné.
Co se bude dít po 1. lednu? Už jste zmínil, že Slovensko mělo dost času na to, aby se diplomaticky a ekonomicky připravilo na konec dodávek plynu přes Ukrajinu. Je na výpadek země připravená?
Není to o tom, že by Slovensko nemělo zabezpečený plyn, ale o tom, za jakou cenu a v jaké cenové relaci. O tom chtěl premiér vyjednávat. Teď se nedá říct, jaká bude situace po 1. lednu.
Především by měl Robert Fico vysvětlit, co vlastně dělá, ale ne po facebooku, ale tak, jak se to dělá v parlamentní demokracii: Na půdě vlády a parlamentu a partnerům v politických stranách, které byly zvoleny do parlamentu.
V každém případě Ficovu cestu do Moskvy vnímám i jako zastírání složité vnitropolitické situace. Příští rok se budou zvyšovat daně, včetně podivné transakční daně, kterou má kromě nás jen Maďarsko a Venezuela. Bude to mít dopady na ekonomiku. Cesta do Moskvy, podobně jako možnost, že by Slovensko mohlo uspořádat nějaký mírový summit ve vztahu mezi Ukrajinou a Ruskem, od toho odvádějí pozornost.
Může to souviset i s možností předčasných voleb, o kterých se spekuluje?
Už před dvěma týdny jsem viděl plakáty Slovenské národní strany, které naznačovaly, že by k volbám mohlo dojít. Také předseda téhle nejmenší koaliční strany Andrej Danko se chystá se skupinou poslanců do Moskvy, a myslím, že jeden z cílů Roberta Fica byl ten, aby ho předběhl a byl v čele lidí, kteří mají s Ruskem v uvozovkách dobré vztahy. Je to celé trochu bizarní, ale takhle to je.