Článek
Saské úřady vyhlásily varování před hrozící pohromou pro lázeňské městečko Bad Schandau a už od pondělního večera platí varování pro devítitisícové město Sebnitz.
V Saském Švýcarsku jsou podle Rádia Drážďany nasazeni hasiči na několika místech u hranic s Českem – u restaurace na hoře Großer Winterberg, u skalní vyhlídky Kipphorn a u vrcholu Kleiner Winterberg.
Němci nasadili v oblasti na 250 hasičů z 24 hasičských sborů a 39 vozidel i policejní vrtulníky s vakem na vodu. Do Bad Schandau navíc policie vyslala dvě vodní děla.
Na saské straně parku zatím nehoří žádná obydlí a nemuselo dojít ani k evakuacím budov nebo turistů.
Kouř z požárů, který dnes trápí velkou část Čech včetně Prahy, zaznamenali v saských Drážďanech už v pondělí.
Deník Sächsische Zeitung píše, že za smog ve městě mohl nejen požár v Čechách, ale i rozsáhlý požár, který zuří v Německu dál podél toku Labe na hranici Saska a Braniborska.
Do saské metropole totiž nejdřív vítr od jihovýchodu nesl dým z Česka. Směr větru se však v noci změnil na severozápadní a do města přinesl dým z Braniborska, kde v zemském okrese Labe-Halštrov bojují hasiči s požárem až 800 hektarů luk a lesů.
Na místě zasahuje 152 hasičských jednotek, několik hasičů se při zásahu zranilo. Požár se rychle rozšířil během pondělí kvůli silnému větru a vynutil si evakuaci stovek lidí. Zachvátil i vepřín v obci Kölsa.
Kvalita ovzduší se v Drážďanech zlepšila v úterý ráno kvůli změně směru větru – ten naopak odvál dým z požáru v Českém Švýcarsku do Čech. V Drážďanech pomohla i noční přeháňka.
O požáru v národním parku na česko-saském pomezí informují některá německá média i v on-line reportáži.
Server Deutsche Welle píše, že požáru v českém národním parku si všimli v neděli v 7 ráno saští hasiči z vyhlídky Kipphornaussicht na kopci Grosser Winterberg, která se považuje za jednu z nejhezčích v Saském Švýcarsku.
I v Polsku cítili kouř z Česka
Požáru v Česku si ale všímají i média v Polsku. „Dramatický boj s požárem v Českém Švýcarsku. Hasiči rezignovali na záchranu jedné vesnice,“ píše například rádio RMF FM. Server Wirtualna Polska připomíná, že dým je cítit i desítky kilometrů od Hřenska a že pražští hasiči doporučili lidem omezit větrání.
Už v pondělí regionální polská média psala, že kouř z požáru je cítit či vidět na vícero místech v Polsku, například ve Zhořelci, Lubani nebo v Lemberku.
Polský Black Hawk
Polsko také Česku nabídlo pomoc s hašením požáru. Informoval o tom vrchní velitel polského hasičského sboru Andrzej Bartkowiak.
„Česká strana přijala pomoc Polska v hašení požáru národního parku. Ještě dnes hasiči společně s polskou policií a vrtulníkem Black Hawk s bambi vakem pomůžou v boji se živlem,“ napsal v úterý dopoledne Bartkowiak na twitteru.
Pomoc nabídlo také Slovensko, což už v pondělí večer v České televizi uvedl ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN.
„Ihned po včerejším příjezdu týmu ze Slovinska jsme nabídli pomoc i České republice formou vrtulníku na hašení i s týmem. Čekáme v pohotovosti. Jsme připravení hned vyrazit,“ píše se v úterý ráno na facebookové stránce slovenských hasičů z modulu leteckého a pozemního hašení.
Katastrofální požár v Českém Švýcarsku
Národní park České Švýcarsko zachvátil v roce 2022 rozsáhlý lesní požár, který se rozšířil i do okolních oblastí.
- Šéfům parku přišlo krátce před požárem varování
- Lidé z Hřenska a zasažené osady Mezná líčí, jak prchali před plameny
- „Memento, které ukáže sílu přírody.“ Odborníci říkají, co bude s obnovou parku
- Pesimismus v Sasku: Konec je v nedohlednu
- Experti vysvětlili, jak se šířily prachové částice a jaká jsou zdravotní rizika
- Záběry apokalypsy. Takhle vypadá měsíční krajina nad Hřenskem
- Projděte si snímky hasičů
- Tahle technika pomáhá krotit živel v Českém Švýcarsku
- Nic takového jsem ještě neviděl, říká hasič, který bránil Meznou
- ANALÝZA: Je požár důsledkem klimatických změn? Vědci mají jasno
- Požár je ranou pro podnikatele. Lidé jim ve velkém ruší pobyty