Článek
Bylo to před koncem minulého roku, tedy už v době, kdy eskalovalo napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které pak koncem února vyústilo do ruské invaze. Odstupující německá vláda kancléřky Angely Merkelové schválila před předáním úřadů novému kabinetu týdny odkládanou bezpečnostní analýzu, která obhajovala fungování nového plynovodu Nord Stream 2.
Šlo o jeden z posledních kroků před finálním souhlasem regulátorů a chystaným spuštěním plynovodu, který stejně jak první větev spojil Rusko a Německo po dně Baltského moře.
Spolkové ministerstvo hospodářství, pod kterým 54stránkový materiál vznikl, původně nechtělo vyhovět žádosti týdeníku Spiegel o jeho zveřejnění, nyní jej však poskytlo.
Z posudku vyplývá, s jak velkou naivitou tehdejší němečtí vládní politici opomíjeli riziko, že Rusko zneužije svoji kontrolu nad provozem plynovodu. Během války na Ukrajině se přitom tyto obavy naplno potvrdily.
„Celkově dospěl přezkum k závěru, že udělení certifikace neohrozí zásobování plynem Německa a Evropské unie,“ konstatuje se v analýze, jejíž schválená verze vznikla ke konci října 2021.
The German government has declassified a top-secret security assessment on the Nord Stream 2 pipeline — completed in late 2021, only four months before the war.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) October 13, 2022
It claimed energy supplies “won’t be jeopardized” by increased dependency on Russian gas.https://t.co/AlP9VB75gi
Při zpětném pohledu povážlivě vyznívá také hodnocení, že provozovatel přepravní sítě, tedy Gazprom, „v podstatě nemá žádný vliv“ na objem dodávek plynu, ale „pouze poskytuje dopravní infrastrukturu pro dodavatele a zákazníky“.
Právě prostřednictvím Gazpromu, který kontroluje ruská vláda, přitom Kreml v uplynulých měsících opakovaně omezil dodávky plynu starší větví plynovodu Nord Stream 1. Koncem září pak oba plynovody poškodily výbuchy, ke kterým se zatím nikdo nepřihlásil.
Riziko, že by Rusko mohlo jako dodavatel selhat, posudek téměř nezohlednil. Ministerstvo hospodářství naopak uvedlo, že Nord Stream 2 „zvyšuje evropskou bezpečnost dodávek, protože umožňuje dodávky plynu z nových nalezišť na poloostrově Jamal“.
Jak připomněl Der Spiegel, ministerstvo také smetlo argumenty, které proti plynovodu vznesly Polsko a Ukrajina - tedy například, že Gazprom už v roce 2021 snížil objem přepravy plynu přes ukrajinské plynovody, nebo že Rusko použilo plyn jako politický nástroj už v dřívějších krizích s Ukrajinou v letech 2008 až 2009 a 2014.
Jedním z členů kabinetu velké koalice křesťanských demokratů (CDU/CSU) a sociálních demokratů (SPD) byl také nynější šéf vlády Olaf Scholz, tehdy v pozici vicekancléře a ministra financí. Po nástupu do kancléřské funkce se Scholz ocitl pod stupňujícím tlakem zejména ze strany Spojených států, aby Německo od spuštění nového plynovodu z Ruska upustilo. Takové rozhodnutí nakonec opravdu vláda učinila, a to jen krátce před zahájením ruského útoku na Ukrajinu.
Pikantní je, že právě tento týden Scholz prohlásil, že „si byl vždy jistý“, že Putin použije energetické dodávky jako zbraň.