Článek
Se Švýcarskem si lidé tradičně spojovali zasněžené alpské svahy, luxusní a přesné hodinky, přísnou neutralitu a také spolehlivý a stabilní bankovní systém.
O posledně jmenovaný symbol ale konfederace možná právě nyní přichází. Švýcarská bankovní dvojka Credit Suisse se uplynulý víkend vyhnula konkurzu jenom díky tomu, že ji z podnětu vlády převezme nejsilnější banka v zemi UBS.
Nouzová operace způsobila otřes celému evropskému finančnímu trhu. Samotní Švýcaři pak musejí počítat s vícero negativními dopady. Kromě sílící obavy o budoucnost úspor a návratnost investovaných peněz se očekává rušení desetitisíců pracovních míst, ztížené úvěrování firem a další dopady na ekonomiku.
Krize se začíná odrážet i na oslabeném sebevědomí Švýcarů. S Credit Suisse ztrácí země jednu ze svých ikonických firemních značek, kterou v roce 1856 vytvořil vůdčí politik a podnikatel Alfred Escher, aby financoval zlaté období průmyslového růstu.
„V případě Credit Suisse se jedná o 167 let starou, tradiční instituci a bezpochyby a nepřímo i komponentu švýcarské identity, založené na důvěře ve stabilitu letité, doposud stabilní instituce,“ uvedl pro Seznam Zprávy odborník na německy mluvící země Miroslav Kunštát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Záchrana Credit Suisse
O záchraně druhé největší švýcarské banky musela rozhodnout vláda v nouzovém režimu.
Podle deníku Tages-Anzeiger je z ohlasů čtenářů cítit znepokojení, jak krize kolem banky dopadne na celkovou image alpské země.
„Myslím si, že důvěra hodně utrpěla,“ řekl v redakčním podcastu finanční analytik deníku Jorgos Brouzos. Rozhodující podle něj bude, jak dobře zafunguje záchrana prostřednictvím UBS a jak čistě bude provedena – i ze strany politiků. „V mezinárodním měřítku lidé přišli o spoustu peněz. Toto je trvalá škoda, která vznikla,“ poznamenal.
Za poslední desetiletí to je už několikátá rána, jež zasáhla některou proslulou švýcarskou značku. Podobný šok jako nyní způsobil v roce 2001 kolaps národní letecké společnosti Swissair, jedné z největších aerolinek na světě.
Der blamable Untergang der Credit Suisse verschlechtert das bereits arg beschädigte Bild des Bankers weiter. Was sagen jene, die es besser wissen? (Abo) https://t.co/bt2W7HAfAg
— tagesanzeiger (@tagesanzeiger) March 22, 2023
V roce 2008 pak byly švýcarské úřady nuceny zachránit už zmíněnou velkou banku UBS. Ve srovnání s nynější sanací Credit Suisse se však tehdy do problémů dostalo množství bank po celém světě v důsledku globální finanční krize. Tentokrát je pozornost soustředěna na někdejší symbol švýcarského bankovnictví.
Už zhruba týden je Credit Suisse hlavním tématem ve švýcarské politice i byznysu. V médiích padají slova jako blamáž nebo historická katastrofa.
Politici z největších stran si sedm měsíců před federálními volbami předhazují, kdo se na problémech banky více podepsal. Populistická lidová strana (SVP) například konkurenčním liberálům (FDP) zdůraznila jejich úzké vazby na bývalého předsedu správní rady Credit Suisse Waltera Kielholze, který patří mezi významné sponzory strany. Šéf FDP Thierry Burkart na oplátku připomněl, že v období krize USB tuto banku vedl člen SVP, a kritizoval také bývalého ministra financí za lidovce za nedostatečné posílení finančního dohledu na bankami.
Z hospodářských kruhů zní obava, že fúzí Credit Suisse a UBS vznikne jedna švýcarská megabanka, která nebude vystavena tak silnému konkurenčnímu tlaku, což v důsledku způsobí zdražení finančních služeb.
„Podmínky pro malé střadatele ve velkých bankách jsou už tak špatné. Teď se ještě zhorší,“ posteskla si šéfka spotřebitelské organizace Sara Stalderová pro deník Blick. Nová „monstrbanka“ navíc podle některých expertů zvyšuje riziko, že stát bude muset znovu zasáhnout – penězi z daní.
Miroslav Kunštát připomněl, že kromě klientů, politiků a hospodářských kruhů mají z dalšího vývoje obavy i švýcarské kulturní instituce. „Credit Suisse tradičně patřila k jejich největším sponzorům,“ uvedl politolog.