Hlavní obsah

Místo hrozby z Ruska řeší Němci před volbami Muska

Foto: SZ

Elon Musk (vpravo) otevřeně podporuje lídryni AfD Alici Weidelovou a kritizuje kancléře Olafa Scholze (vlevo).

Německá tajná služba varovala před vlivem Ruska, nakonec je však před volbami do Bundestagu nejhlasitějším „cizím elementem“ americký majitel sítě X.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„První kroky: V Německu musí urgentně k moci AfD, ve Velké Británii Farage nahradit Starmera, Meloniová ať zůstane, Macron pryč, Le Penová na jeho místo,“ napsal na začátku ledna vlivný ruský ideolog, ultranacionalista Alexandr Dugin.

Svou představu Evropy sdílel Dugin na síti X, kterou od roku 2022 vlastní a aktivně proměňuje americký miliardář Elon Musk. A právě s Duginem, velkým zastáncem imperialistického Ruska, má Musk minimálně v posledních měsících dosti podobné postoje, co se Evropy týče.

Vlivný muž, jenž má teď blízko k novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho nastupující administrativě, se veřejně prezentuje libertariánskými, šovinistickými a leckdy i konspiračními teoriemi. Nedávno vyvolal poprask svou anketou o tom, zda má Amerika „osvobodit Brity od jejich tyranské vlády“.

Aktivně se vyjadřuje také k politice v Německu. Spolkovou republiku čekají 23. února předčasné parlamentní volby a Musk na své síti otevřeně podporuje Alternativu pro Německo (AfD) - stejně jako ideolog ruské velikosti Alexandr Dugin.

Vměšování do voleb?

Až do prosince se v souvislosti s rizikem ovlivnění voleb do Bundestagu mluvilo hlavně o riziku ruského vlivu. Ředitel Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl loni v listopadu řekl, že se Rusko do voleb pokusí zasáhnout. Nepůjde podle něj o zásah přímo do procesu voleb, ale o ovlivnění názorů lidí.

„Kreml pečlivě sleduje témata, jako je pandemie nebo klimatická krize, a záměrně přiživuje společenské konflikty. Na krajních pólech politického spektra pak lidé často bezmyšlenkovitě opakují to, co jim servíruje Moskva,“ uvedl Kahl.

Aktuální je pro Německo i poučení z Rumunska, kde tamní ústavní soud v prosinci před druhým kolem bezprecedentně anuloval prezidentské volby a nařídil jejich opakování.

Volby v Rumunsku

V prvním kole rumunských prezidentských voleb vyhrál krajně pravicový kandidát Calin Georgescu, který v krátkém čase získal díky falešným účtům podporu na síti Telegram a zejména na platformě TikTok, což ovlivnilo algoritmus zobrazování krátkých videí a dostalo kandidáta do podvědomí voličů.

Podle rumunských tajných služeb šlo o „agresivní hybridní útok vedený z Ruska“. Na 800 tiktokových účtů, některé se stovkami tisíc odběratelů, mělo být spravovaných přímo z Ruska a sloužilo k podpoře protiunijního a proruského kandidáta Georgescua. Moskva obvinění odmítla.

TikTok v souvislosti s rumunskými volbami začala prošetřovat Evropská komise. Podle unijních pravidel o digitálních službách (DSA) totiž musejí platformy přijímat rychlejší a přísnější opatření proti nezákonnému obsahu na internetu než dosud. V opačném případě jim hrozí pokuty. Týká se to i společností jako Facebook nebo Muskova X.

O obavách z role TikToku v německé kampani se psalo už uprostřed prosince. Krátké klipy na sociální síti, kterou vyvinula čínská technologická skupina ByteDance, sleduje na 20 milionů Němců.

Vzor pro mladé muže

Na síti je aktivní i pravicově populistická AfD. Příznivce tam oslovuje například její europoslanec Maximilian Krah, kterému se v Drážďanech přezdívá „Šampusový Max“. Politik chce z Bruselu zamířit do Bundestagu a staví na popularitě mezi mladými.

Kvůli Krahovým kauzám ho strana loni v eurovolbách upozadila a nakonec ani nevzala do frakce a má obavy z jeho „eskapád“. Vznáší se kolem něj totiž podezření z přijímání úplatků za ruskou propagandu a také případ jeho asistenta, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu. Krah také relativizoval zločiny nacistických jednotek SS.

Na TikToku se teď prezentuje jako vzor pro mladé muže a k mobilizaci voličů používá témata „ze života“. Server RND napsal, že Krah zveřejňuje politický obsah nenápadně a skrytě tak, aby podprahově předal poselství o obavách z přistěhovalectví a kritice elit. „Taková sdělení mohou být zesílena algoritmy a cílenými kampaněmi – jako v případě Georgescua v Rumunsku,“ dodává německý web.

A i když německá zpravodajská služba BND varovala v listopadu hlavně před vlivem Moskvy, nejviditelnější „vměšování“ zatím přichází ze Spojených států z okolí prezidenta Donalda Trumpa a zejména majitele sítě X, společností TeslaSpaceX Elona Muska.

Jeho opakovaná vyjádření na podporu AfD si pochvaloval právě i Maximilian Krah. „Zásadní na Muskových výrocích není ani to, že podporuje AfD, ale to, že ničí firewall,“ napsal politik AfD. Na mysli měl pomyslnou politickou hradbu kolem AfD. Se stranou totiž ostatní relevantní německé partaje nechtějí kvůli radikalismu, proruské politice nebo krajně pravicovým tendencím spolupracovat.

„Když se Musk a po něm Vance, Tucker Carlson a půlka světa postaví na stranu AfD, uvědomíte si, jak mizerně to za firewallem vypadá,“ dodal Maximilian Krah a vyjmenoval kromě miliardáře i zvoleného amerického viceprezidenta J. D. Vance a moderátora Tuckera Carlsona, jenž jezdí do Moskvy natáčet pohodlné rozhovory s lídry putinovského režimu.

Vancovo čtení v mapě

Vance, který se úřadu chopí stejně jako Donald Trump 20. ledna, na síti X napsal, že v německých volbách žádnou stranu nepodporuje, zároveň však dodal: „Americká média pomlouvají AfD jako light verzi nacistů, ale AfD je nejpopulárnější v těch regionech Německa, které nejvíce vzdorovaly nacistům.“

Takové tvrzení je však v rozporu s fakty. AfD je populární zejména v dnešním bývalém východním Německu. Právě ve východoněmeckých okresech přitom měla Hitlerova NSDAP ve 30. letech v rámci země největší podporu. Podle serveru Deutsche Welle to potvrzuje studie vědců z Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově.

Viceprezident Vance svůj nepravdivý tweet sdílel s odkazem na článek Elona Muska, který vyšel na konci prosince v nedělním vydání německého listu Die Welt. Musk v textu chválil AfD za politický realismus, energetickou a hospodářskou politiku a vůli inovovat. Odmítl, že by šlo o krajně pravicovou stranu.

Ve Spojených státech je volební reklama ve formě textu v novinách běžná, média tam také otevřeně vyjadřují podporu kandidátům. V Německu je ale kultura odlišná a Muskův text vyvolal poprask.

Muskův byznys v Německu

Pobouření dal najevo například lídr konzervativní CDU Friedrich Merz, který platí za adepta na příštího kancléře. „Výzva Elona Muska je nepřijatelná a arogantní. Nepamatuji si, že by v historii západních demokracií došlo k podobnému zasahování do volební kampaně přátelské země,“ reagoval na amerického miliardáře Merz.

Veřejnoprávní ARD ve své analýze textu poznamenává, že Muskovi jde o jeho libertariánskou ideologii a vlastní ekonomické zájmy. A ekonomických zájmů má Musk v Německu dost, u Berlína totiž stojí jeho továrna Tesla Gigafactory.

Projekt, který vznikl v roce 2019, podpořila daňovými úlevami a investičními pobídkami tehdejší vláda kancléřky Angely Merkelové z CDU. Továrnu podpořila i spolková země Braniborsko vedená sociálními demokraty a na podporu elektromobility navázala i vláda Olafa Scholze.

Právě do končícího kancléře se ale Musk pouští opakovaně. Scholze označil mimo jiné za blázna a neschopného hlupáka. Spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera za „protidemokratického tyrana“. Vycházel u toho z příspěvku influencerky, jež má blízko k AfD. Steinmeier ve svém nedávném projevu varoval před vměšováním do voleb ze zahraničí, zejména Muskovy sítě X.

Elon Musk přitom v otevřené podpoře AfD nepolevuje. Na čtvrteční večer avizuje na X živé vysílání s předsedkyní strany Alicí Weidelovou. Zatímco političku na síti sleduje bezmála 689 tisíc lidí, Muska přes 211 milionů.

Proti Muskovi se v novoročním projevu vymezil kancléř Olaf Scholz: „O tom, jak to bude v Německu dál vypadat, rozhodnou občanky a občané. Nerozhodují o tom majitelé sociálních sítí.“

Doporučované