Článek
/Od naší spolupracovnice na Slovensku/
„Vy další volby znovu prohrajete,“ prohlašoval v úterý ve slovenském parlamentu premiér Robert Fico směrem k opozici. Poslanci se sešli, protože se opoziční strany po 16 měsících od nástupu jeho kabinetu sjednotily a podaly návrh na vyslovení nedůvěry předsedovi vlády.
„Ale chci se zeptat, jak nám zaručíte, že neprovedete to, co dnes vidíme v Rumunsku a Gruzii. Jakmile vyhraje někdo, kdo vyhrát nemá, automaticky se používají všechny metody na likvidaci takového volebního výsledku,“ pokračoval Fico během své úvodní řeči.
Narážel tak na loňské parlamentní volby v Gruzii, které opozice kvůli podivnostem při sčítání v některých regionech, označila za zfalšované. A na prezidentské volby v Rumunsku, jejichž opakování nařídil ústavní soud poté, co tajná služba upozornila na ruskou vlivovou operaci, která zřejmě pomohla k vítězství krajně pravicového kandidáta.
Úterní schůze slovenského parlamentu by měla být zároveň jednou z mála příležitostí, kdy mohla veřejnost vidět Ficovu konfrontaci s lídrem největší opoziční strany Progresivní Slovensko (PS) Michalem Šimečkou.
Lídr vládní strany Směr totiž se Šimečkou nechodí do televizních debat. Poprvé se setkali začátkem tohoto roku na jednání parlamentního výboru, který řešil Ficovu cestu do Moskvy. Koalice tehdy omezila čas jednání na pouhou hodinu.
Ani tentokrát nemohla být schůze delší. Premiér navíc hned v úvodu své řeči požádal, aby zbytek jednání probíhal v utajovaném režimu. „Zvu vás na čtení neveřejné zprávy, pozorně nastražte uši,“ ukončil Robert Fico veřejnou část.
Je to vůbec poprvé, kdy se z jednání o další budoucnosti vlády vyloučila veřejnost. Poslanec Ficova Směru Ľubomír Vážny řekl, že i když jde o bezprecedentní krok, „koalice jedná standardně“. Matúš Šutaj Eštok, ministr vnitra a předseda další koaliční strany Hlas, odmítl na otázky odpovídat.
„Tohle měla být veřejná schůze. Pan předseda se ohradil, když jsem operoval se slovem diktatura. Ale tohle si v normální demokracii nedokážu představit,“ reagoval na věc opoziční lídr Šimečka.
Připravená koalice
Koalice byla na úterní jednání dobře připravená. Dorazili i poslanci ze vzdálenějších regionů, kteří tvrdili, že museli změnit program. Jeden z koaličních rebelů, který ale zároveň dál stojí za vládou, Rudolf Huliak podle svých slov cestoval do parlamentu v horečkách. Další z rebelů Pavel Ľupták přijel po měsíci ze zahraniční dovolené.
Vyslovení nedůvěry by znamenalo pád vlády Roberta Fica a rekonstrukci kabinetu nebo předčasné volby. Podle parlamentní matematiky ale nemá opozice na svržení vlády dost hlasů: má jen 71 ze 150 poslanců.
Opoziční strany se dopředu nedozvěděly, co má být obsahem neveřejné zprávy tajné služby SIS. Civilní kontrarozvědka pouze informovala tiskovou agenturu TASR, že získala „závažné informace o dlouhodobém a organizovaném působení, jehož cílem je destabilizace Slovenska“.
Vzhledem k závažnosti obsahu a stupni utajení zprávy prý není možné poskytnout detaily. SIS podle mluvčí poskytla informace lidem, kteří na to mají nárok ze zákona. Zároveň udělila souhlas s tím, aby byli ústně informováni poslanci, ale jen v takovém rozsahu, aby to neohrozilo účel trestního řízení.
Utajený režim
Podle jednacího řádu se může parlamentní většina usnést na tom, že bude jednat v utajovaném režimu. Jednací řád počítá s tím, že je možné utajit část schůze nebo její celý průběh, „pokud se na nich projednávají záležitosti, které tvoří předmět utajované skutečnosti, obchodního tajemství, nebo pokud to stanoví zvláštní zákon“.
Podle informací Seznam Zpráv se zpráva týkala protivládních protestů a nebyly v ní neznámé informace. „V rámci celé KDH odsuzujeme chování, kdy informace, které by si obyčejný člověk mohl najít přes Google nebo sociální sítě, byly utajované a nemůžeme o nich veřejně diskutovat,“ řekl šéf KDH Milan Majerský.
Poslanec SaS Ondrej Dostál popsal projev premiéra z utajované části schůze za obvyklé bláboly Roberta Fica.
Šéf opozičního hnutí Slovensko a expremiér Igor Matovič obvinil SIS ze sledování. „SIS v rukou Gašparova synáčka sleduje po celém Slovensku lidi, kteří se dnes jakkoli občansky angažují. Využívají při tom utajené osobní sledování, odposlechy, infiltraci soukromých mailů a telefonů,“ řekl bez dalšího upřesnění. Tajnou službu vede syn poslance Směru Tibora Gašpara Pavol Gašpar.
Zkoušeli jste mě zdiskreditovat, zavřít a zabít, tvrdí Fico
Ještě předtím, než Robert Fico požádal, aby zbytek schůze proběhl bez veřejnosti a médií, vystoupil v rozpravě. Obvinil opozici ze snahy o diskreditaci a pokusu o převrat.
„Já si nepamatuji, že byste namítali, když došlo k zneužití trestního stíhání pro pytlačení, které bylo úplně vymyšlené,“ narážel Fico na policejní nahrávky z lovecké chaty z léta 2021, kde se scházely špičky strany Směr s oligarchy a právníky. Probírali mimo jiné trestní kauzy související se stranou Směr.
„Tyto nahrávky se pouštějí na Vánoce jen tak pro zábavu,“ odkázal se premiér na nedávné zveřejnění detailů z nahrávek.
Fico obvinil Šimečku, že se ho pokusil zavřít, když pokusy o diskreditaci nevyšly. „Já?“ namítal Šimečka, který v sále sedí necelý metr od odvolávaného premiéra a nikdy nebyl členem žádné vlády. „Ano,“ odpověděl rychle Fico.
„Prakticky každý třetí den dostávám maily, že mám bombu pod autem,“ pokračoval ve vystoupení premiér. Do řeči mu Šimečka znovu skočil s tím, že dostává stejné výhrůžky. „A pak se divíme, že přijde nějaký 15. květen,“ zmínil Fico datum atentátu, jehož se stal loni obětí.
Premiér z něj dlouhodobě obviňuje opozici. Pachatel, kterým je důchodce Juraj Cintula, byl od té doby v nemocnici pod dohledem. V úterý ho ale na základě soudního rozhodnutí převezli do standardní vazby. Podle rozhodnutí předchozího soudu bude ve vazbě minimálně do března, informoval slovenský portál Aktuality.
Opozici Robert Fico spojuje také s výzvou, kterou mu přes víkend adresovali psychiatři. „Nepochybuji, že po diskreditaci, poté, co jste nás chtěli pozavírat, pozabíjet, poté, co mě prosíte, abych odešel, přijde etapa zneužívání ulic. A potom, když přijdou demokratické volby, ve kterých prohrajete, budete výsledky zpochybňovat.“
Celá schůze bude trvat maximálně 12 hodin, hlasovat by o ní měli poslanci večer. Opozice kritizovala, že během tohoto časového úseku nemá zajištěný dostatečný prostor na vystoupení.
„Na návrh na omezení času rozpravy máte právo, ale berte toto jako morální apel. Omezili jste jednotlivým klubům rozpravu na jednu hodinu a ministři mají neomezený čas… Může to vypadat, že pan předseda se bojí,“ protestovala Veronika Remišová, poslankyně hnutí Slovensko Igora Matoviče.
Co Ficovi vyčítají
Lídr opozičního Progresivního Slovenska předtím premiérovi vzkázal, že je čas odejít do důchodu.
„Nebudu dělat bordel, toho tu už bylo dost. Jednak to není můj styl a je to to poslední, co lidé na Slovensku od svých zástupců očekávají. Neplatí nás za to, abychom se tu uráželi, abychom uráželi samotné občany. Uvědomuji si, že tato rozprava se odehrává v napjatém okamžiku, kdy premiér mluví o majdanu,“ prohlásil Šimečka.
O majdanu mluvil lídr Směru ve videích na svém facebooku. „Připravujeme se na všechny možné alternativy. Budeme připraveni na všechno. Hlavně na majdan, tedy státní převrat přes ulici, o který se tak houževnatě snaží opozice, především Progresivní Slovensko,“ řekl o víkendu.
Šimečka věnoval velkou část své řeči zahraniční politice Roberta Fica. Premiér v prosinci navštívil Vladimira Putina, jeho stranický kolega Tibor Gašpar mluvil i o odchodu z NATO.
Dvojka Smeru Robert Kaliňák seděl během jednání parlamentu přímo za Šimečkou a když opoziční lídr mluvil o novele trestního zákona, skákal mu do řeči a během jeho projevu si dělal poznámky. Do řeči mu skákali i další poslanci koalice, kteří z lavic křičeli „skonči už“.