Hlavní obsah

Blanárovi v Praze ukázali mnichovskou dohodu. Srovnání s Ukrajinou odmítl

Foto: Seznam Zprávy

Juraj Blanár si prohlíží mnichovskou dohodu.

aktualizováno •

V době, kdy se intenzivně řeší budoucnost Ukrajiny a s ní i celé východní Evropy, naplánovalo české ministerstvo zahraničích věcí šéfovi slovenské diplomacie taktickou „ukázku archiválií“.

Článek

Šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár si při pracovní návštěvě v Praze prohlédl kopii nechvalně známé mnichovské dohody ze září 1938 a také protokol o vídeňské arbitráži, se kterým se v listopadu 1938 připojily jižní oblasti Slovenska k Maďarsku.

„Hlavní poučení z Mnichova je to, že se hranice v Evropě nemají měnit silou, protože to nevede k ničemu dobrému. Nemá se potvrzovat agresivní chování agresora, v tomto případě Ruské federace,“ prohlásil k tomuto bodu programu český ministr zahraniční Jan Lipavský.

Blanár na dotaz slovenské STVR porování současné mezinárodní situace s Mnichovem odmítl.„Nejsme součástí konfliktu, tím je Ukrajina. My jsme součástí dopadů tohoto konfliktu. Tehdy (v roce 1938) nás velmoci roztrhaly, mávaly papíry a říkaly, že přinášejí mír,“ řekl slovenský ministr na tiskové konferenci. „Dnes je to o něčem jiném, Ukrajina musí být za stolem, bez ní to nemůže být,“ dodal.

Listiny v Černínském paláci

S výkladem historika čekalo na slovenského ministra zahraničí v Černínském paláci vícero archiválií:

  • Ověřená kopie tzv. Trianonské smlouvy z 4. 6. 1920 (mírová smlouva vítězných států 1. světové války s poraženým Maďarskem);
  • Originály smluvních dokumentů z roku 1918 upravujících fungování československých legií v Itálii s podpisem Milana Rastislava Štefánika.
  • Kopie mnichovské dohody z 29. 9. 1938 odstupující československé pohraniční území nacistické Třetí říši.
  • Kopie tzv. První vídeňské arbitráže z 2. 11. 1938 odstupující československé pohraniční území Maďarsku.

Blanár byl v Praze naposledy na začátku února. Tehdy se setkal už tradičně s exprezidenty Milošem Zemanem a Václavem Klausem. Zúčastnil se také česko-slovenského plesu v Obecním domě.

„Ta atmosféra je stále taková vroucná, přátelská a je to důkaz toho, že vztahy mezi Slováky a Čechy jsou tak silné a jedinečné, že je nedokáže nic pokazit,“ prohlásil tehdy ministr ze strany Směr premiéra Roberta Fica.

Pošramocené vztahy se Slovenskem

Česko-slovenské vztahy na politické úrovni přitom už druhým rokem skřípou. Důvodem je změna kurzu Bratislavy, slovenská kritika evropských partnerů a Ukrajiny a Ficova vstřícná politika vůči putinovské Moskvě. Vzájemná důvěra je ta tam, vlády přestaly společně jednat a došlo i na vícero slovních přestřelek.

Foto: MZV

Ministři Blanár a Lipavský během jednání v Praze.

„To, jakým způsobem se teď Česká republika chová ke Slovensku, je něco podobného, jako se snažili ke Slovensku chovat maďarští iredentisti,“ prohlásila například europoslankyně vládnoucí strany Směr Judita Laššáková. Iredentismus je politická ideologie usilující o anexi části jiného státu s vlastní národnostní menšinou.

Politiky Směru pobouřila například lednová debata v pořadu Události, komentáře v České televizi. Na adresu premiéra Fica se tam ostře kriticky vyjádřila herečka Iva Pazderková i právník a bývalý politik Jan Kalvoda. Ministr Blanár v té souvislosti mluvil o „dehumanizaci“ Fica.

Seznam Zprávy se v úterý na tiskové konferenci ministra Blanára ptaly na konkrétní případy zasahování českých politiků a českých médií do „vnitropolitických záležitostí“. S takovým tvrzením totiž nedávno přišel slovenský premiér. Při setkání s velvyslanci nestandardně adresoval výtku přímo českému ambasadorovi Rudolfu Jindrákovi.

Blanár v odpovědi na dotaz jmenoval jeden příklad a sice kritiku změn slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS ze strany ministryně obrany Jany Černochové . Političky ODS se pak v reakci na Blanára zastal Lipavský.

Později se ohradila i přímo Černochová. „Je velice neprofesionální a hloupé, pokud se nejvyšší představitel diplomacie, v tomto případě ministr zahraničí Slovenska, pustí do osočování kohokoli s odvoláním se na výrok, který daná osoba nikdy neřekla,“ uvedla ministryně pro ČTK. Požádala o doložení výroku, nebo omluvu.

Propad česko-slovenských vztahů chtěli ministři zmírnit podepsáním plánu dalších česko-slovenských konzultací. V březnu plánují vztahy zlepšovat také prezidenti Petr Pavel a Peter Pellegrini na jednání prezidentů zemí slavkovského formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska.

Podle Lipavského se však neplánuje obnova společného jednání obou vlád. „Nemám takovou informaci,“ řekl.

Hájíme národní zájmy, brání Blanár schůzky s Rusy

Seznam Zprávy se ministrů ptaly i na euroatlantickou pozici Slovenska v kontextu návštěvy premiéra Robert Fica u ruského diktátora Vladimira Putina.

„Diplomacie je o tom, že si podáme ruku i s tím, s kým nesouhlasíme. Podávání si ruky premiéra Roberta Fica s prezidentem Vladimirem Putinem bylo právě proto, abychom obhajovali naše národní zájmy,“ reagoval ministr Blanár. Ten dříve opakovaně jednal i s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem.

I když ministři zahraničí z povahy své pozice rozpory podávají umírněnou a diplomatickou řečí, zásadní rozdíly v otázkách Ukrajiny a Ruska přetrvávají a podle informací Seznam Zpráv jsou vztahy obou diplomacií chladné. Ostatně ministr Lipavský den před Blanárovou návštěvou avizoval, že se bude ptát na slovenskou pozici vůči Ukrajině.

Samotné setkání označil Lipavský za „věcné, upřímné a v dobrém duchu“. Blanár mluvil o několika rýsujících se dohodách včetně příhraniční zdravotní pomoci a Lipavského pozval na Slovensko.

Politici v Praze jednali kromě jiného o obchodu, jaderné energetice a došlo i na téma války na Ukrajině. Slovenský ministr uvedl, že slovenská zahraniční politika je „čitelná a suverénní“, a podpořil v postupu amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Jsme připraveni hostit přípravná jednání o míru,“ dodal.

Do slovenské delegace se na poslední chvíli přidal i předseda zahraničního výboru slovenského parlamentu Marián Kéry. Poslanec Směru byl letos v lednu součástí výpravy do Moskvy, na které poslanci Směru a Slovenské národní strany obdivovali balet, sortiment ruských obchodů nebo to, že je v Rusku toaletní papír.

O návštěvě Kéryho a dalších poslanců:

Doporučované