Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od naší spolupracovnice na Slovensku/
Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že se s českým expremiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem dohodlo na smíru ve sporu o ochranu osobnosti, jenž se týkal údajně neoprávněné evidence ve svazcích Státní bezpečnosti (StB).
Resort uznal, že Babiš byl jako agent StB s krycím jménem „Bureš“ v registračních protokolech s číslem 25085 evidován neoprávněně a vědomě s komunistickou tajnou policií nespolupracoval.
Babiš se na oplátku zavázal, že od Slovenska nebude žádat žádné odškodné. Rozhodnutí přišlo pár měsíců poté, co se Andrej Babiš zúčastnil kampaně současného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho.
Na vnitru smír podepsal jeho spolupracovník a nástupce v čele strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok. Podle něj smír navrhl sám Babiš. Ministr odmítl, že by ze strany úřadu šlo o vyjádření vděku.
Ústav paměti národa (ÚPN), který má archivy StB na Slovensku na starosti, bude složku českého expremiéra v seznamu spolupracovníků navzdory dohodě mezi Babišem a státem uvádět, ujišťuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Michal Miklovič z Oddělení dokumentace ÚPN.
Oslovilo vás ministerstvo vnitra předtím, než uzavřelo smír s Andrejem Babišem?
Ministerstvo vnitra si vyžádalo od Ústavu paměti národa informace o evidenci Andreje Babiše jako tajného spolupracovníka StB. Ústav paměti národa poskytl ministerstvu všechny archivní dokumenty, které má k dispozici, spolu se znaleckým posudkem a posouzením spisů a svazků.
Babiš a StB
Šéf ANO byl před listopadem 1989 členem komunistické strany, podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem Bureš. Babiš spolupráci popírá.
Ministerstvo své rozhodnutí opírá o dvě právní analýzy. Znáte jejich obsah?
Ne. Ústav nemá k dispozici právní analýzy, na základě kterých se Ministerstvo vnitra SR rozhodlo uzavřít smír s Andrejem Babišem ve věci jeho spolupráce s StB.
Máte možnost se odvolat proti tomuto kroku ministerstva?
Ne. Ústav není účastníkem řízení v soudním sporu mezi Ministerstvem vnitra SR a Andrejem Babišem, a tedy ani stranou v jejich dohodě o smíru.
Šutaj Eštok: Smír navrhl Babiš
Uzavření smíru ohledně evidence v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB jako agenta navrhl slovenskému ministerstvu vnitra sám Andrej Babiš (ANO). Novinářům to řekl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.
Odmítl, že by šlo o vyjádření vděku Babišovi za to, že před letošními prezidentskými volbami na Slovensku podpořil tehdejšího šéfa vládní strany Hlas-SD Petera Pellegriniho. Toho po zvolení hlavou státu v čele partaje vystřídal právě Šutaj Eštok.
Opoziční hnutí Slovensko v reakci na uzavření smíru oznámilo, že začne shromažďovat podpisy poslanců pro podání návrhu na ministrovo odvolání.
Ministerstvo mluví o důkazní nouzi a o tom, že v případě prohry by stát musel zaplatit statisíce eur - pokud nemůžou brát v potaz svazky, které na sebe podle expertů časově i obsahově navazují, nedá se v tom případě říct, že takhle můžou smést ze stolu všechny svazky?
K postupu Ministerstva vnitra SR v případných dalších sporech s osobami evidovanými jako tajní spolupracovníci StB se ÚPN neumí vyjádřit.
Ústav paměti národa je připravený poskytnout součinnost Ministerstvu vnitra SR, poskytnout mu archivní dokumenty i odborná stanoviska a učinil to i v případě Andreje Babiše. Pak je zodpovědností ministerstva, jak s těmito odbornými poznatky naloží.
Ze žaloby podané na ministerstvo nevyplývá, že by Andrej Babiš kromě náhrady nákladů řízení uplatňoval i nemajetkovou újmu.
Prohlédněte si výběr známých dokumentů z archivů v Česku a na Slovensku, které se týkají údajné Babišovy spolupráce s StB.

První strana spisu spolupracovníka Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš a registračním číslem 25085.

Zpráva o získání Andreje Babiše, tehdy pracovníka bratislavského podniku Petrimex, k tajné spolupráci s StB. Záznam o setkání z 11. listopadu 1982 sepsali o den později dva důstojníci tajné policie – Babišův řídicí důstojník Július Šuman a jeho nadřízený Rastislav Mátray.

Třetí strana zápisu o získání Babiše k tajné spolupráci s StB. Podle dokumentu Babiš závazek podepsal bez výhrad a otázek.

Kolonka v registračních protokolech StB se jménem Andreje Babiše, krycím jménem Bureš a registračním číslem 25085. Jméno bylo do registru zapsáno už v roce 1980, odkdy byl Babiš veden jako tzv. důvěrník, což byla mírnější forma spolupráce se Státní bezpečností, leckdy i neúmyslná. Přeškrtnuté písmeno D a vedle dopsané písmeno A značí, že Babiš byl v roce 1982 překvalifikován na tajného spolupracovníka neboli agenta.

Evidenční karta StB se základními údaji o Andreji Babišovi a jeho spolupráci. Vyznačená sekce hospodářské kontrarozvědky tajné policie v Bratislavě (1. oddělení 3. odboru XII. správy) se zaměřovala na pracovníky podniků zahraničního obchodu, což byl i Babišův tehdejší zaměstnavatel Petrimex.

Druhá strana Babišovy statistické karty. Je na ní datum přerušení utajené spolupráce, jména příslušníků StB, kteří agenta Bureše postupně řídili, nebo podpis příslušníka statisticko-evidenčního oddělení. StB spolupráci dočasně přerušila v červnu 1988, kdy už byl Babiš třetím rokem služebně v Maroku.

Vzácný záznam z prosince 1984, ve kterém důstojník StB František Hákač popsal výsledek schůzky s agentem Burešem (krycí jméno a registrační číslo vlevo nahoře). Podle standardizovaného zápisu se Babiš svému řídicímu důstojníkovi svěřil s údajnou korupcí kolegů v podniku Petrimex, kteří měli dostávat hodnotné dary od rakouského obchodního partnera.

Seznam výdajů, které důstojníci StB zapsali jako útratu při schůzkách s Andrejem Babišem.

Během pracovního pobytu Andreje Babiše v Maroku s ním sice Státní bezpečnost spolupráci přerušila, tehdejší obchodní delegát Petrimexu ale zůstal ve styku s tajnou službou dál – prostřednictvím kolegy z ambasády v Rabatu Miroslava Líšky, který plnil úlohu šifranta. Na listině z dubna 1986 je rozhodnutí o „přemístění“ příslušníka komunistické rozvědky Líšky do Maroka na tuto funkci. Později po listopadu 1989 Babiš už jako šéf Agrofertu Líšku zaměstnal. Bývalý šifrant byl dokonce členem vedení několika firem v Bratislavě.

Jiný příslušník StB byl dlouhá léta členem vedení Agrofertu a jedním z nejbližších spolupracovníků Babiše. Na snímku osobní evidenční karta důstojníka StB Libora Širokého, později šéfa právní sekce Agrofertu. Široký v 80. letech pracoval v úseku politické kontrarozvědky, zaměřoval se například na spolupracovníky Rádia Svobodná Evropa nebo sympatizanty mírového hnutí. Krátce před sametovou revolucí pracoval v analytickém odboru StB, kde se sbíhaly klíčové zpravodajské informace. V Agrofertu Široký působil od roku 1996. V roce 2022 zemřel.
Jak moc standardní je podobný smír?
Smír mezi Ministerstvem vnitra SR a Andrejem Babišem je prvním smírem.
V seznamu spolupracovníků StB je Andrej Babiš stále uvedený, plánujete tam jeho jméno ponechat i nadále?
Ústav paměti národa zveřejnil registrační protokoly StB, seznamy svazků podle zákona o paměti národa. Z archivních dokumentů není možné vymazat jakoukoli osobu, není možné provést zásah do archivních dokumentů. Dohoda mezi dvěma subjekty, která je dohodou o smíru, nestojí nad zákonem.
Neznáme sice obsah dohody o smíru, jak byla stanovená, ale předpokládáme, že z dohody dvou jiných subjektů nemůže vyplývat závazek pro Ústav paměti národa. Takže s tím prostě nebudeme nic dělat. To, že se oni dohodli, že nebyl tajným spolupracovníkem, se nás netýká.
A i kdyby, tak v minulosti, když soud rozhodl, tak ti spolupracovníci zůstali v seznamech s poznámkou, že existuje rozsudek. Rozsudky také zveřejňujeme na našich webových stránkách, protože nám to nařídil soud. Ale ani soud nám nemůže nařídit udělat zásah do archivního dokumentu.
Jak roky argumentoval Andrej Babiš?
Slovenské soudy se údajnou spoluprací Andreje Babiše s StB zabývaly přes 12 let. Spor o agentství byl ovšem ve srovnání s dalšími Babišovými kauzami v jedné věci specifický.
Zatímco u obvinění v případu Čapí hnízdo nebo u střetu zájmů předseda ANO nezpochybňoval samotné skutky či fakta, ale spíše jejich právní výklad, svoji někdejší spolupráci s StB zcela popíral a tvrdil, že se k ní nikdy nezavázal. A to přesto, že povahu a míru jeho kontaktů s komunistickou tajnou službou dokládá množství dobových záznamů a dokumentů této bezpečnostní složky, která měla striktní pravidla pro vedení personálních písemností.
Babiš tvrdil, že dochované archiválie o jeho spolupráci s StB nejsou věrohodné, tehdejší příslušníci je podle něj falšovali. Díky výpovědím těchto důstojníků, kteří Babišovu verzi potvrdili, pak šéf ANO v první fázi sporu opakovaně uspěl. Až teprve slovenský ústavní soud věrohodnost svědectví bývalých „estébáků“ smetl.
Zpochybňuje uzavření smíru mezi Andrejem Babišem a ministerstvem vnitra nějak materiály, které máte v ÚPN k dispozici? Máte případně pochybnosti o spisu agenta Bureše?
Ústav paměti národa nepochybuje o tom, že spis tajného spolupracovníka BUREŠ byl veden v souladu s tehdejšími směrnicemi StB. Dochované dokumenty StB dokládají oprávněnost evidence Andreje Babiše jako tajného spolupracovníka StB, a zpochybňují tak uzavření dohody mezi ministerstvem vnitra a Andrejem Babišem.
O Andreji Babišovi je také známé, že v době, kdy měl spolupracovat s StB, poměrně často cestoval do zahraničí. Mohl by někdo bez takové spolupráce tolik cestovat? Je možné, aby při množství materiálů shromážděných ve spise Andreje Babiše nespolupracoval s StB vědomě?
O tom není pochyb. Netvrdíme, že každý, kdo cestoval, spolupracoval s StB. Kariéra v zahraničním obchodě nebo na diplomatickém postu nemusela nutně znamenat tajnou spolupráci s StB. Jednotlivé případy je třeba posuzovat individuálně.
Dochované dokumenty StB však dokládají oprávněnost evidence Andreje Babiše jako tajného spolupracovníka StB.
Martin Slávik, předseda dozorčí rady ÚPN, nám řekl, že „ministerstvo vnitra mělo při vzniku ÚPN ze zákona povinnosti delimitovat všechny materiály z funkce orgánů komunistického státu. Ukázalo se, že například několik stovek personálních spisů nepředali. Dalo by se říct, že kryli v podstatě příslušníky Státní bezpečnosti“. Snažíte se je ještě nějak získat, nebo už jsou skartované a je to marný boj?
Ministerstvo vnitra v otázce odevzdání dokumentů StB nesplnilo zákonem stanovenou povinnost.
Delimitace personálních spisů příslušníků StB z ministerstva vnitra do Ústavu paměti národa stále probíhá. Několik ročníků personálních spisů příslušníků StB ale Ministerstvo vnitra Slovenské republiky skartovalo.