Článek
Polsko porušilo práva ženy, které lékaři kvůli platným předpisům odmítli provést potrat, ačkoliv vyšetření ukázalo, že plod má Downův syndrom. Dnes o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva a nařídil Polsku vyplatit odškodné. Žena těhotenství ukončila v zahraničí, informuje portál onet.pl. V Polsku po nálezu ústavního soudu z roku 2020 platí jedny z nejpřísnějších předpisů o potratech v Evropě.
Ústavní soud před třemi lety zrušil možnost podstoupit potrat v případě, kdy plod trpí těžkou a nevyléčitelnou nemocí nebo je vážně poškozený. Ženy mohou v současnosti tento zákrok podstoupit jedině tehdy, pokud těhotenství ohrožuje jejich zdraví nebo život, nebo pokud žena otěhotní v důsledku znásilnění nebo incestu. V druhém případě je to možné jen do 12. týdne těhotenství.
Osmatřicetiletá žena s iniciály M. L. byla na potrat objednaná v jedné z varšavských nemocnic, ale zákrok byl zrušen kvůli tomu, že zrovna vešly v platnost změny předpisů zavedené v důsledku nálezu ústavního soudu. Vzhledem k tomu, že nemohla potrat podstoupit v Polsku, nechala si ho udělat na soukromé klinice v zahraničí.
Podle Evropského soudu pro lidská práva bylo porušeno její právo na soukromí a na rodinný život. Polsko má podle dnešního rozsudku M. L. vyplatit odškodnění ve výši asi 16 000 eur (přes 390 000 korun).
Současné složení polského ústavního soudu ovlivnili politici národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, která začátkem tohoto týdne po osmi letech u kormidla moci skončila. Vystřídala ji proevropská koalice. Šéf nové vlády Donald Tusk slíbil, že co do možnosti podstoupit potrat „ženy pocítí výrazné zlepšení“.