Hlavní obsah

Strach z Trumpa. Demokraté tlačí Bidena k preventivním amnestiím

Foto: Twitter @POTUS

Odcházející prezident Joe Biden zvažuje, zdali udělit nepřátelům Donalda Trumpa preventivní milosti.

Odcházející americký prezident Joe Biden by mohl omilostnit kritiky Donalda Trumpa, kteří se obávají, že proti nim republikán z Bílého domu zahájí trestní stíhání. Na seznamu „nepřátel“ jsou desítky jmen.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

List odpůrců Donalda Trumpa je dlouhý a pestrý. Figurují na něm politici, zdravotní experti, byrokraté, prokurátoři, soudci, novináři, volební zaměstnanci či generálové.

Nastupující prezident se proti nim opakovaně vymezuje a veřejně jim hrozí soudy, trestním stíháním a vězením. Nejčastěji tak činí na svých sociálních sítích, politických mítincích či v rozhovorech s moderátory jeho oblíbené televize Fox News, která mu je nakloněna.

I proto řada vysoce postavených expertů navrhuje, či dokonce vyžaduje, aby se za tyto lidi, kteří nespáchali nic nezákonného, postavil současný prezident Joe Biden a ochránil je preventivním udělením milostí.

Jako první o těchto legálních opatřeních informoval americký server Politico. Bidenovi asistenti jsou podle serveru „hluboce znepokojeni“ představou, že by řada současných i bývalých úředníků mohla čelit vyšetřování, a dokonce i obvinění.

Politico dál uvádí, že se tento pocit neklidu umocnil poté, co Trump minulý víkend nominoval na post šéfa FBI Kashe Patela. Tento MAGA (Trumpovo hnutí, pozn. red.) republikán veřejně slíbil, že bude stíhat Trumpovy kritiky.

Trumpovi věrní

Zvolený americký prezident Donald Trump sestavuje nový tým. Přinášíme přehled lidí, které nominoval do kabinetu. Kandidáty do většiny uvedených pozic musí schválit Senát, kde budou mít Trumpovi republikáni většinu.

Nákladné soudy

Nejčastějším argumentem Bidenových rádců je, že i kdyby se Trumpovi a jeho členům vlády nepodařilo prezidentovy kritiky a nepřátele dostat za mříže, i tak by je jeho kampaň mohla velmi poškodit. Soudní tahanice, jež by se táhly měsíce či roky, by mohly zničit jejich kariéry, navíc by zřejmě stály statisíce dolarů za nejrůznější soudní výlohy.

„Myslím, že by bylo méně než čestné opustit tento (prezidentský) úřad a neudělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili integritu jejich rozhodování, zejména když vykonávali tyto povinnosti jako vlastenci této země a dělali věci, které jsou nezbytné ve snaze o dokonalejší Unii,“ řekl listu The New York Times k práci a postojům lidí na „Trumpově seznamu“ letitý demokratický poslanec James E. Clyburn.

V Kongresu reprezentuje stát Jižní Karolína a je považován za nejbližšího spojence a osobního přítele Bidena.

Foto: Shutterstock.com

Někdejší republikánská kongresmanka Liz Cheney se stala nejhlasitější kritičkou Donalda Trumpa mezi konzervativci.

V hledáčku Trumpa a jeho šéfa FBI jsou například členové komise Sněmovny reprezentantů, která zkoumala Trumpovu roli během nepokojů u a vně Kapitolu a nakonec prezidenta doporučila k trestnímu stíhání.

Trump proti těmto zákonodárcům dlouhou dobu ostře vystupuje a hrozí jim odvetou. Touhu pomstít se zacílil zejména na dva republikánské členy komise -  bývalou poslankyni za Wyoming Liz Cheney a někdejšího zákonodárce za Illinois Adama Kinzingera.

„Měla by (Cheney) být stíhána za to, co naší zemi způsobila! Nezákonně zničila důkazy. Neskutečné !!!“ napsal Trump nedávno na sociální síť Truth Social v reakci na článek Kashe Patela, který tvrdí, že bývalá kongresmanka „potlačila důkazy“ o tom, že Trump 6. ledna 2021 povolil nasazení jednotek Národní gardy.

Anatomie útoku na Kapitol ve fotkách:

+64

Cheneyová se proti Trumpovi ohradila, když na platformu X napsala: „Ahoj Donalde: víš, že to jsou lži. Všechny přepisy z jednání velké poroty a vyšetřování 6. ledna máš k dispozici už mnoho měsíců. Snažíš se zastavit svůj proces, protože tvůj viceprezident, poradce, asistenti, úředníci kampaně a ministerstva spravedlnosti budou svědčit proti tobě. Bojíte se pravdy a měli byste se bát.“

Komise své závěry předala zvláštnímu poradci ministerstva spravedlnosti Jacku Smithovi, který následně Trumpa obvinil ve čtyřech bodech kriminálního jednání. Poté, co se ovšem Trumpovi podařilo vyhrát v podzimních prezidentských volbách, Smith na svou pozici rezignoval a případ „uložil“ na později. Očekává se, že nová ministryně spravedlnosti Pam Bondiová, další loajální stoupenkyně Donalda Trumpa, případ „pohřbí“.

Kontext:

Prezident Donald Trump nebude souzen za svou roli během nepokojů ze 6. ledna 2021 ani za své nezákonné nakládání s tajnými materiály. „Trumpa ve vězení neuvidíme,“ říká Seznam Zprávám bývalý federální prokurátor Ankush Khardori.

Anuluje zřejmě i druhý federální případ, kterému prezident čelí a který se týká podle Smithe nezákonného nakládání s vysoce tajnými materiály. Trump si je odvezl z Bílého domu do své rezidence Mar-o-Lago na Floridě.

Nastupující prezident dosud čelí 91 bodům obžaloby ve čtyřech trestních kauzách, v jedné byl už přitom letos v květnu usvědčen porotou v New Yorku. Soudce ale vynesení rozsudku odložil na neurčito, opět s ohledem na fakt, že se Trump stal zvoleným prezidentem.

I Jack Smith je na seznamu lidí, které chce Trump za jejich činnost teď potrestat. Zmiňovaný seznam přitom není tajným dokumentem - je na něm zhruba 60 jmen Trumpových kritiků. Výše zmíněný Kash Patel je explicitně zmiňuje v příloze své knihy „Vládní Gangsteři“ vydané loňský rok.

I Patel po vzoru Trumpa navíc odplatu veřejně slibuje. „Najdeme všechny spiklence, nejen ve vládě, ale i v médiích,“ pohrozil nedávno.

Podobně se vyjádřila i Pam Bondiová. Ta už dříve prohlásila, že by nechala trestně stíhat „ty špatné“ státní zástupce.

Kdo má být na seznamu Trumpových nepřátel

  • Liz Cheney (bývalá republikánská kongresmanka za Wyoming, členka Komise vyšetřující okolnosti ze 6. ledna)
  • Adam Kinzinger (bývalý republikánský kongresman za Illinois, člen Komise vyšetřující okolnosti ze 6. ledna)
  • Adam Schiff (demokratický kongresman za Kalifornii, člen Komise vyšetřující okolnosti ze 6. ledna)
  • Jack Smith (vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Trumpových kriminálních kauz)
  • Anthony Fauci (bývalý ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, který bojoval proti pandemii koronaviru)
  • Mark A Milley (generál v důchodu, bývalý Trumpův šéf Náčelníků výboru štábů, který o Trumpovi mimo jiné řekl, že je to „fašista do morku kostí“)
  • Letitia James, hlavní prokurátorka státu New York, která usvědčila Trumpa z finančních podvodů ve výši 450 milionů dolarů
  • Arthur F. Engoron, newyorský soudce z případu finančních podvodů
  • Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, jemuž Trump několikrát pohrozil vězením za údajný finanční příspěvek ve prospěch Joea Bidena

Seznam sestavil deník The New York Times na základě Trumpových veřejně pronesených hrozeb a knihy Vládní gangsteři, jejímž autorem je potenciální šéf FBI Kash Patel. V tabulce jsou jen vybraná jména. Na seznamu má být až 60 lidí.

Někteří lidé na seznamu už vyjadřují obavy o svou bezpečnost či o nezávislost trestního práva a soudů v USA. Jiní Trumpovi a jeho lidem vzkazují, že se nebojí.

Olivia Troyeová, někdejší poradkyně Trumpova viceprezidenta Mikea Penceho z prvního prezidenství mezi lety 2016 až 2020, například vyjádřila své znepokojení. Troyeová se s Trumpem rozešla po událostech ze 6. ledna 2021. Od té doby je Trumpovým ostrým kritikem.

Právník reprezentující Kashele Patela jí minulý týden pohrozil dopisem, v němž stálo, že proti ní bude „zahájen soudní spor“, pokud neodvolá svá kritická slova, která pronesla 2. prosince na televizi MSNBC. Dopis zmiňuje i „lži, které má Troyeová šířit o asistentech Donalda Trumpa.“

Naopak někdejší republikánský kongresman, válečný pilot a člen komise 6. ledna Adam Kinzinger se Trumpovi vysmívá a prohlašuje, že z prezidenta nemá sebemenší strach. „Trump je malý, slabý člověk, kterého k smrti děsí silní lidé,“ prohlásil Kinzinger v programu View na stanici ABC. „Odmítám být zastrašován, neporušil jsem žádný zákon. Jen jsem hledal odpovědi pro americkou veřejnost. Jestli chceš po mně jít, musíš si něco vymyslet,“ dodal Kinzinger na adresu Donalda Trumpa.

Dalším potenciálním terčem Trumpova hněvu je demokratický kalifornský kongresman Adam Schiff. I on byl členem vyšetřovací komise 6. ledna. Nyní se nechal slyšet, že by Joe Biden neměl výše uvedeným lidem udělit preventivní milosti. Poslanec se obává, že by takové rozhodnutí pouze zesílilo podezření Trumpova tábora o nekalých praktikách vytipovaných kritiků prezidenta a rozjelo by celou mašinérii konspiračních teorií.

Doporučované