Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Volební tým Kamaly Harrisové obvinil Elona Muska z šíření „zmanipulovaných lží“ poté, co podnikatel zveřejnil na svém účtu X zfalšované video s viceprezidentkou, informuje The Guardian.
„Byla jsem vybrána, protože jsem dokonalá představitelka diverzity,“ říká ve videu falešný hlas Harrisové. Dále tvrdí, že každý, kdo ji kritizuje, je „sexista a rasista“. Elon Musk video přesdílel s dovětkem, že je „úžasné“. Jeho příspěvek získal přes 129 milionů zhlédnutí.
This is amazing 😂
— Elon Musk (@elonmusk) July 26, 2024
pic.twitter.com/KpnBKGUUwn
Demokratická senátorka Amy Klobucharová obvinila Muska z porušení směrnic jeho vlastní platformy X. Na síti platí zákaz sdílet „syntetická, manipulovaná nebo z kontextu vytržená média, která mohou klamat nebo mást lidi a vést k poškození“. Platí zde však výjimka pro satiru za předpokladu, že „nezpůsobí významné zmatky ohledně pravosti média“. Musk později na X reagoval, že parodie je v Americe legální.
Podle odborníka na deepfake z Kalifornské univerzity v Berkeley video Harrisové ukazuje sílu generativní umělé inteligence a deepfake. „Hlas generovaný umělou inteligencí je velmi dobrý,“ konstatoval profesor Hany Farid. „I když většina lidí pravděpodobně neuvěří, že jde o hlas viceprezidentky Harrisové, video je o to silnější, jelikož jde o slova namluvená jejím hlasem,“ řekl agentuře AP.
Co to jsou deepfake technologie
- Deepfake technologie využívají strojové učení a umělou inteligenci k vytváření nebo úpravě videí a zvukových nahrávek, aby vypadaly a zněly autenticky. Vyobrazené osoby pak mohou dělat a říkat věci, které ve skutečnosti nikdy neudělaly ani neřekly.
- Deepfake videa se mohou snažit vylákat z lidí peníze na podvodné investice, v kontextu voleb mohou podobná videa poškodit reputaci politiků, šířit falešné zprávy a dezinformace a v konečném důsledku tak ovlivnit rozhodování voličů a ohrozit demokracii.
Zdroj: Check Point Software Technologies