Článek
Na přiloženém srovnávacím snímku můžete vlevo vidět zatopený sklad obilí Kozacke ze dne 7. června, tedy den po protrhnutí přehrady. Fotografie napravo pochází ze stejného místa z 16. června, tedy již po ústupu vody. Vyfoceno poblíž Chersonu na Ukrajině.
Na dalším satelitním snímku je nalevo vidět přehrada Nova Kachovka před zničením z 28. května 2022, napravo stav k 16. červnu 2023.
Dřívější srovnávací snímky ze zasažených lokalit
Srovnání nabízí snímek Olešek, města na Ruskem kontrolovaném území na levém břehu jednoho z ramen Dněpru. Město Olešky má cca 24 tisíc obyvatel. Napravo snímek z 15. května, nalevo den po protržení přehrady, tedy ze 7. června.
Podle amerických analytiků je z těchto záběru patrné, že záplavy silně narušují připravené ruské obranné pozice na východním (levém) břehu řeky Dněpr.
Povodňová vlna podle nich přinutila ruské síly opustit postavení, ze kterých dříve ostřelovaly Cherson a další obce na pravém břehu pod kontrolou Ukrajiny.
Na dalším snímku je vidět srovnání satelitních snímků obce Krinky 15. května 2023 a v den po začátku povodně, 7. června.
Srovnání ukazuje domy a farmy v Korsunce na pravém, tedy Ruskem kontrolovaném břehu Dněpru na snímku z 15. května 2023 a stejnou oblast 7. června 2023.
Další satelitní snímek nabízí srovnání stejného místa z předchozího dne, Korsunka z 15. května a 6. června.
Srovnání ukazuje snímek přístavu a průmyslové zóny v Chersonu 15. května 2023 a poté, co oblast zaplavila voda z Kachovské přehrady, 6. června.
Srovnání části Chersonu na břehu Dněpru 15. května a poté, co byla 6. června zatopena.
Podhled na vodní elektrárnu Kachovka z 5. června 2023 a stejnou oblast o den později, 6. června.
Srovnání ukazuje domy a farmy v Korsunce na pravém, tedy Ruskem kontrolovaném, břehu Dněpru na snímku z 15. května 2023 a stejnou oblast 6. června 2023.
Hráz přehrady, která je jedním z největších vodních děl v Evropě, byla zničena v brzkých úterních hodinách. Ukrajina je přesvědčena, že za zkázu může Rusko, Moskva zase obviňuje Kyjev.
Protržení Kachovské přehrady
Seznam Zprávy situaci po protržení Kachovské přehrady podrobně sledují, analyzují a ukazují ve fotografiích i na videích.
- FOTKY: Satelitní snímky ukazují, jak voda zaplavila krajinu
- SVĚDECTVÍ Z CHERSONU: „To nejtěžší nás teprve čeká“
- VINÍCI: Tři možnosti, jak se mohla protrhnout hráz
- DOPADY: Jak zničení hráze může ovlivnit zásobování vodou i přírodu
- JADERNÁ ELEKTRÁRNA: Záporoží je v bezpečí. Zatím
- BUDOUCNOST: Expert popisuje, jaký může být další osud přehrady
- VIDEO: Jak ustoupila voda v Záporoží
- FAKTA: Přehrada měla objem jako 60 lipenských nádrží
- HISTORIE: Nebyl by to zdaleka první útok na přehradu