Článek
„Nyní čelíme mnohem vážnější situaci, která dalece přesahuje nedostatek paliva, plynu, elektřiny a potravin. Naše ekonomika se úplně zhroutila. To je nejvážnější problém, kterému dnes čelíme,“ řekl v parlamentu premiér Ranil Wickremesinghe.
Wickremesinghe je zároveň ministrem financí s nelehkým úkolem – stabilizovat ekonomiku, jež se hroutí pod tíhou obrovských dluhů, ušlých příjmů z cestovního ruchu, dopadů pandemie a prudce rostoucích nákladů na komodity.
„V současné době má Ceylon Petroleum Corporation (srílanská státní ropná společnost, pozn. red.) dluh ve výši 700 milionů dolarů,“ řekl zákonodárcům. „V důsledku toho nám žádná země ani organizace na světě nejsou ochotny poskytnout palivo. Dokonce se zdráhají poskytnout palivo za hotovost,“ řekl.
BREAKING: Sri Lanka’s Prime Minister Ranil Wickremesinghe says its debt-laden economy has “collapsed" after months of shortages of food, fuel and electricity. https://t.co/Pg2qTppOWw
— The Associated Press (@AP) June 22, 2022
Wickremesinghe dodal, že vláda pro zvrácení situace neudělala dost. Zasáhnout dle něj měla už v době, kdy se začaly zahraniční rezervy Srí Lanky tenčit.
„Kdyby se alespoň na začátku podnikly kroky ke zpomalení kolapsu ekonomiky, nečelili bychom dnes této složité situaci. Ale o tuto příležitost jsme přišli. Nyní vidíme známky možného pádu na úplné dno,“ řekl.
Srí Lanka doposud zvládala bojovat hlavně díky úvěrovým linkám ve výši 4 miliard dolarů (asi 93 miliard korun) ze sousední Indie. Ani ta však nebude schopná držet ostrov nad vodou dost dlouho, jak dodal premiér.
Srí Lanka již oznámila, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu ve výši 7 miliard dolarů, který měla dorovnat letos. Nadějí je pro ni úspěšné jednání s Mezinárodním měnovým fondem o záchranném balíčku. Do roku 2026 však musí platit v průměru 5 miliard dolarů ročně.
Krizi na Srí Lance se redakce Seznam Zpráv věnuje dlouhodobě. Níže najdete naše reportáže pořízené přímo na ostrově.