Článek
U srbského města Mladenovac došlo ve čtvrtek večer ke střelbě, při níž zemřelo osm lidí a dalších 13 bylo zraněno. Informovala o tom srbská státní agentura Tanjug. Srbská policie střelce podle státní televize RTS zatkla.
Incident se odehrál jen den poté, co 13letý chlapec provedl plánovaný útok v bělehradské škole a zastřelil osm spolužáků a pracovníka ostrahy. V zemi platí třídenní smutek.
Čtvrteční střelba se odehrála ve vesnici Dubona u Mladenovacu, který leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Bělehradu, informovala srbská média. Taktéž tato tragédie začala na školním dvoře, kde zřejmě došlo k hádce. Po ní se útočník vrátil s automatickou puškou a zahájil střelbu. Pak pokračoval v útoku z jedoucího automobilu, zatímco prchal.
Policie mladého útočníka zadržela nedaleko města Kragujevac. Srbská média střelce označují iniciálami U.B., podle nich je ročník narození 2002.
O život měl při incidentu údajně přijít policista a jeho sestra. Nejmladší oběti pak bylo 15 let, uvedla místní média. Všichni zranění přijatí do nemocnice se narodili po roce 2000, uvedla srbská televizní stanice RTS. Dva lidé ve věku 21 a 23 let zůstávají v kritickém stavu.
Srbskem otřásla ve středu střelba na základní škole
Čtrnáctiletý chlapec s iniciálami K. K. začal podle srbské policie střílet na základní škole v centru Bělehradu ráno před tři čtvrtě na devět. Nejdříve vystřelil na ostrahu, pak se přesunul do třídy, kde se zaměřil na učitelku, následně začal pálit i do svých spolužáků, uvádí britská BBC.
„Je to smutné, ten mladý policista je ve věku mé dcery narozené v roce 1998. Celou noc jsme nemohli spát, vyrůstali spolu,“ řekla agentuře Reuters obyvatelka Dubony Danijela.
Dopadení střelce předcházela rozsáhlá policejní operace, kdy policisté zastavovali auta na kontrolních stanovištích a v okolí Dubony po podezřelém pátraly také vrtulník, drony a několik policejních hlídek, napsala stanice BBC.
Srbský prezident slíbil „kompletní odzbrojení“ země
Srbský prezident Aleksandar Vučić střelbu odsoudil a označil za akt terorismu. Vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech obou hromadných střeleb, které zemi v posledních dnech zasáhly. Na popud toho slíbil zpřísnění zákonů o držení zbraní, výrazně by se měly zvýšit i pokuty za jejich nelegální držení.
Kvůli případům střelby mezi mladými lidmi srbská vláda taktéž zajistí, aby na každé škole v Srbsku byl přítomen policista. „Doteď naše policie chodila do škol na kontroly. Získáme 1200 nových policistů a tisícovku pošleme do škol tak, aby v každé byl přítomen jeden,“ oznámil prezident.
„Všichni, kdo drží zbraň, vyjma těch loveckých, projdou kontrolou. Téměř zdvojnásobíme pokuty za nelegální držení zbraní. Provedeme kompletní odzbrojení Srbska,“ řekl Vučić podle RTS.
V Srbsku již nyní platí velmi přísné zákony o držení zbraní, nicméně podobně jako jiné státy na západním Balkáně, po konfliktech v 90. letech mezi občany zůstaly statisíce nelegálně držených zbraní.
Eight people were killed and at least 10 were wounded in a shooting in the town of Mladenovac, 26 miles south of Belgrade, local media reported, with police launching a manhunt for the shooter and setting up roadblocks https://t.co/8U80IqrI1P pic.twitter.com/3M0BM8axfw
— Reuters (@Reuters) May 5, 2023
K masovým střelbám nedochází v Srbsku často, ačkoliv se země v přepočtu na obyvatele řadí mezi ty s nejvyšším počtem držitelů střelných zbraní na světě, uvedla agentura AP.
„Rozhodně existuje určitá tradice držení (zbraní) kvůli válce v Jugoslávii v 90. letech. A to navzdory skutečnosti, že v Srbsku už před lety vznikl legální mechanismus, který Srby po konci války motivoval, aby je odevzdávali státu,“ popsal pro Seznam Zprávy balkanista Vladimir Vučković.
Při dosud nejhorším s válkou nesouvisejícím případu střelby do lidí v Srbsku zavraždil v roce 2013 šedesátiletý muž 13 svých příbuzných a sousedů ve vsi Velika Ivanča, která se nachází několik kilometrů od Mladenovace, připomněla agentura ČTK.