Článek
Podle informací mediálního projektu Verstka (Вёрстки) nejsou značné části ruských vojáků vypláceny slíbené platy, příspěvky a sociální dávky. Podle výpočtů novinářů se od začátku letošního roku platy vojáků zpožďují, nebo nejsou vypláceny vůbec, v 52 oblastech Ruska a na okupovaném Krymu.
Jedná se především o odvedence, kteří byli nuceni narukovat v rámci mobilizace, ale také o smluvní vojáky. Místo slíbených 195 tisíc rublů (cca 54 tisíc Kč) měsíčně na jejich účty přichází mnohem menší, nebo vůbec žádné částky. Jejich „armádní“ účty jsou zřízeny u velkých ruských bank jako Sberbank, Gazprombank, Bank of Russia atp.
Soudě podle příspěvků na internetu a vyprávění samotných ruských vojáků a jejich příbuzných začaly plošné problémy s výplatami letos v lednu, píše list Ukrajinska pravda. Již od loňského listopadu však byly zaznamenány jednotlivé případy zadržování a nevyplácení mezd, příspěvků a sociálních dávek.
«Есть люди, которым не пришла зарплата за январь и февраль?». «Брату не платят 2 месяца». «3 месяца нет зп». «В МО сказали, мужа в списке на зп нет». С начала марта такие жалобы опубликовали жители минимум 52 регионов и аннексированного Крыма. Подробнее https://t.co/mQbCJrHIUh pic.twitter.com/dsgnfssNBm
— Bёрстка (@verstka_media) March 22, 2023
Od začátku března se na ruské sociální síti Vkontakte objevily desítky příspěvků o neplacení žoldu. V komentářích se autorům často sděluje, že Ministerstvo obrany Ruské federace oficiálně převádí platy od 10. do 20. dne každého měsíce a že průtahy mohou souviset s přesuny samotných vojáků mezi útvary. Někteří z nich v takových případech opravdu obdrželi zpožděnou platbu, jiní však obdrželi platbu s nulovou hodnotou.
Podle Valentiny Melnikovové, ruské lidskoprávní aktivistky a šéfky Svazu výborů matek vojáků, se plat každého vojáka, ať už mobilizovaného, smluvního nebo dobrovolníka, skládá z několika částí. Základní sazbu doplňuje množství příplatků, jako je např. sociální platba pro brance slíbená prezidentem Putinem.
Melnikovová se domnívá, že současné zpoždění platů, příspěvků a sociálních dávek souvisí s administrativním kolapsem, který zažívá armádní byrokracie. Podle Melnikovové se často stává, že „oficiálně je člověk uveden v nějaké jednotce, ale fyzicky je součástí jiné“.
„Pro obyvatele regionů je 200 000 rublů hodně peněz,“ uvedl Dmitrij Lobojko, sociolog a vedoucí Centra pro regionální studia. „Pro lidi z malých měst a venkovských oblastí - prostě obrovské množství. K platbě za účast na válce lidé z vnitrozemí upínali své naděje na kvalitativní změnu ve svém životě. Ale museli čelit realitě,“ dodal.