Článek
Agentura AFP rozhodnutí označuje za týdenní ultimátum pro vojenskou juntu. Uskupení o tom rozhodlo na mimořádně svolaném summitu v nigerijské Abuji. V neděli odpoledne do Nigeru přijel prozatímní prezident Čadu Mahamat Idriss Déby, aby „zjistil, čím může přispět k řešení krize“, sdělil AFP mluvčí čadské vlády.
ECOWAS vyzývá Niger k okamžitému obnovení ústavního pořádku. Vedoucí představitelé regionu uvedli, že sankční opatření proti novým vojenským představitelům Nigeru by mohla zahrnovat finanční a cestovní sankce a bezletovou zónu, napsala agentura Reuters. Zároveň nevyloučili použití síly a uvedli, že se brzy sejdou ministři obrany zemí ECOWAS.
V Nigeru po vojenském puči v pátek převzal moc výbor vedený generálem Abdourahamanem Tianim, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma, jenž Nigeru vládl od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti na Francii v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o puč.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že Evropská unie kvůli převratu pozastavila finanční podporu a bezpečnostní spolupráci s Nigerem.
Rozvojovou a další finanční pomoc Nigeru v sobotu pozastavila také Paříž. Dnes dav stoupenců junty v hlavním městě Niamey zaútočil na francouzskou ambasádu, mnozí účastníci akce skandovali proruská hesla a mávali ruskými vlajkami.