Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu,“ psalo se ještě minulý týden na webu amerického ministerstva zahraničí. Pasáž ale byla odstraněna. Podle ministerstva šlo o „rutinní“ aktualizaci.
Čína v reakci uvedla, že tím Spojené státy vysílají signál separatistickým silám usilujícím o nezávislost Tchaj-wanu. „Je to další příklad toho, jak USA tvrdošíjně trvají na své špatné politice využívání Tchaj-wanu k zadržování Číny,“ řekl čínský mluvčí Guo Jiakun. Washington zároveň vyzval k přehodnocení postoje.
Mluvčí americké diplomacie uvedl, že Spojené státy jsou nadále oddány politice „jedné Číny“, podle níž uznávají vládu v Pekingu jako jedinou legitimní. Formální a diplomatické vztahy proto země udržuje primárně s Čínou než s Tchaj-wanem.
Čína považuje samosprávný Tchaj-wan za odtrženou provincii, u které dlouhodobě usiluje o začlenění. K dosažení tohoto cíle nevyloučila použití síly. Mnoho Tchajwanců se ale považuje za součást samostatného státu, který nevyhlašuje nezávislost na Číně ani se s ní nesjednocuje.
Kromě vypuštěné fráze o nezávislosti ostrova zároveň USA uvedly, že podpoří členství Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích, jak jen to bude možné. „Dlouho jsme prohlašovali, že jsme proti jakýmkoli jednostranným změnám statu quo z obou stran,“ uvedla americká diplomacie.
Za vstřícné gesto vůči Tchaj-wanu poděkoval USA v neděli tchajwanský ministr zahraničí Lin Chia-lung.