Článek
Španělská vláda oznámila návrh zákona, který uděluje influencerům na sociálních sítích povinnost zveřejňovat opravy příspěvků na digitálních platformách ve snaze bojovat proti dezinformacím, informuje The Guardian.
Rozmach sociálních médií, ačkoliv umožnil novým subjektům oslovit větší publikum, vyvolává obavy z nedostatečné regulace a šíření falešných zpráv.
Návrh zákona, který změní španělské právní předpisy z roku 1984, se zaměřuje na uživatele internetu, kteří mají více než 100 000 sledujících na jedné platformě nebo 200 000 na více platformách, jak uvedlo tamní ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení.
Podle ministerstva musí existovat mechanismus, který občanům usnadní právo žádat o veřejnou opravu nepravdivých nebo nepřesných, a tedy škodlivých informací. Žádost o opravu nebude už muset být směřována řediteli média, jak uvedl ministr spravedlnosti Félix Bolaños, protože potvrzení jeho totožnosti je pro mnohá tzv. pseudomédia těžké.
„Ztěžujeme život těm, kteří se denně věnují lžím a šíření falešných zpráv, a proto jde o dobrou zprávu pro demokracii,“ dodal Bolaños.
Sdružení na ochranu práv spotřebitelů FACUA toto oznámení uvítalo a uvedlo, že umožňuje lidem ochránit vlastní čest.
Vláda se často vyhrazuje proti internetovým platformám, které podle ní šíří „politickou špínu“ namířenou proti premiérovi Pedru Sánchezovi a jeho rodině. Boj proti dezinformacím je součástí vládního plánu, který byl zahájen na začátku roku v souvislosti s vyšetřováním údajné korupce a ovlivňování Sánchezovy manželky Begoñi Gómezové. Skupina aktivistů, která Begoñu Gómezovou z korupce obvinila, připustila, že zprávy z médií, na kterých bylo obvinění založeno, nemusely být pravdivé.
Návrh zákona musí projít konzultací předtím, než se předloží parlamentu.