Článek
Tento týden si čínští komunisté zřejmě budou dobře pamatovat. Kromě úniku policejních dat o vězněných v Sin-ťiangu se do světa dostala nahrávka tajné schůze představitelů Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) a představitelů provincie Kuang-tung. Záznam odhalil podrobný plán invaze na Tchaj-wan, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
„Soudruzi, svoláváme rozšířenou schůzi (…) především proto, abychom rozhodli o hlavních otázkách provincie souvisejících s přechodem na válečný systém,“ zahajuje tajné jednání soudruh Čang Chu, vysoce postavený funkcionář strany v provincii, a předává přítomným národní mobilizační rozkaz a návrhy válečného systému.
Nahrávka se objevila na YouTube kanálu Lude media a například podle The Times of India se zdá být autentická, nutno však dodat, že ověřená není. Právě indická média o úniku informovala mezi prvními. Podle serveru se schůzka konala kvůli diskuzi o „předválečných přípravách“ a jednalo se spíše o debatu, kde účastníci jeden po druhém dávali své návrhy.
NEW - Chinese Communist Party's top brass have reportedly discussed military plans for a #Taiwan invasion according to a leaked audio clip.https://t.co/lbGddLT8uA
— Disclose.tv (@disclosetv) May 25, 2022
Tajná schůze se konala 14. května. 57minutový záznam pravděpodobně pořídil někdo ze „spojenců“ Komunistické strany Číny (KSČ), zřejmě přímo z armády, pro kterou se v nahrávce používá kódové označení „Hrom“. Kompletní přepis z čínštiny do angličtiny najdete zde.
„Přechod z normálního do válečného stavu“ soudě podle pozdravů a oslovení diskutovalo vedení KSČ, kuangtungský tajemník, jeho zástupce, guvernér a viceguvernér, generálmajor ČLOA a vojenský komisař Kuang-tungu.
Hlavním tématem schůze byl Tchaj-wan a spřádání plánu na „rozbití nezávislých sil a odhodlání zahájit válku“. Diskutovalo se také o „obraně národní suverenity a územní celistvosti“, o „významném strategickém rozhodnutí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga“ a o „celkové strategické situaci velkého omlazení Číny“.
Na tajnou schůzi dorazili diskutující zjevně připraveni. Podávali konkrétní návrhy na zabezpečení klíčových oblastí na pevnině. Zvláštní zřetel brali na hustě obydlenou oblast delty Perlové řeky v provincii Kuang-tung, srdci čínského průmyslu.
Oblast je označovaná za dílnu světa a zahrnuje Kuan-čou, světové obchodní centrum, Šenčen, hi-tech město, kde sídlí digitální giganti jako Huawei a Tencent Industries. Čína bude muset uhlídat také Fo-šan, hlavní město nábytku, Tunk-kuan, Čung-šan, Hongkong a Macao.
Huawei by měl sehrát i další důležitou roli. Pro ilustraci předkládáme část rozhovoru:
– Naše provincie je z hlediska kapacity internetu velká a silná. Jak vybrat podle potřeb mobilizační mise ty nejlepší z nejlepších, prozkoumat síťový potenciál skrytý v civilním obyvatelstvu pro podporu operací? Co myslíte?
– Nadřízení nás požádali, abychom zmobilizovali 21 síťových útočných a kontrolních oddílů, my jsme jich zmobilizovali 15, aktuálně postrádáme 6 oddílů a 60 lidí. Také nám chybí 32 odborníků na sítě v oboru útoků a řídicích systémů. Doporučujeme mobilizovat Qianxin, Huawei, Tencent a další klíčové high-tech podniky a zlepšit odpovídající distribuci, aby vyhovovala potřebám vojáků.
Komunisté v rámci schůze poodhalili nejdůležitější místa pro chod války. Mezi ně zařadili výrobny dronů, lodí či komunikační společnosti. Důležitou roli mají sehrát také satelity.
„V současné době se spoléháme na Zhuhai Orbita, Shenzhen Aerospace Dongfanghong Satellite Co., Foshan Deliya a Ji Hua Laboratory. Vytvořili jsme čtyři satelitní oddělení. Máme celkem 16 satelitů na nízké oběžné dráze a zobrazování s ultravysokým optickým rozlišením,“ pronesl jeden z řečníků.
Sehnat: Lodě a Číňany v zámoří
Mobilizace východní a jižní válečné zóny by pak zahrnovala „20 kategorií a 239 položek“ – především „1 358 oddílů různých typů s celkovým počtem 140 000 osob, 953 lodí, 1 653 jednotek bezpilotních zařízení, 20 letišť a doků, šest opraváren a loděnic, 14 středisek pro nouzové přepravy a zdroje, jako jsou sklady obilí a nemocnice, krevní stanice, sklady ropy, čerpací stanice, apod.“.
Provincie by také mohla rekrutovat nový vojenský personál, ať už „vysloužilé jedince, či zvláštní talenty v celkovém počtu 15 500 zaměstnanců“.
„Prohlášení Komise národní obrany jasně stanovilo, že naše provincie bude koordinovat implementaci sedmi typů válečných zdrojů na národní úrovni, včetně zejména 64 desetitisícitunových rolovacích lodí, 38 letadel, 588 vlakových vozů a 19 civilních zařízení včetně letišť a doků,“ uvedl ve zvukovém záznamu řečník.
Další z řečníků navrhl těžit ze zkušeností z pandemie.
„V souladu s myšlenkou ochrany frontové linie a zároveň udržení stability by nám měla dobře fungovat sociální prevence a kontrola, přísná a jasná. (…) Zkušenosti, které jsme získali z prevence a kontroly pandemie v předchozích letech, bychom měli přeměnit ve válečné iniciativy sociální prevence a kontroly, abychom zajistili řádnou produkci a život lidí, zajistili celkovou situaci sociální stability a vytvořili příznivé prostředí a podmínky pro strategické vítězství,“ uvedl jeden z přítomných.
Na „strategické vítězství“ by se měly soustředit ideálně „všechny regiony“. Na místě je také zvážit pracovní priority a „správně koordinovat vojenskou a civilní výrobu“. Zapotřebí bude také za pomoci dalších pobřežních provincií dovybavit námořní lodě a „motorizovat rybářské lodě“.
Soudruzi se zamýšleli také nad systémem, který by ochránil chod jaderných elektráren v případě poškození.
Neméně důležitá pro úspěšnou invazi má být „zámořská mobilizace“.
„Pro strategické rozhodující vítězství proti Tchaj-wanu bychom měli plně využít výhody, že v zámoří máme mnoho Číňanů z naší provincie, mnoho státních a soukromých podniků v zámořských zemích a mnoho ekonomických a obchodních spoluprací se zeměmi podél projektu Pás a stezka,“ dodal jeden z přítomných.
Čína by se dle něj měla vydat cestou „využívání civilistů ke krytí a podpoře armády, kombinovat skryté a viditelné kanály a mobilizovat nákup špičkových čipů, přesných strojů, speciálních materiálů a strategických rezerv ropy, obilí, nerostů a dalších materiálů“. Tím by měla pevnina „prolomit dilema obléhání strategických zásob během války západní aliancí“.