Hlavní obsah

Soudci v Moldavsku zrušili partaj oligarchy, který dostával noty z Kremlu

Foto: Covalenco Elena, Shutterstock.com

Místopředsedkyně Șor Marina Tauberová na protivládním protestu v Kišiněvě, jaro 2023. Právě strana Șor byla hlavním organizátorem březnových akcí namířených proti prozápadní vládě, které byly podporovány Moskvou.

Moldavský ústavní soud nařídil okamžité rozpuštění proruské strany Șor. Ta čelí obvinění z pokusu destabilizovat republiku. Její předseda, který utekl před stíháním za zpronevěru do Izraele, obvinění odmítá.

Článek

Oligarcha Ilan Șor platí v Moldavsku za „ruskou spojku“ a stojí v čele jedné z tamních opozičních stran, která nese jeho jméno.

A právě stranu Șor v pondělí moldavský Ústavní soud označil za protiústavní. Soudci shledali, že odporuje principům právního státu a ohrožuje suverenitu a nezávislost Moldavské republiky. Vyhověli tak listopadovému návrhu kabinetu na zrušení partaje, připomíná server Radio Moldava.

I když se strana souběžně s vyhlášením soudního rozhodnutí považuje za rozpuštěnou, pětice poslanců, kterou měla v moldavském parlamentu, může dokončit svůj mandát. Politici ovšem budou muset vystupovat jako nezávislí poslanci.

Ilan Șor rozhodnutí ostře kritizoval na sociálních sítích. Daný krok podle něj nemá „nic společného s právním státem, demokratickými principy a hodnotami, nadřazeností zákonů a ústavou“ a rozhodnutí bylo učiněno pod tlakem „ze zahraničí“.

Jenže to byl právě Șor, kdo byl podle nashromážděných důkazů řízen „ze zahraničí“. Strana v březnu organizovala rozsáhlé demonstrace namířené proti prozápadní vládě, ke kterým se notičky psaly v Moskvě. Cílem protestů bylo destabilizovat zemi a podpořit státní převrat, jak ukázaly uniklé ruské plány, o kterých Kišiněv informovala například Ukrajina, ale i investigativní novináři z několika zemí.

Ilan Șor a jeho problémy

Ilan Șor je v hledáčku moldavských úřadů za podíl na krádeži jedné miliardy dolarů ze tří moldavských bank, za což byl odsouzen k 15 letům vězení. Před spravedlností se ukrývá v Izraeli a Moldavsko opakovaně žádalo o jeho vydání.

Na Șora jsou nyní také uvaleny sankce ze strany Spojeného království, USA a EU, a to právě kvůli obvinění ze snahy destabilizovat Moldavsko.

O zapojení strany Șor do destabilizačních snah pak hovořil i český velvyslanec v Moldavsku Stanislav Kázecký, který v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že účastníci protivládních demonstrací jsou placeni.

„Myslím, že jsou to naprosto jasné snahy o destabilizaci. Novináři z moldavských médií o tom již podali i celkem jasné důkazy a informovali, že tito demonstranti jsou placeni pevnými taxami. Pokud tedy na demonstraci přijdou, dostanou určitý objem peněz, a pokud například i křičí protivládní hesla, mají z toho dvojnásobek,“ uvedl v březnu diplomat.

Podle Kázeckého tyto informace zapadají do dalších aktivit strany. Ta v Moldavsku provozuje takzvané sociální supermarkety, ve kterých se prodávají produkty za nižší ceny a které slouží k získávaní příznivců z nejchudších vrstev společnosti, kterých se silně dotkla ekonomická krize, kterou Moldavsko prochází.

Poslanec Șor, který nikdy nepřevzal mandát a od roku 2019 žije v Izraeli, kde je na útěku před spravedlností kvůli zpronevěře, stále trvá na tom, že ho Kreml neřídí. A Rusku prý neposluhuje.

Související témata:

Doporučované