Hlavní obsah

Soudce v Severním Irsku zablokoval lety do Rwandy. Premiér Sunak se odvolá

Foto: Úřad britského premiéra/Flickr

Britský premiér Rishi Sunak prosazuje přísnou deportační politiku. Ilustrační fotografie.

Deportační politika premiéra Rishiho Sunaka byla posouzena jako neslučitelná se zárukami lidských práv, jež zaručuje Velkopáteční dohoda. Dokument v roce 1998 v zásadě ukončil třicet let trvající konflikt v Severním Irsku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V Severním Irsku nelze uplatňovat vlajkový zákon Rishiho Sunaka o deportaci nelegálních migrantů, kteří do země dorazí na malých lodích. Rozhodl tak soudce vrchního soudu v Belfastu.

Severoirští ministři se podle webu The Times obávají, že nelegální migranti přesměrují své snažení na Severní Irsko – právě proto, aby se vyhnuli deportaci do Rwandy. K těmto obavám se připojil i Gavin Robinson, prozatímní vůdce Demokratické unionistické strany DUP, který vyzval vládu, aby jednala a zabránila tomu, aby se Severní Irsko stalo „magnetem pro žadatele o azyl, kteří se snaží uniknout výkonu trestu“.

Soudce Humphreys vrchního soudu v Belfastu v rozsudku rozhodl, že ustanovení zákona o nelegální migraci podkopávají lidská práva zaručená Velkopáteční dohodou z roku 1998 a neměla by se v Severním Irsku uplatňovat. Humphreys konstatoval, že několik prvků zákona způsobuje „významné“ omezení práv žadatelů o azyl, kteří v Severním Irsku pobývají.

Britský premiér Sunak okamžitě reagoval, že se vláda proti rozsudku odvolá, a trval na tom, že „to nic nemění na operativních plánech poslat první nelegální migranty do Rwandy letos v červenci“.

Zákon o nelegální migraci, který vstoupil v platnost loni v červenci, poskytuje ministerstvu vnitra nové pravomoci k zadržování a vyhošťování žadatelů o azyl, kteří přišli do Spojeného království nelegálně. Ústředním bodem nových zákonů je program vysílání žadatelů o azyl do Rwandy.

Doporučované