Článek
V úterý začal ve francouzském městě Marseille soud s 18 osobami obviněnými z provozování rozsáhlé celoevropské obchodní sítě s koňským masem.
Koňské maso, kterému se spotřebitelé ve Spojených státech a Velké Británii povětšinou vyhýbají, je v evropských zemích již dlouhou dobu součástí kulinářských zvyklostí. Jeho produkce a distribuce je přísně regulována, avšak pro svou podobnost může být snadno zaměněno za hovězí maso, čehož se často snaží podvodníci využít, jelikož rozdíl v ceně je značný.
Případ je největším skandálem s koňským masem od roku 2013, kdy byly miliony hotových jídel staženy z obchodů po celé Evropě poté, co bylo zjištěno, že obsahují koňské maso namísto hovězího, jak bylo uvedeno na etiketě.
Skandál evropských rozměrů
Mezi obviněnými jsou osoby z Francie, Belgie či Nizozemska a figurují mezi nimi i certifikovaní prodejci masa či veterináři. Rozsáhlá pašerácká síť údajně dodávala koňské maso nevhodné k lidské spotřebě velkoobchodníkům a řezníkům a mezi lety 2010 a 2015 falšovala příslušné úřední dokumenty.
Hlavním podezřelým je 58letý Belgičan Jean-Marc Decker, který dle obžaloby zásoboval síť koňmi, jejichž maso nebylo způsobilé ke konzumaci, uvedl web France24.
Na lavici obžalovaných zasedli také zástupci velkoobchodní společnosti s koňským masem se sídlem v jižní Francii, která distribuovala maso a falešně u něj dokládala francouzský původ.
Předpokládá se, že obvinění koupili a prodali tisíce vysloužilých tažných a dostihových koní, a dokonce i poníků, kteří byli vyvezeni do Belgie, kde jim byly poskytnuty falešné identifikační údaje a sledovací dokumenty, načež byli posláni zpět na jatka v jižní Francii.
Skupina je obviněna z podvodu, ze spiknutí za účelem spáchání podvodu a z klamání spotřebitelů a ohrožování jejich zdraví. Obviněným hrozí až deset let vězení.
Místo louky na jatka
Členové skupiny jsou rovněž podezřelí z toho, že oklamali majitele starších koní, aby uvěřili, že jejich milovaná zvířata dožijí své dny na venkově, zatímco ve skutečnosti je odváželi přímo na jatka.
Jednou z nich byla také Aline Oudinová, kterou oklamal neznámý muž, když byla nucena najít nový domov pro svého 28letého ryzáka, píše The Guardian. Muž majitelku ujistil, že o jejího koně bude dobře postaráno a že ho může přijet kdykoliv navštívit a zvíře si převzal.
Den poté chtěla Aline Oudinová muži zavolat a zjistit jeho adresu, číslo však již bylo nedostupné. Po několika týdnech zjistila, že její kůň byl poslán na jatka. „Oklamali majitele, oklamali spotřebitele, oklamali zkrátka všechny,“ uvedla.