Hlavní obsah

Soud v USA zablokoval část Trumpova výnosu o nových pravidlech pořádání voleb

Foto: Flick Bílého domu

Donald Trump. Ilustrační snímek.

Soud rozhodl o zablokování exekutivního výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení nových pravidel v pořádání federálních voleb v roce 2020. Ministerstvo spravedlnosti nadále hájí Trumpovu administrativu.

Článek

Americký soud ve čtvrtek zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.

Americká soudkyně ve Washingtonu Colleen Kollarová-Kotellyová rozhodla, že Trumpova administrativa nemůže prosazovat ty části výnosu, které vyžadují, aby federální volební úředníci přímo posuzovali, zda lidé, kteří se registrují k volbám, jsou občany USA. Odmítla nicméně zablokovat ty části výnosu, které mají přimět státy USA, aby nezapočítávaly korespondenční hlasy obdržené až po dni voleb.

Rozhodnutí soudu je reakcí na žaloby řady skupin včetně Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) či Ligy amerických občanů latinského původu (LULAC). „Dnešní rozhodnutí je vítězstvím pro voliče v celé zemi – zejména pro barevné voliče – a pro naši demokracii,“ uvedl v reakci předseda LULAC Roman Palomares.

Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti agentuře Reuters sdělil, že ministerstvo „bude i nadále bojovat u soudu za agendu prezidenta Trumpa“.

Republikán Trump dlouhodobě zpochybňuje americký volební systém a dodnes nepravdivě tvrdí, že jeho prohra s demokratem Joem Bidenem v prezidentských volbách v roce 2020 byla výsledkem rozsáhlých podvodů. V minulosti také opakovaně prohlašoval, že výsledek voleb ovlivňují přistěhovalci bez občanství, žádné důkazy, kterými by svá tvrzení podpořil, ale nikdy nedoložil. Na vliv imigrantů poukazoval už v roce 2016, kdy ve volbách porazil demokratku Hillary Clintonovou.

Bílý dům k prezidentovu výnosu z 25. března tehdy uvedl, že cílem je obnovit důvěru Američanů ve volby a ochránit volební proces, a proto bude požadováno důkladnější prověřování občanství voličů. Jejich registrace doposud funguje tak, že zájemci potřebují řidičský průkaz, případně číselný kód, který je obdobou rodného čísla. Lidé sice nemusí prokázat, že jsou občany USA, ovšem jejich údaje se ověřují v úředních databázích a zájemci o hlasování při registraci přísahají, že občanství mají. Pokud by to nebyla pravda, hrozilo by jim i vězení nebo vyhoštění.

Žalující strany tvrdily, že nově zavedená opatření by mohla odradit, či dokonce zabránit oprávněným občanům v registraci. Soudkyně Kollarová-Kotellyová pak ve čtvrtek na 120 stranách nálezu soudu mimo jiné uvedla, že příslušné části exekutivního výnosu jsou nezákonné, neboť americká ústava dává pravomoc dohlížet na volby jednotlivým státům a Kongresu, nikoli prezidentovi.

Doporučované