Článek
Alexander Kueng a Tou Thao byli v únoru uznáni vinnými z porušení občanských práv černocha George Floyda tím, že mu nezajistili pomoc v okamžiku, kdy ji potřeboval. Soudce podle agentury AP dvěma bývalým policistům města Minneapolis uložil tresty pod hranicí doporučeného rozmezí, ve výši tří let a 3,5 roku vězení.
Mírnější trest dostal Kueng, který při zásahu z 25. května 2020 pomáhal svému kolegovi Dereku Chauvinovi tlačit Floyda k zemi. Chauvin muži více než devět minut klečel na krku a nedbal jeho volání o pomoc, za což byl později odsouzen ke 22,5 roku vězení. Thao tehdy udržoval kolemjdoucí v odstupu od svých kolegů a zatýkaného muže, který postupně ztratil vědomí a krátce nato byl prohlášen za mrtvého.
Nové tresty pro účastníky zásahu pramení z procesu na federální úrovni, v němž byli nakonec všichni čtyři obvinění odsouzeni za porušení Floydových občanských práv. Chauvin za to nedávno dostal 20 let a pět měsíců vězení, někdejší strážník Thomas Lane si minulý týden vyslechl verdikt ve výši 2,5 roku odnětí svobody.
Laneovi a nyní i Kuengovi a Thaovi soudce Paul Magnuson uložil méně, než je spodní hranice doporučení, která se používají při vyměřování trestů, uvádí AP. V případě Kuenga činilo doporučené rozmezí čtyři a čtvrt až pět a čtvrt roku vězení, u Thaa pět a čtvrt až šest a půl. Soudce Magnuson při oznamování verdiktů nezpochybnil jejich provinění, Kuenga nicméně označil za „skutečného nováčka“ u policie a Thaa zase jako „dobrého policistu, otce a manžela“.
Oba odsouzené ještě čeká státní proces poté, co byli stejně jako Lane obžalováni z napomáhání vraždě. Soudní líčení bylo nedávno odloženo na leden. Spoluobviněný Lane krátce předtím přiznal vinu u jednoho z bodů obžaloby a dohodl se s prokuraturou na tříletém trestu.
Počínání Lanea, Kuenga, Thaa a především Chauvina bylo před více než dvěma lety zachyceno na videu, které zažehlo protesty napříč Spojenými státy i v zahraničí. Smrtící zákrok proti neozbrojenému černochovi byl mnohými chápán jako důkaz „systémového rasismu“ v USA a vyvolal také širší debaty o fungování policejních sborů v zemi.