Článek
Jihokorejský soud v úterý schválil žádost protikorupčního úřadu, aby prodloužil platnost zatykače na prezidenta Jun Sok-jola. Příkaz původně platil do pondělního večera, napsala agentura Jonhap. Vyšetřovatelé se snaží Juna zadržet a vyslechnout kvůli kontroverznímu vyhlášení stanného práva na začátku prosince.
Soud minulé úterý na žádost Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) udělil souhlas k zatčení prezidenta a svolil také k prohlídce jeho sídla.
Důvodem žádosti bylo to, že Jun, jehož pravomoci jsou v současné době pozastaveny, ani napotřetí neuposlechl předvolání k výslechu kvůli vyhlášení výjimečného stavu.
Zástupci CIO nechtěli zveřejnit délku trvání současného zatykače, podle agentury AP by měl platit sedm a po prodloužení až deset dní. Prezidentovi právníci tento krok od začátku označují za nezákonný a tvrdí, že CIO nemá pravomoc o něj žádat.
V rámci původního zatykače se úřad v pátek snažil prezidenta zatknout v jeho rezidenci, do cesty se mu však postavili příslušníci Prezidentské bezpečnostní služby (PSS), kteří početně výrazně převýšili stočlenný vyšetřovací a policejní tým CIO, a ten byl nucen po šesti hodinách akci odvolat.
První pokus zatknout Juna:
Politická krize v Jižní Koreji vypukla 3. prosince, když prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a kvůli údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat. Vyšetřovatelé chtějí prezidenta vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury, Jun se však skrývá ve své rezidenci.