Hlavní obsah

Soud v JAR zrušil blokádu dolu s nelegálními horníky. Policie chystá zatýkání

Foto: AP Photo/Denis Farrel, Profimedia.cz

Fotografie z dolu.

V sobotu soud v Pretorii také nařídil, že každé osobě v dole musí být umožněno opustit důl a že „do šachty nesmí vstoupit žádný personál, který není součástí bezpečnostních složek“.

Článek

Jihoafrický soud nařídil zrušit policejní blokádu nepoužívaného zlatého dolu, v němž se nelegálně nacházejí stovky lidí. Policie, která zablokovala přísun potravin a vody do dolu, příkaz uvítala, uvedla ale, že jí to v zatýkání horníky nezabrání.

„Ti, kteří jsou v dobrém zdravotním stavu, budou zadrženi. Ti, kteří budou potřebovat další lékařskou péči, budou pod policejní ochranou převezeni do nemocnice,“ prohlásila mluvčí místní policie podle BBC.

Někteří horníci, kteří jsou v podzemí již měsíc, odmítají důl opustit, protože se obávají zatčení. Jsou mezi nimi i migranti bez dokladů, kteří se rovněž obávají deportace.

Vláda původně oznámila, že horníkům nepomůže. Ministryně prezidentské kanceláře Jihoafrické republiky Khumbudzo Ntshavheni to zdůvodnila tím, že vláda odmítá pomáhat nelegálním horníkům. „Neposíláme pomoc zločincům. Chystáme se je odtamtud vykouřit. Vyjdou ven. Zločincům se nemá pomáhat, zločinci mají být stíháni. My jsme je tam neposlali,“ řekla.

V Jihoafrické republice vyvolávají nelegální horníci ze zahraničí dlouhodobě společenské pnutí. Důvodem je i to, že někteří z nich bývají zapojeni do trestné činnosti. Velkou pozornost před dvěma lety vyvolal případ hromadného znásilnění, po kterém Jihoafričané lynčovali migranty.

Původně jihoafrické weby tvrdily, že se v opuštěném dole ve městě Stilfontein nachází přibližně 4000 nelegálních horníků. Deník Daily Maverick citoval bezpečnostní analytiky, podle nichž je pravděpodobnější, že se v podzemí nachází asi 2000 osob.

Jihoafrická republika byla kdysi největším světovým producentem zlata, ale v posledních několika desetiletích došlo k poklesu těžby. Řada bývalých důlních lokalit je nyní opuštěna a chátrá. A právě tisíce nelegálních horníků se v těchto uzavřených dolech snaží najít zlato a další nerosty. Jenže vzhledem ke stavu opuštěných dolů jde o nebezpečnou praxi.

Nelegální horníci jsou ale v mnoha případech podezřelí i z účasti na násilných trestných činech, včetně vražd, loupeží a znásilnění. Dochází mezi nimi k válkám o území, do kterých se zapojují i těžce ozbrojení migranti. Většina z nich pochází ze sousedních zemí, jako je Lesotho, Mosambik a Zimbabwe.

Doporučované