Článek
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu v pondělí zahájil několikadenní jednání týkající se povinnosti Izraele zajistit a umožnit přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy. O nezávazné poradní stanovisko požádalo soud Valné shromáždění OSN loni v prosinci poté, co Izrael zakázal Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) působit na svém území, čímž mu znemožnil pomáhat na okupovaných palestinských územích včetně Pásma Gazy. Soud vyslechne argumenty zástupců 40 států a čtyř mezinárodních organizací, nicméně Izrael se jednání neúčastní, píše agentura AP. Od 2. března Izrael znemožňuje přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy včetně humanitární pomoci.
Veškeré pekárny v Pásmu Gazy podporované OSN byly uzavřeny a sklady potravin OSN a dalších organizací jsou prázdné, řekl na úvod jednání palestinský zástupce Ammár Hidžází. Devět z deseti Palestinců podle něj nemá přístup k nezávadné pitné vodě. „Toto jsou fakta. Panuje tam hlad. Humanitární pomoc je používána jako válečná zbraň,“ uvedl podle agentury AFP Hidžází, který je šéfem palestinské diplomatické mise v Nizozemsku.
Izrael má coby okupační síla jasnou povinnost povolit a umožnit přísun humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, řekla podle agentury Reuters zástupkyně OSN Elinor Hammarskjöldová, podle které „tyto povinnosti zahrnují umožnění všem příslušným subjektům OSN provádět činnosti ve prospěch místního obyvatelstva“.
Podle izraelského ministra zahraničí Gideona Saara je slyšení „součástí systematického pronásledování a delegitimizace Izraele“. Saar se k jednání vyjádřil na tiskové konferenci v Jeruzalémě. „Není to Izrael, kdo by měl být souzen. Je to OSN a UNRWA,“ cituje AFP Saara.
Světový potravinový program (WFP) v pátek oznámil, že jeho potravinové zásoby v Pásmu Gazy byly již vyčerpány, a to v důsledku trvající izraelské blokády tohoto palestinského území. Podle WFP je v současné době na hranicích Pásma Gazy připraveno 116 000 tun potravin, jejichž přísun ale Izrael blokuje. Izrael odmítá, že by v Pásmu Gazy panoval hlad, a obviňuje teroristické hnutí Hamás ze zneužívání humanitárních dodávek a obohacování se na nich.
V březnu identifikovala OSN v Pásmu Gazy 3700 dětí trpících akutní podvýživou, což je o 80 procent více než v únoru. V březnu poskytly humanitární organizace kvůli snižujícím se zásobám výživovou pomoc pouze asi 22 000 dětem, což je o 70 procent méně než v únoru. Výživové doplňky jsou klíčovým nástrojem pro odvrácení podvýživy, píše agentura AP.