Článek
Slovensko podle zatím nepravomocného rozhodnutí soudu diskriminovalo romskou žákyni, když jí nezajistilo přístup ke vzdělání po přerušení prezenčního vyučování v době epidemie nemoci covid-19. Dívce soud přiznal odškodné 3000 eur (73 tisíc korun). Začátkem listopadu o tom rozhodl Okresní soud v Prešově. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje; úřad během soudního líčení tvrzení žalobkyně o diskriminaci odmítl.
Žaloba argumentovala, že žákyně prvního stupně základní školy neměla při přerušení prezenční výuky během šíření koronavirové nákazy pevné připojení k internetu a její rodina si ho nemohla ani dovolit. Během silných vln covidu-19 se na internetu odehrávala výuka na řadě slovenských škol. Dívka žila s prarodiči v romské komunitě na východě země a příjem domácnosti byl nízký, tvořily ho hlavně sociální dávky.
Na případ upozornilo občanské sdružení Poradna pro občanská a lidská práva, které dívce zajistilo právní zastoupení a které verdikt označilo za průlomové rozhodnutí ohledně digitální propasti na Slovensku i v celé Evropě. Soud ve zdůvodnění verdiktu také uvedl, že stát v případu nepřijal žádná opatření na zmírnění znevýhodněných skupin obyvatel. Dodal, že v romské komunitě mělo během covidu-19 reálný přístup ke vzdělání jen asi 30 procent žáků.
Na Slovensku žije početná romská menšina. Část Romů čelí nepříznivé sociální situaci a bydlí v nevyhovujících podmínkách. Soudy na Slovensku už v několika jiných případech rozhodly o diskriminaci či segregaci v souvislosti se vzděláváním příslušníků romské menšiny.