Článek
Americký federální soud bude i nadále blokovat přístup miliardáře Elona Muska a jeho podřízených k citlivým záznamům a platebnímu systému amerického ministerstva financí. Informovaly o tom v pátek agentura Reuters a stanice ABC News, podle nichž soudkyně Jeannette Vargasová odložila rozhodnutí v případu, kde soud posuzuje žalobu, kterou na Muskem vedený úřad pro efektivitu státní správy (DOGE) podalo 19 amerických států.
Vargasová podle ABC News během pátečního slyšení naznačila, že rozhodne během několika příštích dní, ale nebude to v pátek večer. Do té doby prodloužila soudní příkaz z minulého týdne o dočasném zablokování přístupu DOGE k informacím resortu financí.
Přístup k citlivým vládním platebním systémům
Žaloba podaná u federálního soudu v New Yorku tvrdí, že administrativa staronového prezidenta Donalda Trumpa umožnila Muskovu týmu přístup do centrálního platebního systému ministerstva financí v rozporu s federálním zákonem. Platební systém se stará o vracení daní, dávky sociálního zabezpečení, dávky veteránům a mnoho dalšího. Každoročně rozesílá biliony dolarů a zároveň spravuje rozsáhlou síť osobních a finančních údajů Američanů.
Muskův úřad vznikl za účelem odhalování a odstraňování toho, co Trumpova administrativa považuje za nehospodárné vládní výdaje. Přístup DOGE k záznamům ministerstva financí, stejně jako jeho inspekce různých vládních agentur, podnítily mezi kritiky obavy z růstu Muskovy moci a případného střetu zájmů. Trumpovi a Muskovi příznivci naopak věří, že se podaří omezit podle nich nafouklé vládní výdaje.
Žaloba - kterou podala newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová a dalších 18 prokurátorů - zmiňuje obavy z přístupu neprověřených zaměstnanců DOGE k citlivým vládním záznamům, píše ABC News. Jamesová uvedla, že přístup DOGE k údajům ministerstva financí způsobuje bezpečnostní problémy. Jeho členové by podle ní mohli nezákonně zmrazit federální prostředky.