Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sonda vyslaná NASA přežila rekordní přiblížení k Slunci, uvedla BBC. Zařízení Parker Solar Probe brzy ráno v pátek vyslalo signál poté, co byla komunikace s ním kvůli extrémním podmínkám přerušena.
NASA uvedla, že sonda je nyní v bezpečí a normálně funguje. Do atmosféry Slunce se ponořila na Štědrý den a k jeho povrchu se přiblížila na 6,1 milionu kilometru, což je nejblíže, co se kdy který člověkem vytvořený objekt ke hvězdě dostal.
NASA uvedla, že se sonda při průletu pohybovala rychlostí až 692 tisíc kilometrů za hodinu a vydržela teploty dosahující až 980 stupňů Celsia. „Překonali jsme všechny rekordy,“ uvedla pro britský list The Guardian Nicola Foxová, výzkumnice z NASA. „Je to moment, kdy si můžeme říct: Jo, dokázali jsme to!“
Data získaná sondou mají vědcům pomoci pochopit, jak Slunce funguje a proč jeho okolí zvané koróna dosahuje extrémně vysokých teplot.
Sonda Parker Solar Probe byla vypuštěna v roce 2018. Kolem Slunce oběhla již 21krát, při každém oběhu se ke hvězdě přibližovala. Ve své misi zkoumání Slunce bude po rekordním přiblížení pokračovat.