Hlavní obsah

Sonda letí k asteroidu, aby prozkoumala obranu Země před vesmírnými balvany

Foto: NASA

Ve Sluneční soustavě se nachází více než půl milionu planetek.

aktualizováno •

Evropská sonda Hera, která má prozkoumat vzdálenou planetku zasaženou při testu potenciální obrany Země, odstartovala z kosmodromu na Floridě. Do vesmíru vzlétla na raketě společnosti SpaceX. Kostra sondy vznikla v Brně.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Evropská sonda Hera odstartovala k asteroidu v pondělí z kosmodromu na Floridě na raketě společnosti SpaceX. Zahájila tak dvouletou cestu k asteroidu, který v roce 2022 vychýlila z dráhy sonda NASA DART, informuje Reuters. Hera je mise planetární obrany vyvíjená Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Sonda letí prozkoumat planetku, na které Američané otestovali potenciální systém planetární obrany.

Společnost Elona Muska SpaceX byla najata na dva evropské starty jako náhrada po ruských Sojuzech. Raketa Falcon 9 se sondou odstartovala kolem 10:53 místního času (16:53 SELČ) z Kennedyho vesmírného střediska na pobřeží Atlantského oceánu.

Co se stalo

  • Mise Evropské kosmické agentury (ESA) se zaměřuje na dvojsystém planetek Dimorphos a Didymos, na němž americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyzkoušel systém, který by teoreticky mohl posloužit k odvrácení nebezpečného tělesa mířícího k Zemi. V roce 2022 do Dimorphosu narazila sonda DART, načež Američané oznámili, že se jim podařilo zkrátit dobu jeho oběhu kolem Didymosu.
  • Agentura AP označuje misi za druhou část zkoušky planetární obrany, která by jednoho dne mohla zachránit Zemi před „smrtícím vesmírným balvanem“.

Základní konstrukce sondy Hera vznikla v brněnské společnosti OHB Czechspace, která vyhrála výběrové řízení.

„Jde o centrální nosnou část, na které jsou připevněné ostatní systémy a vědecké vybavení. Dostali jsme hrubý design od hlavního řešitele, my jsme návrh rozpracovávali a zpřesňovali,“ uvedl jednatel OHB Czechspace.

Návrat k asteroidu Dimorphos dva roky po historické srážce představuje poslední krok v úsilí zjistit, zda by bylo možné v případě potřeby odklonit přilétající malý asteroid od Země a zabránit tak potenciálně rozsáhlým škodám. V roce 2022 do něj záměrně narazila sonda NASA DART v rámci testu schopností planetární obrany lidstva.

Sonda narazila rychlostí přibližně 22 530 km/h. Dimorphos je od Země vzdálen zhruba 6,8 milionu kilometrů. NASA potvrdila, že náraz mise DART změnil pohyb asteroidu ve vesmíru. Dimorphos a Didymos však nepředstavují pro Zemi skutečnou hrozbu.

Sonda letí k binárnímu systému asteroidů – dvojici asteroidů Didymos v blízkosti Země. Kolem hlavního tělesa o průměru 780 metrů obíhá měsíc Dimorphos o průměru 160 metrů, který je přibližně stejně velký jako Velká pyramida v Gíze.

Hera poskytne nesmírně cenné informace jak pro budoucí mise zaměřené na vychylování asteroidů, tak pro vědecké účely. Rozšíří lidské znalosti o geofyzice asteroidů i o formování Sluneční soustavy a evolučních procesech, informuje Evropská kosmická agentura.

Ve Sluneční soustavě se nachází více než půl milionu planetek a 1000 z nich je podle ESA na seznamu rizikových, což znamená, že si vyžadují podrobné pozorování.

Text jsme rozšířili o další informace.

Související témata:

Doporučované