Článek
Stojí v první linii boje proti hladomoru, šíření nebezpečných infekčních nemocí, jako jsou HIV a ebola, či obnovy infrastruktury v chudých a válkou zničených zemích.
Jsou rovněž klíčoví pro celosvětový pokrok ve zdravotnickém výzkumu, většina z nich ale nyní zřejmě přijde o práci, a to v rámci snahy administrativy nově úřadujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa o čistku federální vlády.
Když Trump společně s nejbohatším mužem planety Elonem Muskem, jehož pověřil řízením takzvaného úřadu pro efektivitu vlády (DOGE), minulý víkend oznamovali, že chystají drastické omezení Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), zavládl ve Washingtonu chaos. Z hodiny na hodinu přišly o slíbenou pomoc potravinové banky, zdravotnická zařízení a další organizace po celém světě.
„Byl to naprostý šok, nikdo z nás to nečekal. Mnohé z Trumpových kroků jsou na hraně legality, některé zcela nezákonné,“ říká k dění v hlavním americkém městě bývalá studentka mezinárodních vztahů Jana Ondrášková, která pracuje pro americký think-tank a žije ve Washingtonu, D.C.
Bílý dům tvrdí, že agentura poskytující zahraniční pomoc je zbytečné plýtvání penězi daňových poplatníků, a proto ji prakticky rozpouští. Pět set zaměstnanců bylo odesláno na administrativní volno. Následovat je mělo dalších 2200, což však na poslední chvíli zablokoval soud, který rozhodl, že prezident nemá pravomoc agenturu jednostranně zrušit.
„Všichni zaměstnanci USAID, kteří jsou momentálně na administrativním volnu, se do 14. února mohou vrátit do práce, získají plný přístup k e-mailovým, platebním a bezpečnostním systémům a žádní další zaměstnanci nemohou být do té doby suspendováni,“ uvádí se ve verdiktu soudu s tím, že Trump podle něj koná nezákonně.
Ve čtvrtek 13. února pak lhůtu soud prodloužil o další týden. Federální soudce Amir Ali taktéž Trumpově administrativě nařídil dočasně zrušit třítýdenní zmrazení financování.
Co je USAID
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/nO1SBfAluiBJE31s4CVWE9o/7d6e/usaid.png?fl=cro,465,787,1447,301%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
.
Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) je agentura americké vlády, která se zaměřuje na poskytování zahraniční pomoci. Funguje od roku 1961 a jejím hlavním cílem je podpora ekonomického rozvoje, zlepšení zdravotní péče, vzdělávání a lidských práv po celém světě.
Často financuje projekty zaměřené na boj s chudobou, zdravotní krize (například nemoci jako malárie nebo HIV/AIDS) či humanitární pomoc při katastrofách. Spolupracuje nejen s místními vládami, ale i s nevládními organizacemi a firmami. USAID je součástí americké zahraniční politiky a soustředí se hlavně na oblasti, které jsou pro USA strategicky důležité.
Seznam Zprávy hovořily například s 27letou Teresou, která promluvila pod podmínkou částečné anonymity, aby se vyhnula odvetě. Trump totiž všem zaměstnancům USAID zakázal, aby se vyjadřovali pro média.
„Vždycky jsem věděla, že to chci dělat. Mým cílem bylo sloužit a pomáhat lidem, kteří nemají takové štěstí jako my. Soud to teď odložil, ale nemůžu si dovolit čekat, mám dluhy na školném a zoufale hledám práci,“ řekla mladá žena, která pro agenturu začala pracovat krátce po absolvování oboru politická geografie na prestižní Newyorské univerzitě (NYU).
Hned několik jejích kolegů se podle ní znenadání ocitlo v bezvýchodné situaci, protože nemají jak zaopatřit své rodiny. „Já děti nemám, díkybohu,“ dodala.
„Děsivý okamžik“
Místo v Agentuře pro mezinárodní rozvoj získalo bezprostředně po ukončení studia i několik bývalých spolužáků Jany Ondráškové.
„Tohle není jen osobní neúspěch, je to děsivý okamžik. Miliony životů jsou v ohrožení, protože humanitární pomoc je pozastavena nebo zcela zrušena, což ponechává komunity bez nezbytné pomoci,“ napsala jedna z nich anonymně na profesní síti LinkedIn.
Mezi těmi, na něž Trumpovo rozhodnutí konkrétně dopadlo, jsou například ukrajinští vojáci v nouzi, veteráni a jejich rodiny – včetně některých na pokraji sebevraždy.
Takřka od začátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022 se mohli s prosbou o pomoc obrátit na linku financovanou USA, která je propojila s vyškolenými psychologickými, právními a lékařskými odborníky. Když se na číslo snaží dovolat teď, operátor jim hlásí, že je nedostupné. „Veteran Hub vám děkuje za vaši důvěru. Konzultanti se vrátí do práce, jakmile to bude možné,“ slyší z telefonu.
Podle Jany Ondráškové se situace odráží také na firmách, které projekty USAID implementovaly. Mnohé z nich mají problémy, protože nemohou v programech pokračovat – řeč je o testování léků, sanitárních iniciativách či vzdělávacích projektech po celém světě. „To vše se zastavilo. Nebude to mít dopad jen na USA, ale i na globální úrovni. Spekuluje se, že USAID zanikne a její kompetence převezme ministerstvo zahraničí, ale o tom rozhodne Kongres,“ vysvětluje.
Agentura pro mezinárodní rozvoj v číslech
V roce 2023 dosáhl objem finanční podpory hodnoty 60 miliard dolarů. Třetina z toho šla na zajištění dodávek potravin a zdravotní péče včetně léčby nejrůznějších chorob či prevence proti patogenům jako ebola (téměř 24 miliard dolarů). Největšími recipienty v této oblasti byly Etiopie, Ukrajina a Somálsko.
Dalších téměř deset miliard šlo na globální bezpečnost. Americké peníze měly zmírnit určité konflikty a napětí či udržet příměří. Washington poslal nejvíce finančních prostředků Izraeli, Egyptu a Ukrajině.
Třetí oblastí, kam Amerika investovala značnou část peněz, byla veřejná správa, kam spadaly protikorupční iniciativy či programy na ochranu demokratických a svobodných voleb. USA na tuto část vyčlenily téměř 18 miliard dolarů. Největším příjemcem byla Ukrajina následovaná Moldavskem a Kolumbií.
Zdroj: The Washington Post
Na místech, kde by nikdo nechtěl být
Nejmenovaný pracovník agentury se deníku Politico svěřil s tím, že se cítí, jako kdyby ho jeho země opustila.
„Celou svou kariéru jsem věnoval něčemu, co považuji za důležité pro Ameriku. A dělal jsem to na místech, kde by nikdo z Američanů nechtěl být, v časech, kdy tam nikdo nechce být. Byl jsem bez své rodiny. Byl jsem vedle sebevražedných útoků. Byl jsem cílem spiknutí al-Káidy, která mě chtěla unést. A během všech těchto událostí jsem cítil, že moje oběti mají smysl,“ popsal.
Muž pracuje pro program, který zachraňuje životy dětí. Když se společně s kolegy snažil obrátit na federální vládu s tím, že pokud skutečně pozastaví programy a financování, ocitne se spousta komunit v bezprostředním nebezpečí, nikdo mu neodpověděl. „Dostali jsme jen ticho, což nám jen potvrdilo, že se děje něco vážného,“ vylíčil.