Hlavní obsah

Smrt vlivného manažera: Amerika žasne nad motivy mladíka obviněného z vraždy

Foto: Profimedia.cz

Luigi Mangione podezřelý z vraždy Briana Thompsona se na sociálních sítích často chlubil bohatým společenským životem.

Pět dní američtí policisté hledali muže podezřelého z vraždy manažera jedné z největší firem USA. Dopadený mladík pocházel z dobře zajištěné rodiny, ale v poslední době se zřejmě obrátil proti velkému byznysu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Minulou středu někdo za bílého dne na ulici newyorské čtvrti Manhattan zastřelil šéfa jedné z největších firem ve Spojených státech, ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group Briana Thompsona. Vyšetřovatelé si od počátku byli jistí, že šlo o cílenou vraždu.

Pachatel utekl. Jeho snímky analyzovaly nejmodernější technologie, včetně softwaru na rozpoznávání obličejů a umělé inteligence.

Byla to ale nakonec stará osvědčená metoda, která přispěla k pondělnímu dopadení podezřelého: masivní distribuce fotografií.

Newyorská policie neustále zveřejňovala nové snímky, ty se pak objevovaly na hlavních pozicích zpravodajských serverů. Až si zákazník jedné z pensylvánských restaurací McDonald’s všiml podezřelé tváře.

Uvědomil o tom obsluhu, která zavolala policii, a ta Luigiho Mangioneho zatkla. Zprvu i na základě toho, že se podezřelý policistům představil pod falešným jménem. Později ho obvinili z vraždy.

Mladík z elitní rodiny

Hned po skončení policejního pátrání, které média sledovala takřka minutu po minutě, získali Američané další podnět k přemýšlení: jaký byl motiv vraha? Oním obviněným je totiž šestadvacetiletý mladík z bohaté americké rodiny s výborným prospěchem na elitních školách, který měl nakročeno k úspěšné kariéře.

Kdo byl zavražděný Brian Thompson (1974-2024)

Foto: UnitedHealthcare

Brian Thompson byl zavražděn ve středu 4. prosince v New Yorku.

  • Od roku 2021 pracoval jako generální ředitel UnitedHealthcare, vydělával okolo 10 milionů dolarů ročně.
  • Skupina UnitedHealth je největší soukromá zdravotní pojišťovna ve Spojených státech a zároveň čtvrtá největší veřejně obchodovatelná firma v zemi.
  • Thompson ve skupině pracoval od roku 2004, vystřídal několik manažerských pozic, ve kterých měl na starosti například zapojení společnosti do vládních programů zdravotního pojištění.
  • Na manažera jedné z největších společností v USA vedl střídmý život mimo pozornost médií, poznamenává stanice CBS. Žil na předměstí Minneapolis ve státě Minnesota s manželkou a dvěma syny.
  • Čelil žalobě z nezákonné manipulace s akciemi firmy, skupina UnitedHealth čelí také vyšetřování ministerstvem spravedlnosti kvůli podezření ze zneužívání postavení na trhu a poškozování pojištěnců i zaměstnanců.

Luigi Mangione se na sociálních sítích chlubil atraktivním vzhledem, rád sdílel fotografie z pláží nebo večírků. Nešetřil úsměvy, často byl obklopen svými vysokoškolskými spolužáky.

Lidé z jeho okolí v rozhovorech pro americká média zmiňují, že byl ve společnosti velmi oblíbený. Teď se podivují, jak by mohl spáchat takový zločin jako vražda. „Nevidím v tom žádný smysl,“ poznamenal pro americkou CNN R. J. Martin, spolubydlící, který s ním před časem žil na Havaji.

Mangione vyrůstal v bohaté baltimorské rodině. Jeho dědeček Nicholas Mangione vybudoval místní realitní impérium, kam patřila síť domů s pečovatelskou službou nebo dva venkovské kluby na předměstí.

Rodina je v oblasti dobře známá. Vlastnila i rádio a Luigiho bratranec je republikánským poslancem v marylandském kongresu.

Jeden z nejchytřejších na škole

Luigi - podle svého profilu na sociální síti LinkedIn - v mládí dobrovolničil v jednom z pečovatelských domů své rodiny. Tou dobou už studoval přední chlapeckou střední školu.

Získal tam titul valediktoriána, který je vyhrazen pro nejvýkonnější studenty v ročníku. Aaron Cranston, jeden ze spolužáků, ho v rozhovoru pro americký deník The New York Times (NYT) označil za možná nejchytřejšího člověka na škole.

Mangione pokračoval studiem informatiky a matematiky na Pensylvánské univerzitě, která patří mezi vybrané školy tzv. Ivy League, kde získal bakaláře a magistra. Dostal se do elitní akademické společnosti vyhrazené pro nejlepší informatiky.

V rozhovoru pro univerzitní blog snil o tom, že založí klub na vývoj videoher. Vyprávěl o tom, jak se kvůli tomu naučil programovat. „Opravdu věřil, že technologie mají sílu změnit svět,“ poznamenal Cranston.

Později Mangione pracoval jako hlavní poradce předškolního programu kalifornské Stanfordovy univerzity, která také patří mezi ty nejprestižnější ve Spojených státech. Naposledy podle svého profilu zakotvil jako softwarový inženýr v online autobazaru.

„Se svým životopisem a konexemi mohl jednoho dne skončit jako podnikatel nebo ředitel jednoho ze vzkvétajících rodinných podniků. Místo toho, jak se domnívají vyšetřovatelé, zvolil jinou cestu,“ poznamenaly NYT.

Změna přišla se zdravotními potížemi

Změna nastala letos v létě, kdy náhle zmizel z online prostředí a přestal komunikovat i s rodinou. Jeho známí si dokonce dělali starosti, zda je v pořádku, dožadovali se třeba informace, jestli skutečně přijde na svatbu, kde přislíbil účast.

Mangioneho tou dobou trápily následky zranění zad, které utrpěl při surfování během pobytu na Havaji v roce 2022. Podle R. J. Martina musel bezprostředně poté zůstat týden v posteli, což jako aktivní sportovec těžce snášel. Později - když už spolu nebydleli - se mu Mangione svěřil, že podstoupil operaci zad. Měl prý vážné potíže.

CNN některé další detaily o Mangioneho zdraví zjistila díky teď už smazanému profilu na sociální síti Reddit. Nikde na něm nebylo Mangioneho jméno, ale odpovídají další uvedené detaily, včetně univerzity, věku a zdravotního stavu.

Majitel profilu psal, že má potíže se zády od dětství. Ačkoli se zhoršily po zranění ze surfu, operace to zase zlepšila.

Popisoval i další potíže, včetně tzv. mozkové mlhy, tedy mentální únavy, která se může projevovat zmateností, zapomnětlivostí nebo dalšími změnami vnímání. Stěžoval si, že věda o tomto stavu ví jen málo a okolí jeho situaci nechápe.

Americká média v té souvislosti zmiňují, že Mangione mohl mít potíže se zdravotní pojišťovnou, ale konkrétně se o tom žádný z jeho internetových profilů ani nikdo z blízkých nezmiňují.

Nepřítel velkého byznysu

Na nábojích nalezených na místě činu po vraždě Briana Thompsona se ale našla hesla spojovaná se zdržovací taktikou, kterou při vyplácení pojistného některé pojišťovny občas používají. I proto se vrah po činu stal pro část uživatelů sociálních sítí hrdinou, zejména těch s antikapitalistickými názory.

„Podezřelý se stal součástí memů, které dávají průchod stížnostem na zdravotnický průmysl a černému humoru legitimizujícímu cílené násilí,“ popsal pro deník Financial Times Alex Goldenberg z centra Rutgersovy univerzity, které se zabývá výzkumem ideologicky motivovaných výhrůžek.

Že se Mangione mohl obrátit proti velkému byznysu, naznačuje i ručně psaný vzkaz, který se u něj podle zdrojů NYT našel při zatčení. Autor se v něm, zdá se, přiznává k Thompsonově vraždě.

Text o 262 slovech odsuzuje firmy, které „zneužívají naši zemi k ohromnému zisku, protože jim americká veřejnost dovolila, aby to prošlo“. O společnosti UnitedHealthcare se pak ve zprávě píše, že její tržní kapitalizace vzrostla, zatímco americká délka dožití nikoli.

Podobu Mangioneho smýšlení o politickém násilí pak naznačují jeho příspěvky na stránkách Goodreads, kde uživatelé recenzují knihy, které přečetli.

Hodnotil mimo jiné manifest Teda Kaczynského. Terorista a odpůrce moderních technologií známý jako Unabomber od konce 70. až do poloviny 90. let s využitím bomb v poštovních zásilkách zavraždil tři lidí a několik dalších zmrzačil.

„Je snadné rychle a bezmyšlenkovitě to (knihu) odepsat jako manifest šílence, abychom se vyhnuli tomu, čelit některým nepříjemným problémům, které to identifikuje. Ale je prostě nemožné ignorovat, jak prorocká se ukázala spousta jeho předpovědí o moderní společnosti,“ napsal Mangione v recenzi.

Kaczynského sice odsoudil, byl podle něj právem uvězněný, ale zároveň naznačil, že jeho činy bychom měli vnímat spíše jako dílo „extrémního politického revolucionáře“. Sdílel pak příspěvek jiného autora, který říkal, že rčení „násilí nic nevyřešilo“ šíří „zbabělci a predátoři“.

Související témata:

Doporučované