Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovinský parlament v úterý uznal Palestinu jako samostatný stát, informovaly světové agentury. Vládní koalice našla způsob, jak obejít třicetidenní odklad hlasování, k němuž by vedl požadavek opozice na vypsání poradního referenda, napsala slovinská agentura STA. Nedávno Palestinu uznalo Španělsko, Irsko a Norsko, celkem ji jako samostatný stát uznává více než 140 zemí.
Uznání Palestiny za nezávislý stát minulý týden navrhla liberálně-levicová vláda vedená premiérem Robertem Golobem a parlamentní hlasování bylo v plánu na úterý. Opoziční pravicově konzervativní Slovinská demokratická strana (SDS) ovšem požádala o vypsání poradního referenda, což by vládu donutilo hlasování odložit nejméně o měsíc.
Podle parlamentního jednacího řádu totiž poslanci nemohou návrh na referendum projednat dříve než 30 dní po jeho předložení. Koalice ovšem jinak interpretovala příslušný článek parlamentního jednacího řádu a hlasování znovu naplánovala na úterý, píše STA. Podle agentury AP opozice požadavek na referendum nakonec stáhla.
Pro uznání Palestiny poté hlasovalo 52 poslanců z 90členného parlamentu. Opozice hlasování bojkotovala.
Premiér Golob chce uznáním palestinského státu pomoci jednání o příměří v Pásmu Gazy, urychlit dosažení dohody o propuštění rukojmích zadržovaných palestinským radikálním hnutím Hamás a přesvědčit členské státy OSN, že dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu zajistí bezpečnost v regionu.
SDS bývalého slovinského předsedy vlády Janeze Janši, který je považován za stoupence izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho politiky, zastával názor, že uznání Palestiny by dlouhodobě poškodilo slovinské zájmy. Tento akt označil za „špatný signál“ a „odměnu teroristické organizace Hamás za její teroristický útok na Izrael“.