Článek
Prudké lijáky zasáhly v noci na pátek Slovinsko a jižní Rakousko a způsobily v obou zemích záplavy. Zatímco v Rakousku byly zasaženy pouze spolkové země Korutany a Štýrsko, situace ve Slovinsku byla znatelně horší.
Podle posledních informací tamějších médií si ničivé povodně doposud vyžádaly šest obětí. Konečná bilance by ale mohla být ještě vyšší: záchranné týmy se totiž stále nedostaly do některých odříznutých oblastí, hrozí navíc také sesuvy půdy.
Situace se teď postupně uklidňuje, hladiny řek klesají a začínají opravy škod a úklid zatopených oblastí. Rychle se obnovuje též dopravní spojení: přinášíme přehled aktuálních uzavírek, které kvůli povodním v obou zemích stále platí.
Rakousko
Ačkoli původní zprávy hovořily o dramatické situaci poblíž města Bad Eisenkappel, kde byly podle agentury APA zaplaveny veškeré příjezdové komunikace, aktuální dopravní situace v Rakousku je výrazně lepší.
Podle informací rakouského automotoklubu ÖAMTC zůstává kvůli hrozícím sesuvům půdy a záplavám uzavřená v obou směrech pouze silnice B80 mezi Lavamündem a Lippitzbachem, hraniční přechod Lavamünd–Vič je ale průjezdný.
Odkloněna je také doprava ze silnice B82 v centru města Kühnsdorf, a silnice B69 mezi městy Unterpurkla a Donnersdorf zůstává kvůli záplavám průjezdná pouze v jednom směru.
Více o ničivých záplavách ve Slovinsku
„Obyčejně jde o třeba jen jedno, nebo dvě údolí. Teď jich však bylo mnoho napříč zemí a velká voda z nich stékala i do rovinatých oblastí, kde povodně normálně nebývají,“ popsal katastrofu pro Seznam Zprávy Janez Polajnar.
Vyrážíte autem na dovolenou a potřebujete projet Rakouskem či Slovinskem? Nevíte, které silnice jsou po nedávných záplavách sjízdné? Seznam Zprávy přinášejí přehledné shrnutí aktuálních dopravních uzavírek.
Slovinský premiér Robert Golob v sobotu prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii.
Slovinsko
Podle oficiálních stránek slovinského ministerstva zahraničí lze pak Slovinskem projet naprosto bez problémů, pokud člověk zůstane na hlavních tazích: průjezdné jsou jak dálnice, tak i rychlostní silnice, přičemž týdenní dálniční známka pro osobní vozidlo vyjde v zemi na 15 EUR (cca 365 korun, pozn. red.).
Pokud tedy vyrážíte autem přes zemi na jih, třeba do Chorvatska, není nutné trasu nijak objíždět.
Problémy ale mohou čekat cestovatelé, kteří chtějí poznávat přímo Slovinsko. Infrastruktura je silně poničená směrem na Dravograd a Črno nad Koroškem v severním Slovinsku, stejně tak jako do obce Luče v Kamnicko-Savinjských Alpách.
Jak upozorňuje web Objevuj Slovinsko, znovu dostupné je z Kranje Jezersko, z nějž je pak dále obnoveno spojení do Solčavy a Logarské doliny.
V provozu je také tunel Karavanky, stejně jako sedlo Wurzenpass, nedostupná zůstává dolina Kamniške Bistrice i Velika Planina, kde přerušila provoz i lanová dráha.