Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovenská sněmovna v úterý schválila zákon, který by měl zjednodušit podmínky odstřelu nebezpečných šelem. Reaguje tak na opakované střety osob s medvědy hnědými, kteří jsou v zemi chráněni. Předlohu při hlasování podpořili vládní poslanci i část opozice – ta totiž s vlastními návrhy na úpravu zákona neuspěla.
Pokud zákon podepíše prezidentka Zuzana Čaputová, výjimka z ochrany medvědů se bude vztahovat na případy, že výskyt těchto šelem bude ohrožovat život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. V dotčené lokalitě by pak měla být vyhlášena mimořádná situace. Úřady následně budou moci jednodušeji vydat povolení k likvidaci medvědů.
Z předlohy vypadlo ustanovení, že se volnější pravidla budou vztahovat nejen na medvědy, ale i jiné šelmy, které jsou rovněž chráněné, jako například vlky. Naopak k vyhlášení mimořádné situace nebude potřeba vypracovat analýzu, že medvěd v některé z lokalit představuje riziko.
„Dokázali jsme vyřešit velký právní problém, který bránil odstřelům medvěda i v případech, že ještě nedošlo k útoku na člověka. Už nebudeme mít povinnost reagovat dodatečně, ale odstřely se budou dělat v zájmu ochrany života, zdraví a majetku občanů preventivně a v předstihu,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Taraba po hlasování sněmovny.
Dříve ministr řekl, že by chtěl dosáhnout snížení ochrany medvědů. K tomu je ale podle něj potřebný souhlas Evropské komise. Taraba chce také nové sčítání medvědů. Dřívější studii ochranářů a vědců z českých univerzit, podle které medvědí populace na Slovensku čítá nanejvýše 1275 zvířat, zpochybnili někteří představitelé nynější slovenské vládní koalice. Ti tvrdí, že medvědi v zemi jsou přemnožení.
Střety lidí s medvědy na Slovensku nejsou ojedinělé. Značnou pozornost veřejnosti a politiků vyvolal případ z letošního března, kdy medvěd zranil několik lidí v obydlené části města Liptovský Mikuláš na severu země.