Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ruská státní agentura RIA Novosti informovala o setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára a jeho ruského resortního kolegy Sergeje Lavrova na diplomatickém fóru v Antalyi, píše slovenská televize TA3. Kromě Blanára se měl ruský ministr zahraničí setkat také se svými protějšky z Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a králem Svazijska.
Už v pátek se s Lavrovem v Turecku setkal také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Na sociálních sítích se objevily fotografie, jak spolu politici sedí u stolu a smějí se, a to v den pohřbu kritika Kremlu Alexeje Navalného.
Krátké video ministra Blanára ze strany Směr, který měl podle RIA na schůzku s ruským diplomatem dojít pěšky, přidala agentura na svůj telegramový účet.
Těším se na skříkající opozici, říká Fico
„Došlo k výměně názorů na nejnaléhavější otázky mezinárodní agendy, včetně situace na Ukrajině,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí k jednání ministrů.
Setkání později komentoval i slovenský premiér a Blanárův stranický šéf Robert Fico. O schůzce prý věděl dopředu a ministrovi ji doporučil. „Mluvili o možnostech, které může přinést připravovaný mírový summit ve Švýcarsku,“ prohlásil Fico ve videu, které zveřejnil na sociální síti Facebook.
Reportáž z Ficova mítinku
Strana slovenského premiéra Fica odstartovala sérii oslav Mezinárodního dne žen. Seznam Zprávy se vypravily na akci do Prešova na východě země. V tamním divadle zaznívaly košilaté vtipy i vyznání vůči Rusku.
Premiér považuje schůzku za výraz „naší vyvážené a suverénní slovenské zahraniční politiky na všechny světové strany“.
Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák (Směr) se v pátek v Pentagonu setkal s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, aby projednali řadu regionálních a bilaterálních otázek a potvrdili „silné bilaterální obranné vztahy“ a vzájemný závazek vůči NATO, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pentagonu Pat Ryder.
„Už vidím ty skříkající postavičky v opozici a v liberálních médiích,“ dodal Fico na adresu očekávaných kritiků schůzky s ruským ministrem zahraničí.
„Bez diplomacie se nedá najít diplomatické řešení a žádné války neskončí,“ uvedl později podle ČTK k fóru v Antalyi ministr Blanár. O schůzku podle něj požádala ruská strana. On prý Lavrovovi řekl, že pozice Slovenska se zakládá na respektu k principům mezinárodního práva, jako jsou územní celistvost a suverenita.
Nepřátelské gesto vůči spojencům, zní z opozice
Opozice opravdu setkání už v sobotu odsoudila. Nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko (PS) mluví o zvratu v dlouhodobém zahraničněpolitickém směřování země.
„Ministr Blanár se sešel s hlavním diplomatem státu, který označuje Slovenskou republiku za svého nepřítele, jenž napadl sousední stát a jehož představitelé naznačují, že Ukrajinou by jejich tažení nemuselo skončit,“ citoval server Aktuality.sk místopředsedu zahraničního výboru slovenského parlamentu Tomáše Valáška z PS. Podle něj vláda ukazuje, že už nevidí Slovensko jako součást Západu.
Předseda poslaneckého klubu strany Svoboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling považuje jednání za „nepřátelské gesto vůči našim spojencům“.
Poslanec Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Marián Čaučík se pak podle serveru Aktuality.sk zajímal o to, jestli Blanár řekl Lavrovovi to, co říká na Slovensku, tedy že podporuje mírovou Ukrajinu v mezinárodně uznávaných hranicích.
Nesouhlas se setkáním vyjádřila také prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová na sociální síti X. „Setkání slovensko-ruských ministrů zahraničí nás nepřiblížilo spravedlivému míru na Ukrajině, kterou Rusko nezákonně a neoprávněně napadlo,“ napsala.
The Slovak-Russian foreign ministers meeting has brought us no closer to just peace in #Ukraine, which #Russia has illegally and unjustifiably invaded.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) March 3, 2024
The fastest way to peace is through Vladimir Putin ordering his troops out of Ukraine not by giving him hope of his victory…
Ficovy výroky pobouřily v zahraničí
Proruskými výroky upoutal na Slovensko v minulých dnech pozornost i premiér Fico. V projevu v den druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu mimo jiné uvedl, že válka začala již v roce 2014 „řáděním ukrajinských neonacistů“.
Fico také kritizoval Evropskou unii, jejímž jediným plánem je podle premiéra podporovat „vzájemné zabíjení Slovanů“, ale nevyužívá svou váhu k prosazení okamžitého příměří a uzavření míru.
Slova slovenského premiéra v pondělí na setkání evropských lídrů v Paříži vyvolala nebývale ostrou reakci českého premiéra Petra Fialy (ODS) i staronového předsedy polské vlády Donalda Tuska. Oba dokonce kvůli slovenskému a maďarskému přístupu k válce na Ukrajině vyjádřili pochybnosti o dalším smyslu fungování Visegrádské čtyřky.
Rozdělená V4
Premiéři Polska, Slovenska, Maďarska a Česka se v úterý po více než dvouleté pauze potkali v Praze na visegrádském summitu. Jednání popsali jako „nelehké“ a debatu jako „těžkou“. Podle Orbána Visegrád „dál žije“.
V týdnu se ale na setkání v Praze zatím spolek podařilo udržet. Své postoje oba společně ladili. Český premiér následně rétoriku o V4 trochu mírnil s tím, že pokoušet se o středoevropský dialog je důležité. „Zkusme to,“ řekl.
Tusk naznačil, že Ficovi a Orbánovi připomene, proč Visegrádská skupina vlastně v 90. letech vznikla: Aby státy posilovala, ne naopak.
Petr Fiala nicméně následně čelil i kritice, že jako hostitel V4 měl být k Ficovi ostřejší.