Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. Uvedl to na facebooku ministr zahraničí Juraj Blanár.
S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas ruský prezident Vladimir Putin.
„Už téměř třetí rok vojenského konfliktu na Ukrajině potvrzuje to, co říkáme již od začátku, a dává nám za pravdu, že tento konflikt nemá vojenské řešení. Slovensko konzistentně prosazuje mírové řešení a podporuje jakékoliv mírové iniciativy,“ napsal na facebookovém profilu slovenského ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Blanár.
Ukrajina se třetím rokem brání ruské agresi a má se Slovenskem momentálně napjaté vztahy - kritizovala totiž cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy za Putinem z minulé neděle.
Ficův ministr zahraničí v příspěvku dále uvedl, že se všichni účastníci letošního mírového summitu ve Švýcarsku shodli na tom, že rozhovory o míru musí pokračovat za přítomnosti všech stran, tedy i Ruska. „V této souvislosti vnímáme vyjádření ruského prezidenta, který připustil, že by se část mírových rokování mohla vést na Slovensku, jako pozitivní signál na co nejdřívější ukončení této války, krveprolití a ničení,“ dodal v příspěvku Blanár.
#SLOVENSKO 🇸🇰 PONÚKA PRIESTOR NA MIEROVÉ ROKOVANIA 💬❝Už takmer tretí rok vojenského konfliktu na Ukrajine potvrdzuje...
Posted by Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR on Thursday, December 26, 2024
Ruský prezident Vladimir Putin už dříve uvedl, že Slovensko je připraveno mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou hostit.
K Slovenskému návrhu se vyjádřil ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) „Putin zatím všechny návrhy míru odmítl a místo toho každý den posílá další útoky. Neřešme ruské lži, ale jak zajistit bezpečnost pro naše lidi,“ uvedl pro ČTK.
Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (za TOP 09) ČTK sdělil, že pokud Blanár skutečně vyhlásil, že podporuje jakékoli mírové iniciativy, pak by nemělo uniknout, že válku zahájilo Rusko. „Jsem obezřetný ke každému, kdo po návratu z Moskvy začne navrhovat mír nebo koho v Kremlu dokonce pochválili za to, že zastává ‚neutrální‘ postoj,“ podotkl bývalý velvyslanec ve Francii.
„Tváří v tvář ruským raketám, které zabíjely a ničily dětské nemocnice, se člověk nemůže tvářit neutrálně. V tomto s panem ministrem Blanárem nelze souhlasit, je mi líto,“ dodal Fischer.
Rusko se podle něj stalo nejvážnější přímou hrozbou pro všechny státy Severoatlantické aliance (NATO). „Dovoluji si připomenout, že Slovensko jako členský stát vyslovilo s touto deklarací souhlas letos na summitu NATO ve Washingtonu. Vycházím z předpokladu, že se podle toho bude také chovat,“ doplnil senátor.
První místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček ČTK napsal, že pro jeho hnutí je důležité, aby mírová jednání byla zahájena. „Jednání mají bohužel zpoždění a doplatí na to Ukrajina,“ uvedl, „budou-li jednání na Slovensku, je to jedině dobře pro celou EU.“
Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) Vladimír Putin zároveň odmítl návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na odložení členství Ukrajiny v NATO alespoň o deset let jako podmínky pro ukončení války na Ukrajině. ISW poukázalo na Putinovu odpověď novináři, který jej požádal o komentář k Trumpovu návrhu. Putin na dotaz odpověděl, že nezáleží na tom, zda Ukrajina vstoupí do NATO „dnes, zítra nebo za 10 let“. Podle ISW jde o jeden ze série komentářů, ve kterých Putin uvedl, že od svých požadavků nehodlá ustupovat.