Článek
Část demokratických členů americké Sněmovny reprezentantů vyzvala v dopise prezidenta Joea Bidena ke změně přístupu vůči válce na Ukrajině. Progresivní křídlo strany žádalo, aby se vedle nebývalé vojenské a hospodářské pomoci Ukrajině zasazovala jeho administrativa rovněž o rychlé ukončení války.
Přímější diplomacie Bidenovy administrativy by měla podle nich prozkoumat všechny způsoby, jak dosáhnout příměří, a to včetně přímých rozhovorů s Ruskem. „Vzhledem k destrukci, kterou tahle válka přinesla Ukrajině a celému světu, není v ničím zájmu, aby konflikt trval dlouhou dobu,“ napsala skupina.
Prohlášení skupiny vyvolalo vlnu nevole v řadách Demokratické strany a vedlo také k otázkám o tom, jak silná je její podpora Ukrajiny, podotýká agentura AP. Skupina později uvedla, že dopis stáhla.
Text dopisu vznikl již před několika měsíci, nyní ale unikl na veřejnost bez schválení, uvedla v prohlášení šéfka progresivní frakce Pramila Jayapalová. Politička se ovšem nedistancovala od obsahu dopisu ani neustoupila od nátlaku na Bidena, aby se zapojil do diplomacie, upozorňuje AP.
Někteří z 30 liberálně orientovaných členů, kteří dopis podepsali, uvedli, že se situace během několika měsíců změnila. „V diplomacii jde o načasování. Dopis jsem podepsala 30. června, ale od té doby se toho hodně změnilo. Dnes bych ho nepodepsala,“ okomentovala na Twitteru členka frakce Sara Jacobsová.
Třicítka demokratů vyzvala Bidena k jednání s Putinem
Část progresivních poslanců Demokratické strany je toho názoru, že by Spojené státy měly ohledně války na Ukrajině jednat s Ruskem přímo. Zároveň chválí Bidena, že USA nezatáhl aktivně do války a podporuje ukrajinskou nezávislost.
Apel na Bidenovu administrativu přichází během debaty ve Spojených státech o tom, zda bude Kongres ochotný i nadále podporovat Ukrajinu stejnou měrou, jako tomu bylo doposud. Spekulace rozproudilo prohlášení předsedy republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho, který řekl, že americká pomoc Ukrajině není „bianco šek“.
Spojené státy navíc čekají listopadové doplňovací volby do Kongresu a uniklý dopis by mohl podle některých demokratů stranu poškodit. Tento incident poukazuje na křehký vztah prezidenta Bidena s progresivním křídlem strany, píše AP. Dopis podle ní vyvolává otázky ohledně schopnosti strany spolupracovat nejen v otázkách financování pomoci Ukrajině.
Několik členů progresivního uskupení vydalo také prohlášení, v němž vyjádřili podporu Ukrajině, a poznamenali, že se připojili k ostatním demokratům, kteří hlasovali pro miliardovou pomoc Ukrajině.
Timing in diplomacy is everything.
— Congresswoman Sara Jacobs (@RepSaraJacobs) October 25, 2022
I signed this letter on June 30, but a lot has changed since then. I wouldn't sign it today.
We have to continue supporting Ukraine economically and militarily to give them the leverage they need to end this war. https://t.co/jEJlTK1hJI
Navzdory stažení dopisu a reakcím uvnitř strany se řada poslanců, kteří jej podepsali, dále přiklání k hlavní myšlence prohlášení.
Člen Sněmovny reprezentantů Ro Khanna poznamenal, že podporuje dodávky zbraní Ukrajině a chce v nich pokračovat, aby byla země schopná čelit agresi ze strany Ruska. Stejně tak ale považuje za svou povinnost dělat vše pro zmírnění rizika jaderné války a pro vyjednání dohody, která by mohla vést ke spravedlivému míru.
Spojené státy poskytly od začátku invaze Ukrajině pomoc ve výši více než 50 miliard dolarů (asi 1,25 bilionu korun). Poslední takový balíček byl přijat v září, a to ve výši 12 miliard dolarů. Schválení dalšího se očekává v prosinci tohoto roku.