Hlavní obsah

Skoro 70 tisíc zaměstnanců Volkswagenu v Německu se zapojilo do výstražné stávky

Foto: Aerovista Luchtfotografie, Shutterstock.com

Továrna VW.

Zaměstnanci přerušili práci v devíti z deseti závodů koncernu v Německu. Zapojilo se přes 66 000 lidí, akcí chtějí varovat vedení firmy.

Článek

Desítky tisíc zaměstnanců automobilky Volkswagen (VW) v Německu se zapojily do výstražné stávky. Na výzvu odborového svazu IG Metall přerušili práci v devíti z deseti závodů koncernu v Německu, včetně ústředí ve Wolfsburgu či tří továren v Sasku.

Odboráři protestují proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd a pravděpodobnému zavírání továren automobilky v Německu. České společnosti Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen, se stávka přímo netýká.

V 9:30 začala stávka v továrně v saském Cvikově (Zwickau), v 10:00 se přidali zaměstnanci továren ve Wolfsburgu, Hannoveru, Emdenu, Braunschweigu, Salzgitteru a Saské Kamenici (Chemnitz). Ve 12:00 začal protest ve známé skleněné továrně v Drážďanech a ve 12:30 v Kasselu-Baunatalu. Nepřipojil se jen závod v Osnabrücku.

Ve všech stávkujících továrnách se práce zastavila vždy zhruba na dvě hodiny, následně se práce opět rozběhla do další stávky v navazující směně. Stávka skončí až po dvouhodinovém přerušení práce na noční směně v noci na úterý. Podle odborového svazu IG Metall se dosud zapojilo přes 66 000 lidí, z toho 35 000 v ústředí ve Wolfsburgu.

Protestovalo se i v ulicích

Stávky doprovázely i protestní shromáždění a pochody, do kterých se podle agentury DPA na jednotlivých místech zapojily tisíce lidí. Na demonstraci ve Wolfsburgu předsedkyně zaměstnanecké závodní rady Daniela Cavallová ostře kritizovala vedení firmy. „Jsme připraveni na obě varianty: sblížení i eskalaci,“ řekla.

„Když to bude potřeba, bude to jeden z nejtvrdších konfliktů, jaké Volkswagen kdy viděl,“ uvedl oblastní manažer IG Metall pro Dolní Sasko Thorsten Gröger. Později zdůraznil, že pondělní akce byly jen varováním. Zástupce odborářů z východního Německa Dirk Schulze řekl, že vedení společnosti nebylo ochotné ke kompromisu. „Proto musíme na management vyvinout tlak varovnými stávkami,“ dodal.

Podle odborářů nebude kvůli výstražné stávce smontován zhruba tisíc vozů. Vedení podniku uvedlo, že přijalo opatření, která by měla dopady stávky minimalizovat.

Na protestu v Hannoveru odborář Sascha Dudzik obvinil vedení koncernu, že chce nechat zaplatit zaměstnance za své vlastní chyby. „My jsme ta rozhodnutí neučinili – učinili je milionáři v čele VW,“ řekl podle agentury Reuters. „Říkají, že jsme dražší než dělníci v Bratislavě nebo v Číně. Zajímalo by mě, jaké je srovnání u platů managementu,“ řekl další z odborářů z hannoverské továrny Stavros Christidis. „Ve fotbale končí trenéři, když nevyhrávají. Ve VW je to naopak. Potrestáni jsou hráči,“ řekla agentuře Reuters Lucia Helmová, která také pracuje v továrně v Hannoveru.

Spor se týká mezd přibližně 120 000 zaměstnanců v závodech kmenové značky Volkswagen, kde platí zvláštní dohoda o mzdách, a dalších 10 000 zaměstnanců VW v Sasku, jejichž mzdy jsou rovněž navázány na tuto dohodu.

Doporučované