Hlavní obsah

Skončí boje na Ukrajině už letos? Záleží zejména na Trumpovi, míní Zelenskyj

Foto: X.com/@ZelenskyyUa

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj na snímku z Elysejského paláce z loňského prosince.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru krátce po začátku nového roku zopakoval, že vstup do Severoatlantické aliance zůstává pro Ukrajinu nadále prioritou. „Nerad bych nyní dával průchod jiné alternativě,“ řekl.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Kolik dní měl rok 2024? Tisíc?“ ptal se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žertem v rozhovoru, kde bilancoval ukrajinské počínání v loňském roce a věštil, co napadené zemi přinese ten, který právě začal.

V hodinovém interview, které společně s manželkou Olenou poskytl ukrajinské televizi, mluvil o mnoha tématech domácí i zahraniční politiky. Otázkou, která se prolínala celým rozhovorem, byla ta týkající se možného konce ruské agrese.

„Válka neskončí za jeden den, ale horká fáze může skončit rychle,“ pronesl Zelenskyj. Jak se bude situace vyvíjet, podle něj do velké míry závisí na zvoleném americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož blížící se nástup do funkce budí na Ukrajině obavy i naděje.

„Může být rozhodující pro ukončení války… Nebo, což je realističtější, nám může pomoci zastavit (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Může to udělat,“ řekl Zelenskyj.

Dodal, že doufá, že Trump se rozhodne proti Rusku využít svoje charakteristické vlastnosti - sílu a nepředvídatelnost - a zaujme jasný a pevný postoj v souladu s evropskými partnery. „Věřím, že chce tuto válku skutečně ukončit,“ dodal.

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu přichází v době, kdy se blíží třetí výročí od začátku plnohodnotné ruské invaze. Ukrajinská armáda se na bojišti potýká s nedostatkem sil a má za sebou nelehký rok lemovaný územními zisky ruských sil. Ukrajinská města a energetická infrastruktura mezitím nadále čelí útokům.

Experti odhadují, co Ukrajině přinese rok 2025

Podle expertů existuje dobrá šance, že v příštím roce dojde ve válce na Ukrajině ke zlomu, který ukončí horkou fázi konfliktu. Konec války jako takové je ale podle nich nadále v nedohlednu.

Trump dlouhodobě hlásá, že má dobré vztahy jak se Zelenským, tak s jeho ruským protějškem, a válku by dokázal ukončit klidně za jediný den.

Jeho výroky na Ukrajině budí smíšené reakce. Někteří mají strach, co nevyzpytatelný Trump udělá s vojenskou pomocí napadené zemi. Upozorňují také na to, že jím navrhované mírové dohody by mohly obsahovat pro Ukrajinu nepřípustné teritoriální ústupky. Jiní naopak doufají, že Trump bude rozhodnější než jeho předchůdce Joe Biden a přispěje k nastolení míru prostřednictvím síly (psali jsme zde).

„Domnívám se, že Putin má z Trumpa strach. Proto podniká kroky, aby nějakým způsobem dostal hlas Kremlu do Trumpovy administrativy,“ okomentoval Zelenskyj Trumpovo rozhodnutí zařadit do svého týmu i představitele, kteří nejsou příliš nakloněni vojenské pomoci Ukrajině.

Právě to - zajistit pokračování americké vojenské pomoci - bude v následujících měsících pro Zelenského největší diplomatickou výzvou, myslí si expertka z kalifornského think tanku RAND Corporation Ann Daileyová, která mluvila s novináři stanice NBC News.

Analýza

Chvíle, kdy se moci v USA ujme Donald Trump, se blíží. Evropské armády nejsou připravené na možnost, že Spojené státy dají ruce pryč od Severoatlantické aliance.

Důvod k optimismu Kyjevu dává mimo jiné skutečnost, že si Trump do svého týmu vybral i lidi, se kterými má Ukrajina pozitivní zkušenosti. Mezi nimi figuruje například generál Keith Kellog, který se má stát ukrajinským mírovým vyslancem, jak napsal server The Kyiv Independent. Kellog stejně jako Trump trvá na tom, že válka „bude vyřešena během několika nadcházejících měsíců“, a slíbil, že krátce po inauguraci navštíví Kyjev.

„Velvyslanectví Ukrajiny v USA s ním v posledních letech udržovalo úzké vztahy, zejména v rámci expertní diplomacie, a během této doby s ním rozvinulo a udržovalo dobrý dialog,“ uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj.

Vstup do NATO jako priorita

V obsáhlém rozhovoru prezident Zelenskyj také zopakoval, že Ukrajina nutně potřebuje silné bezpečnostní záruky. A takových lze podle něj dosáhnout pouze se zapojením Washingtonu.

„Jakékoli bezpečnostní záruky bez Spojených států jsou pro Ukrajinu slabými bezpečnostními zárukami. Upřímně řečeno, Evropané nespouštějí oči z názoru prezidenta Spojených států.“

Zelenskyj reagoval na iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona usilující o vyslání evropských vojáků v rámci mírové mise na Ukrajinu. Myšlenku přivítal, vzkázal ovšem, že je potřeba širšího zapojení v rámci EU.

Dodal také, že podobná iniciativa by rozhodně neměla zastínit otázku ukrajinského členství v Severoatlantické alianci, které pro napadenou zemi nadále zůstává nejvyšší prioritou.

Rozhovor s ukrajinským velvyslancem

Ukrajina musí být silná, aby si mohla sednout za jednací stůl s Ruskem, upozorňuje v novoročním rozhovoru pro Seznam Zprávy ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč.

„Spravedlivý mír pro nás znamená porozumění, že jsme v Evropské unii a že máme silné a mocné bezpečnostní záruky. NATO je pro nás tou nejlepší možností. Nerad bych nyní dával průchod jiné alternativě,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru.

Podobně se v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy vyjádřil i ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč. „Neexistuje jiná alternativa než členství Ukrajiny v EU a NATO. To je naše principiální pozice, z níž neustoupíme.“

Jedním z hlavních cílů Kyjeva pro začínající rok je podle něj obdržet pozvánku do NATO a  pracovat na další integraci do Evropské unie.

Kyjev o vstup do NATO požádal v září 2022. V červenci letošního roku Aliance potvrdila ukrajinské směřování do NATO, kdy by k němu mohlo dojít, ovšem neupřesnila.

„Věřím, že přesvědčíme státy, že členství naší země v obou organizacích zajistí bezpečnost nejen naši, ale i jejich. Ukrajina má možnosti jak přispět k evropské i globální bezpečnosti. Máme reálné zkušenosti z tragické války, výbornou armádu s bojovými zkušenostmi,“ míní Zvaryč.

Doporučované